Akım Neyle Ölçülür

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Akım Neyle Ölçülür ve Akım Ve Potansiyel hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Elektrik Devrelerindeki Potansiyel Fark ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Elektrik Devrelerindeki Potansiyel Fark

Elektrik Devrelerindeki Potansiyel Fark

Akımın Ölçülmesi
Bir elektrik devresinin herhangi iki noktası arasındaki elektrik kuvvetlerinin farkına potansiyel fark veya voltaj denir.
Elektronların pilden veya güç kaynağından geçişi sırasında enerji kazanılır.

Devredeki her elemana karşı potansiyel fark vardır. Çünkü, akım geçtiği sürece enerji dönüşümü de meydana gelecektir.

Devreden geçen akım ne kadar büyük ise potansiyel fark da o kadar büyük olur.

Devreden geçen elektrik akımına karşı koyan kuvvete direnç denir. Direnç ne kadar büyük ise akım o kadar küçük olur.

Direnç birimine ohm denir.

Bir elektrik devresinin iki noktası arasındaki potansiyel fark voltmetre ile ölçülür. Voltmetreler devreye paralel olarak bağlanır.

Elektrik akım şiddetini ölçmek için ampermetre kullanılır. Ampermetreler elektrik devrelerine seri olarak bağlanır.

Elektrik Devre Elemanları ve Sembolleri
Elektrik devresi çizilirken aşağıdaki devre sembolleri kullanılır.


Yandaki şekilde akım ve potansiyel farkının ölçümünde kullanılan araçların devreye nasıl bağlandığı görülmektedir.

şekildeki gibi bir devrede akım ve potansiyel farkı doğru orantılıdır.

Akım ve potansiyel farkının değişimi aşağıdaki grafikte verilmiştir.

OHM Kanunu
Sabit sıcaklıkta, devreden geçen akım ile voltaj doğru orantılıdır. Buna Ohm Kanunu denir.

Potansiyel fark ( voltaj ) =

Akım
x
direnç

or V =
I

R

(volt, V)
(amper, A)

(ohm, )

Diyot yalnızca tek yönlü akımın geçmesine izin verir. Çünkü zıt yönde yüksek dirence sahiptir.

Işığda bağlı direnç azalırsa,ışık şiddeti artar. Seri ve Paralel Bağlama

Seri Bağlama
Paralel Bağlamaşekile bakınızşekle bakınız• Her pilden aynı akım geçer• Devreden geçen toplam akım her bir elemandan geçen akımın toplamına eşittir.• Devredeki geçen toplam potansiyel fark elemanlar tarafından eşit olarak paylaşılır. Dolayısıyla her ampul eşit parlaklıkta ışık verir. Ampullerin sayısı arttırılırsa parlaklıkları azalır. • Bütün elemanlardaki potansiyel fark birbirine eşittir. Yani ampuller eşit parlaklıkta yanarlar. Bu ampullerin sayısı arttırılınca parlaklıkları değişmez.• Ampullerin biri devreden çıkarılırsa akım kesilir, ampuller yanmaz.• Ampullerin biri devreden çıkarılırsa akım kesilmez. Diğer ampuller yanmaya devam eder• Devrenin toplam direnci, devre elemanlarının geçen dirençlerinin toplamına eşittir. Seri bağlı pillerde toplam potansiyel fark pillerin potansiyel farklarının toplamına eşittir.

Etiketler:akım neyle ölçülür akım ve potansiyel devrede potansiyel fark devrelerindeki devrenin potansiyel farkı elekrik akımı neyle ölçülür elektrik elektrik akımı ile potansiyel fark elektrik devre elemanı neyle ölçülür fark potansiyel potansiyel fark potansiyel fark nedir potansiyel fark nedir neyle ölçülür potansiyel fark sembolü potansiyel fark soruları potansiyel farki potansiyel farkı nedir voltmetre devreye neyle bağlanır
Elektrik akımı: Elektrik akımı veya elektriksel akım, en kısa tanımıyla elektriksel yük taşıyan parçacıkların hareketidir.
Akım yoğunluğu: Akım yoğunluğu elektrik devresinde yoğunluğu bir ölçüsüdür. vektör olarak tanımlanır ve elektrik akımının kesit alana oranıdır.
Akım transformatörü: Akım transformatörü, yüksek akımların ölçü aletleriyle ölçülmesinin pahalı olması sebebiyle üretilmiştir.
Akım ayrılması: Bir akışkan içerisinde hareket eden (ya da etrafından akışkan geçen sabit) her katı cismin yüzeyinin etrafında viskoz kuvvetlerin oluştuğu bir sınır tabaka gelişir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir