Ağrı Dağı Efsanesi Özeti

Sponsorlu Bağlantılar
bu cumhuriyet demir edebiyat fransa gibi halkevi ilk ince istanbul kovan nde yaz Ağrı Dağı Efsanesi Özeti Ağrı Dağı Efsanesinin Basıldığı Yer Ve Tarih ağrı dağı efsanesi sayfa sayısı ağrı dağı efsanesi..Ağrıdağı Efsanesi

Ağrıdağı Efsanesi
A) 1.Eserin adı Ağrıdağı Efsanesi’dir.
2.Yazarı Yaşar Kemal’dir.
3.Kitabın türü romandır.
4.Basıldığı basımevi Adam Yayınları ve Mayıs 2003’te basılmıştır.
5.Sayfa sayısı 113’tür.Fiyatı 7milyon liradır.

B) 1. Yaşar Kemal (1923 – …. )
Asıl adı Kemal Sadık Göğceli olan Yaşar Kemal, 1923 yılında Adana’nın Osmaniye İlçesi’ne bağlı Hemite Köyü’nde doğdu. Henüz ortaokul sıralarındayken halk yazınına duyduğu ilgi, onu folklor derlemeleri yapmaya yöneltti. O dönemde şiirleri, Adana Halkevi’nin yayını olan “Görüşler Dergisi” nde yayımlandı. Ortaokulun son sınıfındayken okulu bırakmak zorunda kalarak; ırgatlık, amelebaşılık, pirinç tarlalarında su bekçiliği, arzuhalcilik, öğretmenlik, kütüphane memurluğu gibi işlerde çalıştı. Bu arada Ülke, Kovan, Millet, Beşpınar Dergilerinde, şiirleri görüldü. 1951 yılında İstanbul’a yerleşerek, Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ile röportaj yazarlığı yapmaya başladı. “Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün” başlıklı röportajıyla, Gazeteciler Cemiyeti Özel Başarı Armağanı’nı kazandı.
O yıllarda öyküleriyle de ilgi çeken sanatçının, 1952 yılında “Sarı Sıcak” adlı öykü kitabı yayımlandı. İlk romanı “İnce Memed” 1955 yılında çıktı. 1955-1984 yılları arasında öykü, roman, röportaj ile makalelerinden oluşan 33 kitabı yayımlandı. Yaşar Kemal, ilk romanı “İnce Memed” ile 1955 yılında Varlık Roman Armağanı’nı kazandı. 1974 yılında “Demirciler Çarşısı Cinayeti” adlı yapıtı, Madaralı Roman Ödülü’nü aldı. “Yer Demir Gök Bakır” Fransa’da 1977 yılında, Edebiyat Eleştirmenleri Sendikası tarafından yılın en iyi yabancı romanı seçildi. “Binboğalar Efsanesi”, 1979 yaz dönemi için Büyük Edebiyat Jürisi tarafından seçilen kitaplar arasında yer aldı.

1982 yılında uluslararası Del Duca Ödülü’ne layık görülen Yaşar Kemal, 1984 yılında Fransa’ nın Légion D’Honneur Nişanı’nı aldı. Yapıtlarında; Torosları, Çukurova’yı, Çukurova insanının acı yaşamını, ezilişini, sömürülüşünü, kan davasını, ağalık ile toprak sorununu,çarpıcı bir biçimde ortaya koyan yazarın eşsiz betimlemeleri, eserlerinin en önemli özelliğidir. 29 dilde yayımlanmış olan kitaplarıyla, dünya yazınında çok önemli bir yeri vardır.

Etiketler:ağrı dağı efsanesi sayfa sayısı ağrı dağı efsanesi özeti ağrı dağı efsanesinin basıldığı yer ve tarih ince memed ROMANININ BASILDIGI YER ağrı dağı efsanesi eser incelemesi ağrı daği efsanesi toros yayınları sayf 113 ağrı dağı efsanesi kitap sayfa sayısı ağrı dağı efsanesi roman türü ağri daği efsanesi sayfa sayisi ağridaği efsanesi bir efsane türü müdür ağrı dağı efsanesinin sayfa sayısı agrı dagı efsanesi roman inceleme ağrıdağı efsanesi kitap sayfa sayısı
Ağrı (il): Ağrı, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ildir. Adını içinde bulunan Ağrı Dağı'ndan almıştır.
Ağrı Dağı: Ağrı Dağı (Ermenice: Արարատ, Ararat ya da Մասիս, Masis, Selçuklular döneminde: Eğri Dağ), Türkiye'nin en yüksek dağıdır.
Ağrıdağı Efsanesi: Ağrıdağı Efsanesi Yaşar Kemal'in destansı romanlarındandır. İlk basımı 1970'de Cem Yayınevi tarafından yapılmıştır.
Ağrı ayaklanmaları: Ağrı ayaklanmaları, 1926-1930 yılları arasında Ağrı Dağı ve civarı ile İran topraklarının da dahil olduğu bir coğrafyada meydana gelen Kürt ayaklanmaları.
Dağıstan: Dağıstan Rusya Federasyonu'na bağlı, özerk bir cumhuriyettir. 20 Ocak 1921'de SSCB'te bağlı olarak Dağıstan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla kuruldu.
Dağılma Dönemi Osmanlı Sadrazamları listesi: Dağılma Dönemi Osmanlı Sadrazamları listesi Safranbolulu İzzet Mehmed Paşa'dan Ahmed Tevfik Paşa'ya kadar, yani 1733-1922 döneminde, sadaret başlangıç tarihine göre sıralanmış Osmanlı Sadrazamları listesidir
Dağılma dönemi Osmanlı donanması: Bu liste 1842-1923 yılları arasında Osmanlı Donanması'na bağlı, buharlı küçük tekneler (steam launch) ve motor botu dışındaki bütün gemi ve tekneleri listesini içermektedir.
Dağınık Yatak: Dağınık Yatak, senaryosunu Murathan Mungan'ın yazdığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın, yapımcılığını Kadri Yurdatap'nin üstlendiği, 1984 yapımı Türk filmi.
Dağılmış komut çizelgesi: Distributed Hash Tables (DHTs) ya da Dağılmış Komut Çizelgesi (DKÇ), P2P paylaşımında geri bildirim anonsu olarak adlandırılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir