Açısal Hız

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Açısal Hız ve Açısal Hız Çizgisel Hız hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Açısal Hız Çızgisel Hız ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Açısal Hız Çızgisel Hız

Açısal Hız Çizgisel Hız

Açısal Hız: Dairesel hareket yapan bir cismin birim zamanda taranan açıya açısal hız denir. Açısal hız, her enleminde aynıdır. 24 saatte 3600 derece taranır. Bir saatte 15°, 4 dakikada 1° dir. Bundan dolayı bir boylam üzerindeki bütün noktalarda yerel saat aynıdır.
Çizgisel Hız: Cisimlerin birim zamanda aldığı yola çizgisel hız denir. Dünya’nın çizgisel hızı her enlemde aynı değildir. Hızın en yüksek olduğu yer Ekvatordur ve saatte 1670 km’dir. Bu hız kutuplara doğru azalır ve kutup noktalarında 0 km olur.

Etiketler:Açısal Hız Açısal Hız Çizgisel Hız Açısal Hız Coğrafya Açısal Hız Nedir Çizgisel Hız Çizgisel Hız Coğrafya Çizgisel Hız Nedir
Açısal dakika: Açısal dakika veya MOA bir derecenin altmışta birine eşit bir açısal ölçü birimidir. Bir derece bir dairenin üçyüz altmışta biri olarak tarif edildiğinden 1 MOA;açısal dakikakapalı bir dairenin 21,600'de biridir.
Açısal momentum: Bir cismin çizgisel momentum vektörünün her hangi bir noktaya göre dönmesine açısal momentum denir. O koordinat başlangıcına göre bir parçacığın L açısal momentumu, o andaki r konum vektörü ile p doğrusal momentumunun vektörel çarpımı olarak tanımlanır.
Açısal çap: Açısal çap bir nesnenin belirli bir konuma göre olan boyutunu açı cinsinden verir:
Açısal hız: Açısal hız, bir cismin dairesel bir yörüngede dönerken birim zamanda taradığı açıya denir. "" sembolü ile gösterilir.
Açısal Frekans: Periyodik harekette birim zaman içinde kaç radyan olduğunun ölçüsü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir