Alevi Orucunu Ne Bozar

Sponsorlu Bağlantılar
alevi ayni bu hz ali kendi matem muhammed muhammet muharrem orucu nin oruc uzak zevk Alevi Orucunu Ne Bozar Muharrem Oruç Açma Duası alevilikte orucu bozan şeyler alevi orucunu ne boz..Muharrem Orucu Başladı

Muharrem orucu bugün başladı. Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesinin anısına Alevi inancına sahip müminler on iki gün oruç tutacaklar. Matem orucu olarak da bilinen Muharrem orucu dönemi boyunca sahura kalkılmayacak, akşam hava kararınca iftar açılacak. Alevi inancı gereği Kerbela şehitlerinin susuzluklarını hatırlamak için gün boyunca su içilmeyecek, su ihtiyacı diğer gıdalar aracılığıyla karşılanacak. Oruç tutan Aleviler oruç sürecince bıçağa ve kesici aletlere el sürmeyecek, her türlü eğlence ve zevk verici şeyden de uzak duracak. Oruç dönemi bittikten sonra Muharrem’in 13. günü kurbanlar tığlanacak (kurban kesilecek), aşure dağıtılacak.

Muharrem Orucu Nedir ve Nasıl Tutulur ?

10 Ekim 680 de Hz. Ali’nin oğlu ve Hz. Muhammet’in torunu Hz. Hüseyin ve sevenleri (toplam 72 kişi) Kerbela’da acımasız bir şekilde katledildiler.
Aleviler bu acı olayı kınamak için, her yıl Muharrem Ayının onuncu gününden başlamak üzere, 12 gün oruç tutarak yas tutarlar. Aleviler Muharrem orucu ile Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte bağlılıklarını dile getirirler ve ayni zamanda zalimin zulmünü lanetlerler .
Muharrem orucunun bir diğer özelliği de insanin kendi iç benliğine yönelmesi, yanlışlarını-doğrularını, eksilerini-artılarını hesaplaması ve bütün bunların sonucunda daha iyiye, doğruya, güzele yönelmesidir. Muharrem orucu, bütün bu özellikleriyle önemli bir ibadettir
Muharrem Orucu nasıl tutulur?
Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Niyet edildikten sonra gün doğumu ile gün batimi arasındaki sürede hiç bir şey yenilmez ve içilmez. Gün batimi ile iftar açılır.
Oruc süresince (12 gün boyunca) düğün,nişan,sünnet ve benzer törenler/etkinlikler yapılmaz, kurban kesilmez, et yenilmez, Kerbela Şehitleri’nin çektikleri susuzluğu hissetmek için su içilmez (Su saf olarak içilmemektedir. Vücudun su ihtiyacı yenilen yemeklerden, çay,kahve,meşrubat,meyve suyu,ayran gibi sıvı içeceklerden karşılanır).
Muharrem orucunun on ikinci günü ise On iki İmamlar ‘in anısına on iki çeşit gıdadan oluşan Aşure Çorbası pişirilerek komşulara dağıtılır ve böylece o yılki Muharrem Orucu noktalanır….

Oruca Niyet Etmek

Bismi-Şah…Allah Allah…Er Hak-Muhammed-Ali aşkına İmam Hüseyin Efendimizin ve Kerbela’da şehid susuzluk orucu niyetine Oniki İmamlar aşkına Alemlerin Rahmetinin Şefaatine ve Allah rızasına Muharrem orucunu tutmaya niyet eyledim Yüce Rabbimiz kabul eyleye

Orucu Açma duası

“Bismillahi’r-rahmanu’r-rahim
Ey yüce Allahım bize bu Muharrem orucunu Kerbela Matemini tutmayı nasip ettiğin için sana hamdu senalar olsun.
Peygamberlerine salat ve selam olsun.
Kerbela şehitlerinin Ruhları İlahi nurun ile şad olsun yezide ve soyuna lanet olsun.
Bütün şehitlerin, Erenlerin , Evliyaların yüzü suyu Hürmetine tutuğumuz oruçları , yaptığımız ibadetleri dergah-ı izzetinde kabul eyle..
Selamullah ya Hüseyin Selamullah ya Hüseyin Selamullah ya Kerbela ‘da susuz şehit düşen şühedalar Bismi Şah Allah Allah Diyelim Hak Lokması yiyelim , Gerçeğe Hüü ..”

Etiketler:alevilikte orucu bozan şeyler alevi orucunu ne bozar muharrem oruç açma duası alevilerde orucu bozan muharrem orucunda sahur varmı muharrem orucunda sahur varmıdır alevilikte oruç bozan haller alevilerde oruç u bozan lar dua oruç başlarkan oruc acilis duasi oruca baslama duasi hz.muhammed oruc tutmaya niyet duasi alevilikte oruç bozan durumlar islamda oruc nasil basladi matem orucuna baslama duasi alevilerde orucu bozan seyler matem orucu açma duası alevilkte orucun bozan şeyler nedir
Alevilik: Alevîlik, () Türkiye’de Sünnîlik’ten sonra en fazla mensûba sahip olan İslâmî bir i’tikadî düşünce ekôlü ve tarikâtıdır.
Alevi Bektaşi Federasyonu: Alevi Bektaşi Federasyonu, 148 Alevi Bektaşi kuruluşunu temsil eden üst kurum. Genel başkanlığını Ali Balkız'ın yürüttüğü federasyon 2002 yılında kuruldu.
Alevi ocakları: Alevi ocakları, Anadolu ya özgü bir inanış biçimi olan Aleviliğe göre ibadet edilen yerlerdir. İran'daki uygulama dan ayrılır.
Alevi Belleği: Alevi Belleği, böyle bir kurum oluşturma düşüncesini paylaşan bir grup akademisyenin, Berlin'de Mayıs 2000'de biraraya gelerek başlattığı bir girişimin sonucudur.
Fransız Alevi Devleti: Alevi Devleti ya da Alevi Özerk Bölgesi; (Arapça: العلويين) Fransızlar tarafından Alaouites diye bilinen, Aleviliği kabul etmiş Nusayriler tarafından I.
Bozarmut, Taşköprü: Bozarmut, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.
Bozarmut, Yatağan: Bozarmut, Muğla ilinin Yatağan ilçesine bağlı bir beldedir.
Bozarmut, Bolu: Bozarmut, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bozarmut, Soma: Bozarmut, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür.
Bozarmut, Devrekani: Bozarmut, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir