Altın Madeninin Çıkarıldığı Yerler

Sponsorlu Bağlantılar
1914 anadolu avustralya bert bu gibi haline hindistan ispanya kabul kalan kanada rusya saf ural veya yapraklar yeni yunanistan zaman Altın Madeninin Çıkarıldığı Yerler Altının Çıktığı Ülkeler altının çıktığı yerler altın madeninin çıkarıldığı..Altın

Kimyasal bir eleman. Lâtince adı Aurumdur. Sembolü Au, atom numarası, atom ağırlığı 1972′ dir.

Parlak san renkte ve soy metallerdendir. Oldukça yumuşaktır. İnce teller haline getirilebildiği gibi, dövülerek ince yapraklar halline de getirilebilir. Öyle ki bir gram altından 200 metre tel meydana getirmek kabildir. Bu bakımdan işlenirken, saf olarak değil, gümüş veya bakır alaşımları halinde işlenir. Bu alaşımlardaki nispeti de karat ile ifade edilir. Saf altın, 24 karattır. Altını temiz olarak elde etmek, ya pek eski bir metot olan yıkama ile veya malgama metodu ile ya da siyanür metodu ile olur.

Tabiatta element hallinde ve kuvarsla karışık halde bulunur. Yeryüzünde bilhassa Güney Afrika, Avustralya, Birleşik Amerika, Kanada, Peru, Hindistan ,Sovyet Rusya, Alaska ve Mançurya’da bulunur.

Altın çok eski zamanlardan beri bilinen bir metaldir. En iyi mübadele vasıtası özelliklerini de taşıdığı için, para yapmakta faydalanılmıştır. On dokuzuncu yüzyıldan itibaren birçok büyük. memleketler tarafından para sisteminde bir ölçü olarak kabul edilmiştir. 1914 yılından beri altın para piyasada kullanılmamakla beraber, merkez bankalarınla, mahzenlerinde külçeler halinde saklanmakta ve para ölçüsü olmakta devam etmektedir.

Yeryüzünde altın :

Altın pek eski devirlerden bert aranmakta olduğu halde pek az çıkarılabildiği için kıymetini her zaman muhafaza etmiştir. Son zamanlarda altından daha değerli bazı maddeler bulunmuşsa da altın kıymetinden gene bir şey kaybetmemiştir. Amerika’nın keşfinden beri bulunan altın miktarımın 40 milyar Türk lirasını geçtiği tahmin edilmektedir. Bu miktarın yarısından az para olarak bir kısmı da mücevherat olarak kullanılmıştır. Fakat geriye kalan üçte birinin ne olduğu bilinmemektedir.

Eski zamanlarda bulunan altın ispanya Yarımadası, Yunanistan, Anadolu, Hindistan ve Rusya’nın Ural Dağlarından elde edilmiştir. Yeni Dünya’nın; keşfi üzerine pek çok maceraperest altın aramak gayesiyle Amerika’ya göç etmiştir. Fakat Amerika’nın keşfinden: Kaliforniya’daki attın madenlerinin keşfine kadar elde edilen altın toplamı bugün her yıl çıkartılan altından daha azdı. Kaliforniya altın madenlerinin keşfi altın istihsalini tahmin edilemeyecek kadar yüksek bir seviyeye çıkarmıştır.

Bugün en çok altın çıkarılan yer Güney Afrika’da Witwatersrand’dır. Ayrıca gene Güney Afrika’da Jonhannesburg civarında da çok altın çıkar. Altın zenginliği itibariyle Güney Afrika’dan sonra Kuzey Amerika gelir. Bilhassa Kaliforniya, Colorado ve Alaska bugün dünyanın sayılı altın çıkarılan yerlerindendir. Son zamanlarda Kanada’nın altın istihsali çok artmıştır. Ayrıca Rusya, Meksika, Avustralya, Hindistan ve Japonya’da da epey altın çıkar. Hindistanda’ki Mysore altın ocakları 1.200 m. Brezilya’da 1.800 metre, Güney Afrika’da 2.100 metre derinliğinde birer maden vardır.

Deniz suyunda da altın bulunduğu anlaşılmıştır. Bu altının nehir sularının sürüklediği alüvyonlarla deniz suyuna karıştığı sanılmaktadır. Bir ton ağırlığındaki deniz suyunda 50 miligram altın bulunur. Denizlerdeki suyun aşağı yukarı 14 milyar ton olduğu kabul edilirse, denizlerdeki altın dünyada yaşayan insanlara bölünseydi. herkesin milyoner olması işten bile değildi.

Etiketler:altının çıktığı yerler altın madeninin çıkarıldığı yerler altının çıktığı ülkeler altın ocakları altının cıktıgı yerler altının işlendiği yerler maraş altin ocaklari altıın cıktığı iller altının en çok çıktığı ülkeler altının en çok çıktığı yer altın en fazla çıktığı ülke altın madenin çıktığı illerimiz altın madenleri cıktıgı yerler altının atom ağırlığı kolombiya altın ocakları altının çıkarıldıkları şehirler afrikada altın madeni yerleri altın madeninin çıktığı iller altın çıkarıldığı yerler
Altın Küre Ödülleri: Altın Küre Ödülleri, her yıl resmi bir yemek töreniyle film ve televizyon dizilerine verilen Amerikan ödülleridir. Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından 1944'ten beri verilen ödüller film endüstrisi için verilen önemli ödüllerdendir. Ödüller özellikle 1996'tan sonra önem kazanmıştır, bunun nedeni de HFPA'nın NBC adlı televizyon kanalıyla yaptığı anlaşmadır. Oscar ve Grammy'den sonra üçüncü en çok izlenen ödül törenidir. Ödüller aynı zamanda film, dizi ya da aktrist ve aktörler için iyi bir referans olarak kabul edilir. Ödüller, 86 film eleştirmenin oylarına göre verilir.
Altınordu SK: Altınordu Spor Kulübü, İzmir'de kurulu, özellikle futbol dalında etkinlik gösteren spor kulübüdür. Renkleri kırmızı-laciverttir.
Altın Palmiye: Altın Palmiye (Orijinali: Palme d'Or, İngilizce: Golden Palm), Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde verilen en büyük ödüldür.
Altın Orda Devleti: Altın Orda, Altın Ordu Devleti (Moğolca: Алтан Орд / Altan Ord, Tatarca: Алтын Урда / Altın Urda), Bir Türk-Moğol hanlığıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir