Afrikada Nesli Tükenen Hayvanlar

Sponsorlu Bağlantılar
bir deniz hayvanlar kaplan kuzey monarch nde panda yeni Afrikada Nesli Tükenen Hayvanlar Neyvanlar Alemi nesli tükenen hayvanlar java gergedanı afrikada ne..Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın hazırladığı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler listesinin en başında kaplanlar yer alıyor. Kaplanları kutup ayısı ve Pasifik deniz aygırı takip ediyor.

Macellan pengueni, dev deniz kaplumbağası, ton balığı, dağ gorili, Monarch kelebeği, Java gergedanı ve dev panda da nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alıyor…

Yeni yapılan araştırmalar, vahşi doğada 3 bin 200 kadar kaplan yaşadığını gösteriyor. Son 10 yılda kaplanların sayısı yüzde 40 oranında azaldı. Asya tıp biliminde kullanılmak üzere kaplanlar derileri ve diğer organları için kaçak avlanıyor. Bunun yanında yükselen deniz seviyesi, iklim değişikliği Bangladeş ve Sundarbans (Hindistan ile Bangladeş arasında bulunan dünyanın en büyük mangrov ormanı)’ta yaşayan kaplan nüfusunun doğal yaşamını tehdit ediyor. Şubat ayında Çin’de başlayacak olan Kaplan Yılı, kaplanların korunmasına yönelik çabalar için önemli bir yıl olacak.

Kuzey Kutbu’ndaki kutup ayıları, iklim değişikliği kurbanlarının ikonik sembolleri. Kutup ayısı nüfusunun çoğu gelecek yüzyıl içinde nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. WWF, iklim değişikliğinin kutup ayılarını nasıl etkileceği ile ilgili çalışmaları destekliyor. Ayrıca hükümetlerle çalışarak, kritik kutup ayısı yaşama alanlarını korumak için çalışıyor.

Kuzey kutbunun Berin ve Chukchi Denizi’nde yaşayan Pasifik deniz ayıları da iklim değişikliğinin kurbanı. 2009’un Eylül ayında 200’e yakın ölü deniz ayısı Chukchi denizi kıyılarına vurdu. Bu hayvanlar, dinlenmek, üremek ve yavrularını emzirmek ve avcılardan korunmak için yüzen buzları kullanıyorlar. Kuzey kutbunda buzların erimesiyle, Pasifik deniz ayılarının yaşama alanı kaybolmaya başladı.

Okyanusların ısınması, yiyecek bulmak için daha uzak yerlere yüzmeleri bu hayvanların yerini değiştirmesine neden oluyor. Geçen yıl Rio de Janeiro’da yüzlerce Macellan Pengueni kıyıya vurdu. Birçoğu çok zayıf düşmüştü ya da ölmüştü. 17 penguen türünden 12’sinin nesli hızlı bir şekilde azalıyor.

Yaşayan sürüngenlerin en büyüğü olan dev deniz kaplumbağası, yüz milyon yıldan uzun süredir neslini sürdürüyor. Ancak, şimdi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Tahmin edilen en son sayıları bu türün azaldığını gösteriyor. Pasifik’te 2 bin 300 kadar yetişkin dişi kaplumbağanın kaldığı tahmin ediliyor. Atlantik kaplumbağa nüfusunun ise daha dengeli olduğunu söyleyen bilimadamları, balık avcıları tarafından yakalanan ve kazayla öldürülenler nedeniyle bunların da sayısının azaldığı tahmin ediliyor. Bunun yanında yükselen deniz seviyesi, daha yüksek sıcaklıklar kaplumbağaları tehdit ediyor.

Atlantik orkinosu (Ton balığı), Batı ve Doğu Atlantik ile Akdeniz’de yaşayan büyük bir göçebe balık türüdür. Bu balık en önemli suşi kaynağıdır. Doğu Atlantik ve Akdeniz’de durdurulamayan avlanma nedeniyle türün soyu tükenmeyle karşı karşıya kaldı. WWF, restorantları, ahçıları, perakendecileri ve müşterileri orkinos servis etmemeleri, satın almamaları, satmamaları ve yememeleri konusunda teşvik etmeye çalışıyor.

Bilimadamları, vahşi doğada yaklaşık 720 tane kadar kalan dağ gorillerinin (Gorilla beringei beringei)neslinin tükenmekte olduğunu düşünüyor. Rwanda ve Uganda sınırındaki Kongo Cumhuriyeti’nin doğu bölümünde Virunga Milli Parkı’nda 200’den fazla dağ gorili yaşıyor. Kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının tahribatı hayvanların neslinin tükenmesine neden oluyor. WWF, Afrika’nın kalbindeki dağlarda gorillerin ormanlarını korumak için çalışıyor.

Her yıl milyonlarca Monarch kelebeği, Kuzey Amerika’dan kışı geçirecekleri Meksika’ya göç ediyorlar. Meksika’da korumaya alınan alaçam ve çam ormanı, kelebeklerin kış boyunca yaşamlarını sürdürdükleri yer. WWF, Meksika Doğayı Koruma Vakfı ile birlikte Monarch kelebeklerini Meksika’da doğal ortamlarında korumak ve iyileştirmek için yeni bir koruma stratejisi geliştirdi. Böylece, kelebekler ağır hava şartlarından ve diğer tehlikeli unsurlardan korunacak.

Vahşi doğada 60’dan az kalan sayılarıyla Java gergedanı, nesli hızla tükenen türlerden biri. Şimdi sadece Java adasındaki Ujung Kulon Milli Parkında yaşıyor. Çin tıbbında gergedan boynuzunun şifa verici güçleri olduğuna inanılıyordu. Oysa ki gergedan boynuzunun hiç bir etkisi bulunmuyor. Hayvanların doğal yaşam alanlarının tarım arazisine dönüştürülmesiyle nesilleri iyice azaldı. WWF, 1998 yılından bu yana Java gergedanlarını koruma çalışması yürütüyor.

1961 yılında kurulan WWF’nin uluslararası sembolü olan dev pandadan doğada yaklaşık bin 600 kadar bulunuyor. Pandaların Güneybatı Çin’de ormanlık alanları parçalanıyor. WWF, yaklaşık son 30 yıldır aktif olarak pandaları korumak için Çin hükümetiyle birlikte çalışıyor. Doğal yaşama alanlarının yarısı şu anda koruma altına alındı. Fakat, kalan bin 600 panda coğrafik olarak bölünmüş 20 ayrı bölgede yaşıyor.

Etiketler:nesli tükenen hayvanlar java gergedanı afrikada nesli tükenen hayvanlar neyvanlar alemi insan etkisi ile nesli tükenen veya tükenme tehlikesinde olan bitki ve hayvanlar insan etkisi ile nesli tükenenve tükenmek üzere olan bitki ve hayvanlar Kuzey kutbunda yaşayan hayvanlar(belgesel) nesli tükenmek üzere olan hayvanlar ANADOLU LEOPARININ NESLİ NEDEN TÜKENDİ insanların etkisiyle tükenen veya tükenme tehlikesinde olan bitkive hayvanlar nesli tehlikedeki türler nesli tükenmek üzere olan hayvanlar nesli tükenen hayvanlar tehlikesi ile karşı karşıya olan bitkiler hayvanların korunacağı insanın etkisi ile nesli tükenen hayvanlar insanların etkisiyle nesli tükenen ve tükenmekte olan canlılar insan etkisi ile nesli tükenen veya tükenmekte olan bitki ve hayvanlar nesli kesilmish neyvanlar nesli tükenen hayvanlar nelerdir sayılarla nesli azalan hayvanlar panda çeşitleri hayvanlar soyu azalan hayvanlar ve sayıları koca kafalar
Afrika'da Yılın Futbolcusu: Afrika'da Yılın Futbolcusu ödülü 1992'den beri Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından Afrikalı futbolculara verilen ödüllerdir.
Afrika'daki büyük şehirler listesi: Aşağıdaki listede Afrika'daki en kalabalık 50 şehir nüfus sırasına göre sıralanmıştır. Sıralamada merkez şehir nüfusu yüksek olan ön sıradadır.
Afrika'da İngiliz postaneleri: Afrika'daki İngiliz postaneleri Birleşik Krallık tarafından onların Orta Doğu Kuvvetleri ve Doğu Afrika Kuvvetleri için Afrika'da İkinci Dünya Savaşı süresinde ve sonrası için kurlmuştur.
Afrika'daki Dünya Mirasları: # Abomey Kraliyet Sarayları (1985)
Afrika'daki açlık: Afrika'daki açlık, Afrika genelinde egemen olan açlık sorunu.
Neslihan Demir Darnel: Neslihan Demir Darnel (d. 9 Aralık 1983, Eskişehir) Türk milli voleybolcu.
Nesli Çölgeçen: Nesli Çölgeçen (d. 1955, Manisa ), sinema yönetmeni, senarist, belgesel film yönetmeni.
Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme: Convention on the International Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna (CITES), "Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme" (İngilizce CITES), Türkiye'de 20 Haziran 1996 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak 22 Aralık 1996’da yürürlüğe girdi.
Neslihan Yeldan: Neslihan Yeldan (d. 25 Şubat 1969, İstanbul), Bir Demet Tiyatro'da canlandırdığı Füreya karakteriyle tanınan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.
Soy tükenmesi: Soy tükenmesi, biyolojide ve ekolojide, bir türün veya cinsin varlığının sona ermesi, biyosferin küçülmesidir.
Kategori:Hayvanlar: ;Sınıflandırma:
PETA: Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA, People for the Ethical Treatment of Animals) bir hayvan hakları organizasyonudur. Norfolk, Virginia kökenli ve yaklaşık iki milyon üye ve destekçisi olan organizasyon dünyanın en büyük hayvan hakları grubudur. Grubun uluslararası başkanı Ingrid Newkirk'tür.
Hayvan Çiftliği: Hayvan Çiftliği, (orijinal adıyla Animal Farm) George Orwell'in mecazi bir dille yazılmış fabl tarzında siyasi hiciv romanı.
Hayvanlara uygulanan şiddet: Hayvanlara uygulanılan şiddet veya hayvan istismarı; kabul edilemez şiddete sebep olan veya hayvanlara zarar veren davranışların bir bütünüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir