2 Zamanlı Motor Calışma Sıstemı

Sponsorlu Bağlantılar
basit bir buji emme gazi kisma motora motorlar piston yanma yeni 2 Zamanlı Motor Calışma Sıstemı İkizamanlımotor İKİ ZAMANLI MOTORLAR 2 zamanlı motor calışma sıste..İki Zamanli Motor Çalişma Prensibi

iki zamanlı motorlar, iki zamanlı motor prensibi, iki zamanlı motor mekanizması, iki zamanlı motorlar nasıl çalışır, iki zamanlı motorlar nasıl işler

iki zamanli motor

iki zamanli motor, içten yanmali bir motor tipidir. Daha yaygin olarak kullanilan dört zamanli motordan farki, pistonun lineer hareketlerinde 4 yerine 2 stroka sahip olmasidir. Fakat bu iki strokta, 4 zamanli motorda oluşan 4 işlemde (emme, sikiştirma, yanma, egsoz) meydana gelmektedir. Yani emme ve sikiştirma 1 strokta , yanma ve egsoz 1 strokta yapilir.

Çalişma Prensibi

Emme ve sikiştirma

Bu motor tipinde emme ve egsoz sübaplari yoktur. Emme ve egsoz işlemleri silindir içinde oluşan basinç farklari vasitasi ile yapilir. Piston yukari hareket ederken, üst kisimdaki karişimi silindir içinde sikiştirmaya başlar. Bu esnada pistonun yukari hareketi ile krank bölümünde bir vakum oluşur ve karişim krank bölümüne dolar. Bu karişim yakit, yağ ve hava karişimidir. Sikişan karişim buji ile ateşlenir ve patlama oluşur. Çikan enerji pistonu aşaği iter.

Yanma ve egsoz :

Pistonun aşaği itilmesi ile egsoz çikişi açilip, emiş ağzi kapanir. Yanma sonucu ortaya çikan atik gaz, egsoz borusundan atilir. Pistonun hareketi ile aşağida sikişan karişim, taşima cebinin açilmasi ile pistonun üst kismina dolar. Üst kisima yeni karişim dolmasi ve egsoz gazinin tamamen atilmasi ile çevrim tamamlanir ve diğer çevrim başlar.

Avantaj ve Dezavantajlari

iki zamanli motor, dört zamanli motora göre daha basit ve az maliyetlidir.
Soğuk havalarda çaliştirilmasi daha kolaydir.
Yakit karişiminin bir kismi yanmadan egsoz gazi ile atildiği için çevre ve yakit ekonomisi konularinda başarili değildir.
Yakit karişiminin pistonun üst kisma ulaşmasi krank bölümü ile sağlandiğindan, krank bölümü devamli yağlamaya maruz değildir ve yağlama yakit karişimi içine kariştirilan yağ ile olur. Bu yağin yakilmasi çevre açisindan zararlidir.
iki strokta çaliştiği için pistonun her yukari çikişinda yanma olur ve aşiri isinma meydana gelir.

Kullanildiklari Yerler

Genelde küçük yapidaki benzin motorlari iki zamanli olarak kullanilirlar. Motosiklet,bazi küçük teknelerde, scooter, kar motosikletleri ve model uçaklarda kullanilir. Ayrica motorlu bahçe araçlarinda da (çim biçme makinasi vb.) kullanilirlar.

Ve Tüm Olayi Kisaca Özetleyen Ufak Bir Animasyon :

Etiketler:İKİ ZAMANLI MOTORLAR 2 zamanlı motor calışma sıstemı ikizamanlımotor iki zamanlı motor çalışma prensibi iş makinaları çalışma prensibi 4 zamanlı motor çalışma prensibi basit araba motoru çalışma şeması dizel yakit alisma pirensibi araba motorunun calışma mekanizması animasyon bor çalışan motorların çalışma prensibi 2 zamanlı motorların çalışma prensibi 2 zamanlı motorlarin calisma prensibi İKİ ZAMANLI MOTOR ÇALIŞMA PRENSİBİ iki zamanlı motorun çalışma prensibi dortzamanlımotor calisma sirasi dört zamanlı motor mekanizması 4 zamanlı motorun çalışma prensibi araba motorunun çalışma prensibi iki zamanlı motorların çalışma prensibi scooter çalışma prensibi
Motörhead: Motörhead, 1975'te Bas gitarist, solist ve besteci Lemmy Kilmister (gerçek adı Ian Kilmister) tarafından kurulan Rock grubu.
Motorola: Motorola, 1928 yılında ABD'de kurulan hücresel ağ firmasıdır. Ayrıca, iletişim sektöründe bulunan ilk cep telefon olan Motorola DynaTAC'ı üreten firmadır.
Motosiklet: Motosiklet, iki tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır.
Otomobil yarışı: Otomobil Yarışları, 1894 yılında Fransa'da başlamıştır. Bugün en popüler izleyici sporlarından biridir.
Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Temelleri 27 Mayıs 1934 tarih ve 2450 sayılı İktisat Vekaleti Teşkilatı ve Vazifeleri Hakkında Kanunla, bakanlık bünyesinde İş ve İşçiler Bürosu olarak atılmıştır.
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün geçmişi, ilk önce İstanbul Üniversitesi'nde "İçtimai Siyaset", sonrasında Mülkiye'de "Sosyal Siyaset Kürsüsü"ne dayanır.
Çalışma toplum bilimi: Çalışma toplum bilimi toplum biliminin temel olarak çalışma yaşamına ve endüstri ilişkilerine odaklanmış alt disiplinidir.
Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri: Sanayi devriminden sonra işgücünde meydana gelen artış ve buna bağlı olarak çalışma ilişkilerinin karmaşıklaşması Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkilerini başlangıcını oluşturur.
Çalışma psikolojisi: Çalışma psikolojisi, eskiden sanayi kuruluşlarında, günümüzde ise çok çeşitli kuruluşlarda uygulanan psikoloji bilim dalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir