Allahın 99 İsmi Sırasıyla

Sponsorlu Bağlantılar
ahir azim bais baki basir berr celil dokuz gafur gani hakem hakk hasib isimler ismi kafir kavi kebir latif rabb Allahın 99 İsmi Sırasıyla Allahın İsimleri allahın 99 ismi allahın 99 ismi sırasıyla allahın ..Allah’ın 99 İsmi 2


Allah’ın 99 İsmi (jpg)

ALLAH’IN 99 İSMİ (JPG) – El-Esmau’l-Hüsna

Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “En güzel isimler Allah’ındır. O halde O’na o güzel isimlerle dua edin. Onun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır” (A’raf, 180).

Ebu Hureyre (r.a)’nin rivayet ettiğine göre, Resulüllah (s.a.v) şöyle buyuruyor: Allah’ın doksan dokuz ismi vardır. Kim bunları ezberlerse Cennete girer. Allah (c.c) tektir ve teki sever.

Esmau’l-Hüsna, en güzel isimler demek olup 99 tanedir ve Kur’an-ı Kerim’de bildirilmişlerdir.

Allah (c.c)

Hakiki (gerçek) ve mutlak (kayıtsız, şartsız) olarak «VAR» ve «BİR» olan; eşi, benzeri ve ortağı asla bulunmayan Yüce Rabb’imizin has (özel) ve en büyük ismi şerifidir. «Allah» Lafzı Celali, diğer mübarek isimlerinin delalet ettiği bütün vasıfları, sıfatları ihtiva eder, ve «Vacibu’l-Vucud» olan Yüce Rabb’imizin İsm-i Azam’ı (en büyük adı) olduğu hususunda İslam bilginlerinin ittifakı vardır. «Allah» Lafzı Celali; Kur’an’ı Kerim’de, diğer mübarek isimlerinden çok olarak 2800 defa zikredilmiştir. Sonra 960 defa ile «Rab» İsm’i şerifi gelir. Bundan sonra, en çok zikredilenler sırasıyla «Rahman», «Rahim» ve «Mâlik» İsmi şerifleridir.

Er-Rahmân (c.c)

Dünyada; mümin ve kafir ayırt etmeksizin herkese merhamet eden, şefkat gösteren ve acıyan.

Er-Rahîm (c.c)

Merhametli, esirgeyen, koruyan, acıyan; Ahiret’de yalnız mümin kullarına keremiyle muamelede bulunan.

Allah’ın 99 İsmi 5


Allah’ın 99 Adı

Adl
Afüv
Ahir
Alîm
Aliyy
Allah
Azim
Aziz
Bais
Baki
Bari
Basir
Basit
Batın
Bedi
Berr
Cami
Cebbar
Celil
Dar
Evvel
Fettah
Gaffar
Gafur
Gani
Habir
Hadi
Hâfıd
Hafız
Hakem
Hakim
Hakk
Halık
Halim
Hamid
Hasib
Hayy
Kabid
Kadir
Kahhar
Kavi
Kayyum
Kebir
Kerim
Kuddüs
Latif
Macid
Malikül Mülk
Mani
Mecid
Melik
Metin
Muahhir
Mübdi
Mucib
Muğni
Müheymin
Muhsin
Muhyi
Muid
Muiz
Mukaddim
Mukit
Muksit
Muktedir
Mümin
Mumit
Müntakim
Musavvir
Muteali
Mütekebbir
Müzil
Nafi
Nur
Rafi
Rahim
Rahman
Rakib
Rauf
Reşid
Rezzak
Sabur
Samed
Şehid
Şekur
Selam
Semi
Tevvab
Vacid
Vahid
Vali
Varis
Vasi
Vedud
Vehhab
Vekil
Veli
Zahir
Zülcelal-i Vel-İkram

Allah’ın 99 İsmi 3

Etiketler:allahın 99 ismi allahın 99 ismi sırasıyla allahın isimleri EL RAHMAN NE DEMEK allahin 99 adi allah 99 ismi allah cc 99 ismi hilm sahibi allahın 99 ismi nelerdir el aliyy ALLAHIN ISIMLERI allahın 99 ismi sırasıyla türkçe allahın 99 ismi hareketli hareketli esmaül hüsna allahın 99 ismi resimli allah isimleri allahın 99 ismi türkçe el macid allah tektir teki sever kapıları açan
Allah'ın 99 ismi: Allah'ın 99 ismi (Arapça:اَلأَسْماَءُ الْحُسْنَى, El Esmâ ül Hüsnâ / En Güzel İsimler), İslam'da Allah'ı anmak için kullanılan isimler.
Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa: Allah Süngüleri, Attilâ İlhan'ın bir romanıdır. Aynanın İçindekiler dizisinin altıncı romanıdır. Kurtuluş Savaşı'nı ve Atatürk ve çevresinin o dönemde yaşadıklarını anlatmaktadır.
Allahın Askerleri: Allahın Askerleri, Yaşar Kemal'in eserlerinden biridir, ilk basımı 1978'de Milliyet Yayınları tarafından yapılmıştır.
Allah'ın Sadık Kulu: Allah'ın Sadık Kulu, yönetmenliğini Esin Orhan'ın üstlendiği, çekimleri dijital hareket yakalama teknolojisiyle gerçekleştirilen, Türk yapımı bir animasyon filmidir.
Allah: Allah (Arapça: ), Kur'an'da tanımlanan tek, zıddı ve benzeri olmayan yaratıcının adı. Allah adı, Allah'ın zatını (Zat-i Akdes, En Kutsal Öz) içermesi dolayısıyla, bütün sıfatlarını ve En Güzel Adların (Esma-ül Hüsna) ifade ettiği anlamları da içerir.
İsmin hâlleri: Türkçede ismin hâlleri, sözcükleri yönelme, yükleme, bulunma ve ayrılma açısından tanımlayan, etkilenen sözcüğün yalın hâli ve bu sözcüğe eklenmiş hâl ekleri ile oluşturulmuş kelimelerdir.
İsmil Hakkı Veral: İsmil Hakkı Veral (d. 1888, Edirne, Türkiye) - (ö. 21 Aralık 1957), Türk siyasetçi.
İsmini Bavula Tıktım: İsmini Bavula Tıktım, Gül Erda'nın 30 Mayıs 2008'de Öncü Müzik'ten çıkardığı 6. ve son albümüdür.
İsmil: İsmil,Konya'nın doğusunda Konya-Ereğli istikametinde 52.km de ovada yer alan geniş araziye sahip büyük bir yerleşim yeridir.Bulunduğu corafya itibariyle Eski Büyük Konya Gölü diye tabir edilen bölge sınırlarındadır.Geniş bozkırlara sahip olan İsmilin kuruluşu oldukça eskidir.
Esmehan Sultan: Devletlu ismetlu Esmehan Sultan Aliyyetü`ş-şan Hazretleri ya da Kaya Ismihan Sultan (d. 1544 - ö. 6 Ağustos 1585), Osmanlı padişahı II.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir