Akciğer Kanseri Sebepleri

Sponsorlu Bağlantılar
bu daha fazla kontrol maden nikotin sigara veri Akciğer Kanseri Sebepleri Akciğer Kanserin Sebepleri akciğer kanserinin sebepleri akciğer kanseri sebep..Bilimsel Yöntem İle Akciğer Kanserinin Sebepleri

Özet:Projemin adı; Akciğer kanserinin sebepleri. Amacım;Ne tür maddelerin akciğer kanserine yol açtığını deneylerle kanıtlamak. Sanırım Akciğer kanserine; sigara kullanmak, sigara dumanının solunması, asbest tozlarının solunması (genellikle maden, kömür işleri, çiftçiler, duvarcılar gibi tozlu ortamlarda çalışan kişilerde görülür) ve nikotin gibi kimyasal maddeler sebep olur…

Problemin Belirlenmesi:
Akciğer kanserinin sebepleri nelerdir?

Veri:
*Sigara kullananlarda daha fazla akciğer kanseri rastlanır.
*Nikotin, benzopren vb. kimyasal maddeler akciğer kanserine neden olur.
*Askest (amyant) tozlarının solunmasından kaynaklanan asbestoz, akciğer kanserine yol açar.
*Sigara dumanlarının solunması da akciğer kanserine yol açar.

Hipotez:
*Akciğer kanserinin sebebi nikotin olabilir.
*Akciğer kanserinin sebebi sigara olabilir.

Tahmin:
Eğer akciğer kanserinin sebebi nikotin ve sigara ise fazla nikotin alan ve sigara alan kişilerde akciğer kanseri daha fazla görülmelidir.

Kontrollü deney:

*Kontrol grubu
Hamam böceklerini, sigara içinde bırakmayınca hamam böceklerinde hiçbir şey görülmez.

*Deney grubu
Sigara dumanı içinde kalan hamam böcekleri diğer hamam böcekleri kadar dayanamazlar.

Sonuç,Yorum:
Deney grubundaki hamam böceklerinin sigara dumanlarına diğer hamam böcekleri kadar dayanamadıklarını gördüm.
Fakat kontrol grubundaki hamam böceklerinin hala hayatta olduklarını gördüm. Bu durum bulduğum sonucu ve kurduğum hipotezi destekliyor.Bu da demektir ki Akciğer kanserinin en önemli sebeplerinden birisi sigaradır.

Etiketler:akciğer kanserinin sebepleri akciğer kanseri sebepleri akciğer kanserin sebepleri akciğer kanserinin sebepleri nelerdir sigara hipotezleri
Akciğer kanseri: Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile (metastaz) sonuçlanabilir.
Akciğerli balıklar: Akciğerli balıklar (Dipnoi), Sarcopterygii sınıfından solungaç solunumu yapmakla beraber ihtiyaç duyulduğunda hava solunumu da yapabilen tatlı sularda yaşayan ilgi çekici balıklar altsınıfı.
Akciğer zarı: Akciğer zarı, (pleurae ya da plevra) akciğeri çevreleyen zarımsı iki dokudan oluşur. Dış zar göğüs duvarına bağlıdır (pariteal pleura) içteki ise akciğere ve diğer iç dokulara bağlıdır (visceral pleura).
Akciğer embolisi: Akciğer Embolisi, sık rastlanan ağır bir hastalık türüdür. Bazen ani ölümlere neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir