37.haftada Doğum

Sponsorlu Bağlantılar
amerikan hastanesi bile bilgi erken gelen gibi kabul kalp mu olur retina solunum sistemi yeni 37.haftada Doğum 36 Haftalık Doğum Olurmu 37 haftalık doğum 37.haftada doğum 36 haftalık doğ..Erken Doğum Mu Yaptınız?

Heyecanla bebeğini bekleyen anne adaylarını korkutan durumlardan biri de erken doğumdur… Bebeğin sağlığı açısından hiç istenmese de, erken doğumlarla karşılaşılabiliyor. 2 bin 500 gramın altında doğan bebeklere ve zamanından önce dünyaya gelmiş bebeklere ‘prematüre’ deniyor. Konuyla ilgili Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi Şefi Dr. Gülnihal Şarman bilgi verdi:

”40 haftalık bir süreç olan hamilelikte; 37-40 haftalar arasında gerçekleşen doğumlar, ‘zamanında doğum’, 37. haftada gerçekleşen doğumlar, ‘prematüre’ l 28. haftanın altında gerçekleşen doğumlar (veya 1000 gr), ‘ileri derece prematüre’, 23-25 haftalar arasında gerçekleşen doğumlar ise ‘yaşamanın sınırı’ olarak kabul edilir.

Yaşama şansı nedir?

Günümüzde 1000 gramın altında dünyaya gelen bebeklerin yaşam şansı, yüzde 85-90’lara ulaşmıştır. 1000-1500 gram arasındaki bebeklerdeki yaşam oranı yüzde 92-95 civarında seyretmektedir. Ancak, bugünkü teknoloji ile 23. haftanın altında gerçekleşen doğumlarda, en gelişmiş ülkelerin ileri teknolojik donanımı ve deneyimi kapsamında bile yaşam şansı yüzde 5-10 oranındadır.

Zihinsel sorunlar olur mu?

Prematüre doğumlarda solunum sistemi ile birlikte; beyindeki sinir hücreleri ve nefesi düzenleyen merkez, gözlerdeki retina tabakası, sindirim ve bağışıklık sistemi gibi hemen hemen hiçbir sistem tam olarak olgunlaşmamıştır. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde yapılan tedaviler ve dışardan verilen destek ile gelişim sürecinde bu organların gelişimi amaçlanır. Ancak bu bakım, mutlaka tam teşekküllü bir hastanede sağlanmalıdır.
Akciğer sorunları

Öte yandan prematüre bebeklerde kalp, böbrek, akciğer sorunlarının görülme sebebi; organ sistemlerinin yeterince gelişmemesidir. Örneğin akciğerleri oluşmuştur ancak akciğer torbacıklarının sayısı azdır ve havalanmayı sağlayan bu torbacıkların havayla dolup boşalması sağlanamaz. Yani yaşamsal bir fonksiyon olan soluma bile bu bebekler için güç bir iştir.

İkizlerde oran artar mı?

İkiz bebeklerin yüzde 80’i ‘sınırda prematüre bebek’ olarak; üçüz bebeklerin yüzde 100’ü ‘prematüre bebek’ olarak doğup; bu oranın yarısı ‘prematüre bebek’ yarısı ‘sınırda prematüre bebek’ olarak dünyaya gelmektedir. 34. haftanın altında doğan bebekler, solunum, beslenme, dolaşım ve enfeksiyon riski gibi problemler yaşayabilir. 30. hafta ya da 1000 gramın altında doğan bebekler için özel bir bakım gerekir. Bu bebekler, ağır beyin kanaması ile prematüreliğe özgü bir göz hastalığı nedeniyle körlük ve sağırlık riski taşıyabilir.

Gebelikte 37. Hafta, Otuzyedinci Hafta Hamilelik Takvimi, Bebeğin Resmi

Annesi:

Bir gebelik bir “dönem” Hamilelik bu noktada ve kabul edilir bir şey çoğu durumda işçi durdurmak için yapılacaktır. Eğer daha önce değil varsa doğum tesisin bir tur atılması planlanan gerekir. Eğer üzerinde hızlı koşmak için herkesi davet deneyin beklediğinizden aracılığıyla ev doğum yaşıyorsanız.

Eğer gerçekten emek başladığını bilmek Birçok kadın merak ediyorum. Gerçek emek ve prelabor arasındaki farkı anlatmak için çeşitli yolları vardır. Umarım biraz ilgi emzirme verdik.
Baby:

Bebeğiniz amniyotik sıvı teneffüs edilmesi ile nefes uygulamaktadır. Bazen bebek bile hıçkırık alacaksınız! Başladı bu son birkaç hafta hissetmeye hatırlayın, onları özleyeceğim değil ya da inanıyoruz. Eğer bebeğinizin hareketleri hakkında sorularınız varsa hemen ebe veya doktor emin olun.
Baba:

Eğer onu paketi emek için bir çanta yardımcı olmayan veya ev hazır olsun. Şu anda o emek içine güvenli bir şekilde herhangi bir noktada gidebiliriz.
Ikiz İpuçları:

Eğer zaten önde gitmek ve yapmak isteyebilirsiniz doğum duyurular üzerine zarflar ele değil ki! Kez bebekler orada burada bir sürü doğum duyurular ve muhtemelen o listede düşük olacak gidiş olacak unutmayın. Size sonra sevinç senin demetleri ile eve gelip size ne olur biraz sessiz zaman keyfini senin bebeklerin doğumdan önce böylece her şeyi yapmaktadır.
Önerilen Okuma:

Nursing Mother’s Companion Kathleen Huggins tarafından
Kitapları emzirme in My personal favorite. Bu kolay bir iyi siz istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bölümlere ayrılmıştır kitap okumak, bu kullanım kolaylığı için ne zaman bir el ve diğer kitap telaşlı bir bebek tutan yapar.

Etiketler:37 haftalık doğum 37.haftada doğum 36 haftalık doğum olurmu 37 haftada doğum 37. haftada doğum 34.haftada doğan bebekler 30 haftalık doğum 37 haftalık doğan bebekler erken doğan bebeklerin yaşama şansı nedir 37 haftalık dogum 37 haftalık doğan bebek 28 haftalık doğum 28. haftada doğum 37.hafta doğum 37 hafta doğum 34 haftalık doğan bebek 36 haftada doğum olurmu 30.haftada doğum 28 haftalık doğan bebekler 25 haftalık doğum
Doğum Günü Dört Temmuz: Doğum Günü Dört Temmuz, aynı adlı Ron Kovic romanından uyarlanan 1989 yapımı film. Oliver Stone filmin senaryosuna yardım etmiş, aynı zamanda filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir.
Doğum kontrolü: Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır.
Doğumgünü Partisi: Doğumgünü Partisi veya özgün İngilizce adıyla The Birthday Party, Nobel ödüllü yazar, Harold Pinter'ın yazdığı tiyatro oyunudur.
Doğum günü: Doğum günü (ya da Yaş günü), miladi veya herhangi bir başka takvime göre, bir insanın doğduğu gün ve ayda, her yıl tekrarlanan güne verilen addır.
Doğum Sancısı: Labor Pains Thea Dixon, aslında onu köle gibi kullanan patronundan nefret ediyordur. Ama durum işten çıkarılmaya gelince, Thea çözümü hamile olduğunu söylemekte bulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir