1 Den 100 E Kadar Roma Rakamları

Sponsorlu Bağlantılar1 Den 100 E Kadar Roma Rakamları ve 1 Den 100 E Kadar Roma Rakamlarının Yazılışları ile ilgili bu yazıda Roma Rakamlarının Yazılışı hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Roma Rakamlarının Yazılışı

Roma Rakamlarının Yazılışı

Romalılar, Eski Mısırlıların yıllarca önce yaptıkları gibi, önceleri bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları tasarladılar.


Bunların nümerik değerleri şöyledir; I=1, V=5, X=10, L=50, C=100, D=500, M=1000
Bugün de zaman zaman kullanılan bu harfler, yan yana getirilerek daha büyük sayılar oluşturulabilir. Mesala “25″,”XXV” şeklinde yazılır.
Bu sayılar yazılırken uyulması gereken bazı kurallar vardır:

  • Bir harf, en fazla üç defa yan yana yazılabilir.
  • Bir harfin sağına, kendisinden daha küçük değerli bir harf gelirse, toplanarak okunur. XI=11 , DCX=610 , LXXVII= 77 gibi.
  • Sol tarafa yazıldığında ise çıkarılır. XC=90, IL=49, CD=400 gibi. Sadece bir harf yazılabilir.
  • Hem sağa, hem de sola daha küçük değerli harfler yazılarak farklı rakamlar yazılabilir. CMLI=951, XLVII=47, CDLV=455 gibi.
  • Roma rakamı ile yazılabilecek en büyük ve en uzun sayı “3888″ dir.(MMMDCCCLXXXVIII)
  • Çok sık olmamakla beraber daha büyük sayılara ihtiyaç hissettiklerinde harflerin değerini “1000″ kat arttırmak için üzerlerine çizgi çizmişlerdir.

Üzerinde çizgi olan harf değerleri de şöyledir; V=5000, X=10000, L=50000, C=100000, D=500000, M=1000000
Dört işlem yapma zorluğu sebebi ile günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Bazı usuller geliştirilse de çok büyük sayılara sıra gelince yetersiz kalmaktadır. Ancak yine de bazı kitap sayfalarını numaralandırma, madde işaretleri, saatler gibi kullanım alanları vardır.

Etiketler:1 1 den 100 e kadar roma rakamları 1 den 100 e kadar roma rakamlarının yazılışları 1 den 100 e kadar romen rakamları 1-den 1000 e kadar romen rakamları ve yazılışı birden yüze kadar romen rakamları değişik rakam yazılışları rakamların yazılışı roma rakamlari roma rakamlari yazilişi roma rakamlarinin yazilisi roma rakamlarinin yazilişi roma rakamları roma rakamları 1 den 100 e kadar roma rakamları 100 e kadar roma rakamları tarihi roma rakamları yazılışları roma rakamları yazılışı roma rakamlarının tarihçesi roma rakamlarının yazılışı roma rakamlarıyla tarih yazma roma rakamı roma rakamı yazılışı roma rakamında 20 roma sayılarının yazılışı roman rakamları roman rakamları 100 kadar roman rakamları 1den 100 kadar roman rakamlarında 20 100 e kadar yazılısı roman rakamlarının yazılışı roman sayılarının yazılışı rome rakamları 100 e kadar romen rakamları romen rakamları 100 e kadar romen rakamları 100 e kadar yazılışı romen rakamları 1den 100e kadar romen rakamları yazılışı romen rakamlarının tarihçesi romen rakamlarının yazılışları romen rakamlarının yazılışı romen sayılarının yazılışı
Rakamların Evrensel Tarihi 6: Hint Uygarlığının Sayısal Simgeler Sözlüğü: Hint Uygarlığının Sayısal Simgeler Sözlüğü, Georges Ifrah'ın, rakamların binlerce yıllık serüvenini anlatan Rakamların Evrensel Tarihi ya da özgün adıyla Histoire Universelle Des Chiffres yapıtı, TÜBİTAK Yayınları tarafından dokuz cilt halinde basılan serinin altıncı kitabıdır.Kurtuluş Dinçer tarafından türkçeye kazandırılmıştır.
Rakamların Evrensel Tarihi 2: Çakıl Taşlarından Babil Kulesine: Çakıl Taşlarından Babil Kulesine, Georges Ifrah'ın, rakamların binlerce yıllık serüvenini anlatan Rakamların Evrensel Tarihi ya da özgün adıyla Histoire Universelle Des Chiffres yapıtı, TÜBİTAK Yayınları tarafından dokuz cilt halinde basılan serinin ikinci kitabıdır.
Rakamların Evrensel Tarihi 3: Akdeniz Kıyılarında Hesap: Akdeniz Kıyılarında Hesap, Georges Ifrah'ın, rakamların binlerce yıllık serüvenini anlatan Rakamların Evrensel Tarihi ya da özgün adıyla Histoire Universelle Des Chiffres yapıtı, TÜBİTAK Yayınları tarafından dokuz cilt halinde basılan serinin üçüncü kitabıdır.
Rakamların Evrensel Tarihi 8: Hesabın Destanı: Hesabın Destanı, Georges Ifrah'ın, rakamların binlerce yıllık serüvenini anlatan Rakamların Evrensel Tarihi ya da özgün adıyla Histoire Universelle Des Chiffres yapıtı, TÜBİTAK Yayınları tarafından dokuz cilt halinde basılan serinin sekizinci kitabıdır.Kurtuluş Dinçer tarafından türkçeye kazandırılmıştır.
Rakamların Evrensel Tarihi 4: Uzak Doğu'dan Maya Ülkesine Bir, İki, Üç...: Uzak Doğu'dan Maya Ülkesine Bir, İki, Üç..., Georges Ifrah'ın, rakamların binlerce yıllık serüvenini anlatan Rakamların Evrensel Tarihi ya da özgün adıyla Histoire Universelle Des Chiffres yapıtı, TÜBİTAK Yayınları tarafından dokuz cilt halinde basılan serinin dördüncü kitabıdır.Kurtuluş Dinçer tarafından türkçeye kazandırılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir