Ana Baba Hakkı İle İlgili Hikayeler

Sponsorlu Bağlantılar
allah annem baban bana dedi diye falan halka hemen herkes ilk kabul muhammed sabah selam seni senin siz sora sora zat Ana Baba Hakkı İle İlgili Hikayeler Anne Baba Hakkı İle İlgili Dini Hikayeler anne baba hakkı ile ilgili hikayeler ana baba hakk..Dini Hikayeler-2 (baba Hakkının Önemi)

Baba Hakkının Önemi

Mâlik bin Dinar Hazretleri hacca gitmişti. Hac günlerinin sonunda rüyasında denildi ki:
– Ey Mâlik, müjdeler olsun, günahların affedildi. Seninle beraber haccedenlerin de günahları affedildi. Hepinizin haccı kabul edildi. Ancak Belh'li Muhammed oğlu Abdürrahman'ın haccı kabul edilmeyip günahları affedilmedi.
Uyanınca, halka Abdürrahman ismindeki şahsı sordu. Onu herkes tanıyordu, onun ibâdetine düşkün, Kur'an'a bağlı bir zat olup her sene hacca geldiğini söylediler. Sora sora onu buldu. Yüzü ayın ondördü gibi parlayan bir gençti. Selam verdi, o da selamım aldı. Mâlik Hazretlerine:
– Siz kimsiniz, diye sordu. O da Basra'lı olduğunu söyledi.
– Bana, benim afffedilmediğimi haber vermeye mi geldin, dedi.
– Nereden bildin?
– Rüyamda söylediler.
– Allah senin haccını niçin kabul etmeyip, affetmiyor?
– Ben, mübarek Ramazan ayının ilk gecesi büyük bir günah işledim. İçki içip sarhoş olmuştum. O haldeyken babam gelip beni kaldırmak istemiş. Ben babamın gözüne vurup kör etmişim. Babam da bana kırılıp “Allah senden razı olmasın” diye beddua etmiş. Sabah olunca annem bana bu olanları anlattı. Yaptıklarıma çok pişman oldum. Gidip şarap küpümü kırdım. Allah için bol bol sadaka verdim. Kaç tane köleyi hürriyetine kavuşturdum. Her yıl hacca gitmeye başladım. Fakat her sene bir kişi senin gibi bana gelip “Allah senin haccını kabul etmedi. Seni affetmiyor” der.
– Senin baban hayatta mı?
– Hayattadır. Falan yerde ikâmet etmektedir.
Mâlik Hazretleri gencin babasını bulur. Adam, nur yüzlü bir zattır. O vardığında Kur'an okumaktadır. Mâlik Hazretleri'ni tanıyınca çok sevinir ve:
– Yâ Mâlik, ben de seni görmeyi çok arzu ediyordum. Bir isteğin varsa hemen söyle, yerine getireyim, dedi.
Mâlik bin Dinar Hazretleri, isteğini şöyle anlattı:
– Farzet ki kıyamet kopmuş. Herkes kendi canı derdine düşmüş vaziyette. O sırada senin evladın Abdürrahman'ı tutup cehenneme atıyorlar…
Bunun üzerine adam ağlamaya başladı.
– Ben onu affettim. Hakkımı da helal ettim. Madem tanıyorsun git söyle.
Mâlik Hazretleri gence gitti ve müjdeyi verdi:
– Baban seni affetti. Hakkını helal etti.
Genç o kadar sevindi ki, sevincinden hemen bayılıverdi. Bu arada babası da geldi.
– Ey evladım, Allah sana azap etmesin, dedi.
Bu arada genç kıpırdadı, bazı hareketlerde bulundu. Babası telaşa kapıldı, ölüyor zannetti. Mâlik Hazretleri'ne, Kelime-i Şehâdet getirmesini söyledi. Oğlunun da duyup Kelime-i Şehâdet getirmesini istiyordu. Mâlik Hazretleri bir iki kere Kelime-i Şehâdet getirdiyse de söylemedi. Bu arada gözünü açıp:
– Baba gel, sen de benim gözümü çıkar da, suçum kıyamete kalmasın, dedi. Babası:
– Yok evladım ben sana hakkımı helal ettim, dedi. Mâlik Hazretleri sordu:
– Yâ Abdürrahman, ben Kelime-i Şehâdet okudum ama sen benimle beraber okumadın?
– Nasıl okuyabilirim ki. Başımda iki melek dikiliyordu. Ellerinde ateşten sopalar vardı. Sonra babam hakkını helal ettiğini söyleyince bir melek daha gelip yeşil bir bezle yüzümü sildi. “Artık Kelime-i Şehadet getirebilirsin, baban senden razı olduğu için Allah da razı oldu” dedi.

Daha sonra annesi ve kız kardeşi geldiler. Ağlıyorlardı. Abdürrahman, ağlayan annesini ve kız kardeşini gördü. Tekrar düştü ve hareketsiz kaldı. Baktılar ki ruhunu teslim etmiş.

Etiketler:anne baba hakkı ile ilgili hikayeler ana baba hakkı ile ilgili hikayeler anne baba hakkı ile ilgili dini hikayeler anne ile baba arsında geçen dini hikayeler anne baba hakkında dini hikayeler baba hakkı hikayeleri baba hikayeleri ayetli kelime vehadisi şeriflerle ana baba hakkı anne baba ile ilgili dini hikayeler anne babayla ilgili dini hikayeler anne-baba hakkıyla ilgili dini hikayeler anne baba hakki hikayeler baba ile ilgili dini hikayeler anne baba hakkı ile ilgili hikaye anne baba hakkıyla ilgili hikayeler baba hikayeler anne baba hikayeleri ana baba hakkında dini hikayeler anne ve baba ile ilgili dini hikayeler ali eren dini hikayeler
Hakkı Yeten: Hakkı Yeten (d. 1910, Vodina - ö. 16 Nisan 1989, İstanbul), forvet mevkiinde görev almış Türk futbolcu, teknik direktör ve spor yöneticisi.
Hakkını Helal Et: Hakkını Helal Et, Samanyolu TV'de 2007 yılında başlayan ve 2008 yılının Haziran ayında sona eren başrol oyunculuğunu Mürşid Bağ'ın yaptığı dizi filmdir.
Hakkı Atun: Hakkı Atun, 1935 yılında Mağusa'nın Ergazi Köyünde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden yüksek mühendis mimar olarak mezun oldu.
Hakkı Tunaboylu: İsmail Hakkı Tunaboylu, (d. 1895 Rahova/Bulgaristan – ö. 28 Ekim 1958). Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 8. Genelkurmay Başkanıdır.
Hakkı Tarık Us: Hakkı Tarık Us, (d.1889, Gördes, Manisa, Osmanlı Devleti) - (ö.21 Ekim 1956, İstanbul, Türkiye), Türk yazar, siyasetçi, öğretmen, koleksiyoncu.
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.
Hikayeler Anlatıldı 2: Hikayeler Anlatıldı 2, Gripin'in ikinci stüdyo albümüdür.
Hikayeler Anlatıldı: Hikayeler Anlatıldı, Gripin'in ilk stüdyo albümü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir