1243 Kösedağ Savaşı

Sponsorlu Bağlantılar
askeri azerbaycan baycu bu cuma erzurum gibi kale katliam kayseri kuvvet olay sultan yakut zara 1243 Kösedağ Savaşı 1243 Kösedağ Savaşı Önemi kösedağ savaşı 1243 kösedağ savaşı 1243 kösedağ sa..> Kösedağ Savaşı

3 Temmuz 1243 (14 Muharrem 641) Cuma günü, Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhusrev’in (1223-1246) ordusu ile, Baycu Noyan’ın komutasındaki Moğol ordusunun Kösedağ’daki savaşı sonunda, Selçuklu ordusu bozguna uğradı ve Anadolu Selçuklu Devleti Mogolların hakimiyetine girdi.

1242 yılında Baycu Noyan komutasındaki 30 bin kişilik bir moğol ordusu, Erzurum kalesini kuşatmış, kale komutanı Sinanüddin Yakut komutasındaki savunmaya karşın kenti ele geçirmiş ve yağmalamıştı. Bu olay üzerine II. Gıyaseddin Keyhusrev, derhal Moğolları karşılamak için bir ordu düzenlenmesi ve Moğol tehdidiyle karşı karşıya olan diğer komşu devletlerden yardım istenmesine karar vermiştir. 1243 yılının temmuz başında 50 bin kişilik bir süvari ordusuyla Sivas dolaylarına ilerleyen II. Gıyaseddin Keyhusrev, komşu devletlerden takviye askeri birliklerin gelmesini beklemeden Moğol kuvvetlerine saldırmaya karar vermiştir. Moğol kuvvetleri konusunda Sultan’a ulaşan bilgi, 40 bin dolayında bir kuvvet olduğu yolundadır, Sultan bu yüzden zaman yitirmeden saldırmanın avantajlı olacağına karar vermiştir. Gerçekte Moğol ordusu, aldığı takviyelerle 60 bin mevcutlu bir güç haline gelmişti.

Sivas’ın Zara ilçesinin kuzeyindeki Kösedağ dolaylarında gerçekleşen savaş, Selçuklu ordusunun dağılmasıyla sonuçlanmıştır.

Bu zaferlerinin ardından Moğol ordusu Sivas ve Kayseri’ye yönelmiştir. Sivas şehri direnmeden teslim olduğundan Erzurum’da olduğu gibi katliam yapılmamış, fakat kent üç gün süreyle yağmalanmıştır. Kayseri ise iki haftalık direnmenin ardından düşmüştür.

Kayseri’nin düşmesinden sonra Moğol ordusu, Azerbaycan’daki Batı Moğol Orduları karargahına dönmüştür.

Etiketler:kösedağ savaşı 1243 kösedağ savaşı 1243 kösedağ savaşı önemi köse dağı savaşı 1243 kösedağ savaşı sonuçları kösedağ savaşı tarihi kösedağ savaşı vikipedi köse dağı savaşı ve sonuçları kösedağ savaşı 1243 köse dağı savaşının sonuçları kösedağı savaşı 1243 kösedağ savaşının önemi küse dağ savaş ve sonuçları kösedağ savaşının önemi vikipedi kösedağ savaşı bilgi kösedağ dağı kösedağ savaşının nedeni köse dağı kimler savaşı kosedag savasinin sonuclari vikipedi 1243 kösedağ savaşı nedenleri nelerdir
Kösedağ Muharebesi: Kösedağ Muharebesi, Anadolu Selçukluları'nın Moğollara yenilmesiyle sonuçlanan ve 3 Temmuz 1243 tarihinde meydana gelen savaş.
Savaşır, Posof: Savaşır, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.
Savaşın Felaketleri: Savaşın Felaketleri (İspanyolca Los desastres de la guerra), İspanyol ressam Francisco de Goya'nın 1810 ile 1815 yılları arasında çizdiği 82 gravürden oluşan bir dizi resimdir.
Savaşım: Savaşım online bir stratejik savaş oyunudur. Oyun 3 farklı kutuptan oluşuyor. Bunlar;
Savaşır Kalesi: Savaşır Kalesi. Ardahan'ın Posof ilçesi Savaşır (Cancak) Köyü’nün güneydoğusunda üç yanı vadi ile çevrili oldukça yüksek bir tepe üzerinde kurulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir