90 Ların Yabancı Filmleri

Sponsorlu Bağlantılar
ama anket arsada baba belki bimbo bir gibi ilk kalan karakutu kazaklar madonna mavi michael jackson muharrem ndan okul trt zaman 90 Ların Yabancı Filmleri 90 80 Yıllarının Sanatcıları Vae Sarkıları 80 leri 90 ların yabancı filmleri 90 80 yıllarının..80’ler Şahane, 90’lardan Acaba Ne Kalacak Geriye?

Issız bir adaya düşsen yanına alacağın üç şey nedir?’ sorulu, cicili bicili anket defterleri, ‘Arkadaş arıyorum’ nidalarının yükseldiği uzun antenli telsiz odaları, kuş yuvası modundaki vatka omuzlar, şetlant kazaklar ve şalvar kotlar… Kendinizi 80’li yıllarda geçen çocukluğunuzun kollarına bırakma zamanı geldi.
80’lerin çocukları ve gençleri şimdi 40’lı yıllarına yaklaşıp anne-baba oldular. Ama o yılları özlemle anıyorlar. Unutulacak gibi değil çünkü yaşananlar. 80’ler onlar için şahaneydi; oyunları, ilk teknolojik gelişmeleri, okul ve mahalle anıları bir daha hiçbir dönemde yaşanmayacak. Muharrem Kaşıtoğlu, 80’lere doğru bir yolculuk yapmış ve o yıllardan günümüze kalan, herkesin tebessümle hatırladığı 304 anıyı Karakutu Yayınları’ndan çıkan “60’lar Hikâye, 70’ler Terane, 80’ler Şahane” kitabında bir araya getirmiş. Kendinizi Maykıl Ceksın (Michael Jackson), Madonna ya da belki de modern talking’i bulan çocukluğunuzun kollarına bırakmanın zamanı geldi…

Çivit: Annelerimizin çamaşırları boyamak için kullandığı mavi renkli toz; çivit, otomatik makinelerle birlikte mazi olmuştu.

Necefli maşrapa: TRT vericileri bozulduğu zaman ekranda maşrapalar belirirdi. TRT yetkilileri, teknik bir arıza giderilirken bu maşrapalar eşliğinde sunulan İpekyolu müzikleriyle halkı oyalardı.

Honki ponki: “Honki ponki tonino, çalına bimbo porino, muşi muşi popozo koziza, şiki şiki şayne tikitak tok” Şenay’ın söylediği bu şarkı çocukların dilinden düşmezdi.

Kalaycılar: Kalaycılar kapı kapı dolaşıp kalaylanacak tencere toplarlardı, sonra da onları boş bir arsada ateş yakıp kalaylarlardı.

Tipitip sakız: Tadı en güzel olan sakızdı. Gırgır’ın çizerlerinden Bülent Arabacıoğlu’nun çizdiği Tipitip karakteri ise çok sevimliydi.

Emzik şekeri: Bu şeker, emzik şeklinde ve birkaç renkte olurdu.

Arı mayalı silgi: Üzerinde arı maya resmi olan silgiler piyasaya çıkmıştı. Yeşil ve pembe renkte olurdu.

Hayat bilgisi dersi kitabı: İlkokulun efsane dersi ve kitabı. O kitaplardaki resimler bambaşkaydı…

Yerli Malı Haftası: “Yerli malı, yurdun malı, her Türk onu kullanmalı.” O gün herkes evden bir şeyler getirir, hep beraber sınıfta yenilirdi.

Çivi oyunu: Yağmurlu bir günün ardından, hafifçe yumuşamış olan sert toprak zeminde oynanan en kral oyundu.

Pazar akşamları banyoları: Tam bir 80’li yıllar klasiği! Bütün aile ve özellikle de evin çocukları, pazar akşamları yatmadan önce sırayla banyo yaparlardı.

Çizgi filmler: Atom Karınca, Ayı Yogi, Kalimero, Red Kit, Voltran, Heman, Nisl ve Uçan Kaz, Şeker Kız Candy, Bay Meraklı en sevilen çizgi filmlerdi.

Flipper: O günlerin en güzel dizilerinden Flipper, süper akıllı bir yunus balığıydı.

Ersen ve Dadaşlar: TRT’nin, özellikle de Cenk Koray’ın sunduğu Stüdyo Pazar’ın kadrolu sanatçısı gibiydi.

Dallas ve Filamingo Yolu: Unutulmayan televizyon dizileri içinde hâlâ bir numaradır Dallas ve Filamingo Yolu.

Teksir kağıdı: Bu kâğıtlar ucuz olduğu için not almak, ders çalışmak için kullanılırdı.

0.5 kalem: İlk piyasaya çıktığında olay olan o kalemleri nasıl unutabiliriz.

Anket defteri: Patenti tamamen o dönemin kızlarına ait olan, efsanevi kıldan tüyden romantik sorular silsilesi olayı…

Yağdır Mevlam Su: Bu şarkı, bir zamanların en hit Türk sanat müziği şarkısıdır. Emel Sayın’dan dinlemiştik.

Beyaz Gölge: Koç Rivs (Reevs), Kuliç (Collidge), Salami, Gomez (Gogo), Torp (Thorpe) ve Ceksın’ı (Jackson) unutmak mümkün mü?

Stres bileziği: Bir dönem salgın hâle gelmişti. İşe yarayıp yaramadığı hakkında bir sürü söylenti ortada dolaşıp dururdu.

Künye: Künye furyası vardı. Altın ve gümüşten yapılır, üstüne isim yazılırdı.

Perihan Abla: Türk televizyonlarında yeni bir akım başlatan diziler serisinin ilkiydi Perihan Abla…

Sevilen şarkılar: Madonna ve Michael Jackson’dan sonra Joe Cocker’ın “An çeyn may hart”, Dieter Bohlen ve Thomas Anders’ın “şeri şeri leydi, Al Bano ve Romina Power ikilisinin; “Feliçita” ve “Live is life” hayatı güzel yaşayanların parçalarıydı.

Köle İsaura: Brezilya dizileri furyasını ilk başlatan bu diziydi…

Cevat Prekazi: Galatasaray’da oynayan Prekazi, Türkiye’ye şort altına tayt giyme modasını getiren futbolcuydu!

——————————————————————————–

Teknolojik nostalji çağı

80’lerden bugüne sadece hayatımız değişmedi, nostalji kavramı bile değişti. 80’leri nostaljiyle anmak için 20 yıl geçmesi gerekti, 90’lı yıllarda nostalji süresi 10’a indi, 2000’lerde ise neredeyse 5 yıl içinde her şey eskiyip gidiyor. 2000’li yıllar ileride teknolojik bir nostaljiyle hatırlanacak. İnternet büyük bir devrim gibi algılanacak, MP3’ler büyük bir yenilik olarak anlatılacak…

* 90’ların çocukları televizyonla büyütülen ilk nesil olarak anılacak. Atari salonlarına gidip, 10 jetonu daha ucuza almak.

* Bir Demet Tiyatro’yu beklemek. Süper Baba’yı izlemek ve müziğini flütle çalmaya çalışmak. Kablolu televizyona geçmek. Turnike’yi, Parliement Pazar Gecesi sinemasını izlemek.

* Gazete kuponu ile ev, araba verilmesine tanık olmak. Sürekli aydınlık için 1 dakika karanlık eylemine katılmak.

* Kontra pedal BMX bisiklet sahibi olmak.

* Cine 5’in ilk açıldığı güne tanık olmak.

* Televole programını izlemek. Önce hüplet, sonra gümlet repliğini hatırlamak.

* İnternet kafelere gitmek, multiplayer oyunlar oynamak. MP3 çalara sahip olmak. Kurtlar Vadisi, Asmalı Konak, Deli Yürek’i takip etmek.

* Galatasaray’ın 6-0 yenilmesi, Milli Takım’ın dünya üçüncüsü olması ve son olarak Fenerbahçe’nin Sevilla’yı yenmesi futbolun hoş ve nahoş anıları olacak…

* 90’lı yıllar Reno 12, Murat 124, Broadway, Tofaş gibi modellerle yerli arabaların patladığı dönemler çok gerilerde kalacak.

* İlk çıkan cep telefonları Ericsson 337, 628 ve 688 modellerine sahip olmak.

* MSN’nin hayatımıza girmesi belki de heyecanla hatırlanacak… Facebook’ta albüm oluşturmak ve en çok kimin arkadaşı var muhabbetleri yapmak.

* Dondurma sadece yazın yenebilen yiyecek sınıfından çıkacak.

*LCD televizyonlar ve bilgisayarlar yayılacağı için eski TV’ler artık kalmayacak.

* İftar çadırları 5 yıl sonra belki de hiç kurulmayacak. Dijital fotoğraf makinelerinin çıkması aile albümlerini rafa kaldırmıştı, artık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya…

Etiketler:80 leri 90 ların yabancı filmleri 90 80 yıllarının sanatcıları vae sarkıları 90 yılların yabancı sanatcıları 80 lerin unutulmayanları 70li 80li şarkılar fellicita 1980 trt yabancı pembe diziler resimli 80 lerin türk sanat müzikleri 80lerin yabancı hitleri vikipedi 2000 li yılların modası 80-90 yabancı müzikler maykıl ceksın 80 90 lı yılların yabancı şarkıları 60 70 80 90 ve 2000 li yılların yabancı hit şarkıları pop abdül ceyn yabancı dinle 85 lerin yabacı müikleri 90 ların yabancı sarkı isimleri unutulmayan 80ler yerli şarkılar 70li 80 li yillara sanatcilar romantik 90 ların yaban cı şarkıları 80-90 ların yabancı dizisi
Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü: En İyi Yabancı Film (Best foreign language film of the year) Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1947'da Los Angeles'da verilmeye başlandı.
Yabancı Damat: Yabancı Damat, Ege'nin iki kıyısından; Türkiye ve Yunanistan'dan iki gencin aşklarının öyküsün anlatıldığı bir televizyon dizisidir.
Yabancı (film): Yabancı veya Halloween: Yabancı (Özgün adı: Halloween, Türkçe: Cadılar Bayramı), 1978 tarihli ABD yapımı bağımsız korku filmidir.
Yabancı Lejyon (Fransa): Yabancı Lejyon (Fransızca: La Légion étrangère), Fransız Kara Kuvvetlerine bağlı olup yabancı uyruklular ile oluşturulan düzenli birlikleri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir