2000 Yılı Uydu Görüntüleri

Sponsorlu Bağlantılar
aa abd acar bayraktar bayram bilgi bir bu corona dile etti istanbul liman nde nin teknik üniversitesi uydu yok yrd 2000 Yılı Uydu Görüntüleri Uydu Canll İsnbul Tlrarigi eski uydu görüntüleri 2000 yılı uydu görüntüleri u..İstanbul Uydu Görüntülerinde Nasıl Değişti?

İstanbul’un 1963 ile 2000 yıllarında çekilen uydu görüntülerinin karşılaştırılması, kentin 37 yılda yaşadığı değişimi ortaya koydu.
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Bayram, Hüseyin Bayraktar, Cüneyt Helvacı ve Uğur Acar’la birlikte gerçekleştirdikleri ve 20. Uluslararası Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Kongresi’nde
bildiri olarak sundukları çalışma hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

İstanbul’un eşsiz doğal güzelliklere sahip bir kent olduğunu, ancak bu değerli alanların hızlı kentleşme ve yapılaşma sonucu yok olduğuna dikkati çeken Bayram, deniz ve karayı ayıran kıyı alanlarında insan faktörü ile rüzgar, iklim gibi doğal nedenlerden dolayı değişimler oluştuğunu söyledi.

Bu değişimlerin tespiti için son yıllarda yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin kullanıma girdiğini anlatan Bayram, ABD’nin 1960 yılında başlattığı Corona Programı çerçevesinde Corona panoramik uydusunun çektiği fotoğraflarda Türkiye’nin de yer aldığını, bu verilerin 1995 yılında ABD tarafından bilimsel çalışmalar amacıyla kullanıma açıldığını kaydetti.

ABD’den, İstanbul’un 1963 yılında çekilmiş görüntülerini aldıklarını ve bu veriler ile 2000 yılında IRS1-D uydusuna ait görüntüleri karşılaştırarak İstanbul’un Terkos bölgesindeki kıyı değişimini incelediklerini dile getiren Bayram, şunları ifade etti:

”Çalışmada, İstanbul kıyısını, Terkos’tan başlayarak Büyükçekmece Gölü’ne kadar bütün kıyı şeridini çıkartmış olduk. Yapılan çalışmada en büyük değişimin Terkos kıyısı civarında olduğu görüldü. Çünkü en çok dolgu işlemi orada yapılıyor. Özellikle Boğaz kıyısında neredeyse hiç değişim olmadığı, sadece birkaç liman ve küçük iskeleler yapılması amacıyla değişiklik olduğu tespit edildi. Alan ölçümleri, 1963’te 1803 kilometre kare, 2000 yılındaki görüntüde ise 1812 kilometre kare çıktı.

8,5 kilometre karelik bir alan değişimi olmuş. Kıyı çevresi uzunluğu da ölçüldü. 1963 yılında 290 kilometrelik, 2000 yılında da 302 kilometrelik bir mesafe tespit edildi. 37 yılda 12 kilometrelik bir kıyı uzunluğu farkı belirlendi.”

Terkos kıyısıyla ilgili ortaya çıkan sonuçların ilginç olduğunu dile getiren Bülent Bayram, yaklaşık 20 kilometrelik bir kıyı şeridinde dolgunun söz konusu olduğunu söyledi.

Bayram, ”Terkos bölgesinde motor ve kosterlerin kum çekmesinden dolayı kıyı alanının içeriye doğru girdiği yönündeki beklentimize karşın, 1 kilometreye yakın dolgu alanının oluştuğunu belirledik. 2000 yılındaki uydu görüntülerinde, bölgedeki kömür madenlerinin atıklarıyla doldurulduğu anlaşılan dolgu alanında yerleşim yerlerinin oluştuğu gözleniyor. Denizin bilinçsiz şekilde doldurularak bir alan kazanılması söz konusu” diye konuştu.

Eski uydu verisi ile yeni uydu verisi karşılaştırıldığında, bir bilimsel işlem yapmadan, sadece gözle bakıldığında dahi aradaki farkın net bir şekilde ortaya çıktığını ifade eden Bayram, şunları kaydetti:”Yerleşim yerleri ile yeşil alanlar net biçimde görülüyor. İlle ölçüm yapmak gerekmiyor. Buradaki gerçekten çok hızlı bir değişim. 1963
yılındaki görüntülerde, Boğaziçi Köprüsü yapılmadan önce bir otoyol faaliyeti gözükmüyor. Gözle bakıldığında bile Beylikdüzü’nün, çevreyollarının geçtiği alanların ya tarla ya da yeşil alan olduğunu görüyoruz ama bu bölgeler bugün çılgın bir yerleşimle karşı karşıya. Boğaz’a 3. köprünün yapılmasına karar verildi. Geçmişteki değişim göz önüne alındığında, kentin kuzeyindeki yeşil dokunun da tehdit altında olduğunu söyleyebiliriz.”Bayram, tarihi yarımadanın dokusunda ise yeşil alanlar dışında ciddi bir değişim olmadığını sözlerine ekledi.

Etiketler:eski uydu görüntüleri 2000 yılı uydu görüntüleri uydu canll isnbul tlrarigi ıstanbul 2000 yılı uydu göruntuleri 1960 uydu istanbul 2000 yılı uydu göruntuleri 1960 istanbul uydu harita eski istanbul uydu görüntüleri istanbul uydu görüntüsü 1960 istanbul eski uydu görüntüleri istanbul uydu görüntüleri eski dünya uydu görüntüsü 2000 istanbulcanlıuydu eski uydu görüntüleri istanbul istanbul uydu görüntüleri 1960 yılına ait istanbul 1960 uydu görüntüleri istanbul eski uydu eski uydu görüntüleri ıstanbul istanbul nasıl değişti istanbulun tarihi yerlerinin uydudan görüntüleri
NBA Yılın Çaylağı Ödülü: NBA Yılın Çaylağı Ödülü, (İng: NBA Rookie of the Year Award) 1952-1953 sezonundan itibaren her yıl çaylaklar içinde en iyi performans gösteren basketbolcuya verilen ödüldür.
Yılın Örümceği: Yılın Örümceği (Almanca Die Spinne des Jahres), 2000 yılından bu yana her yıl Alman Araknoloji Derneği Arachnologische Gesellschaft (AraGes) tarafından bir örümcek türünün «yılın örümceği» seçildiği etkinlik.
Yılın Albümü Grammy Ödülü: Her yıl düzenlenen Grammy Ödülleri'nin Yılın Albümü kategorisindeki ödülü 1959'dan bu yana verilmektedir.
Yılın Kaydı Grammy Ödülü: Her yıl düzenlenen Grammy Ödülleri'nin Yılın Kaydı kategorisindeki ödülü 1959'dan bu yana verilmektedir.
Afrika'da Yılın Futbolcusu: Afrika'da Yılın Futbolcusu ödülü 1992'den beri Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından Afrikalı futbolculara verilen ödüllerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir