Anadolu Öğretmen Liselerinin Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar
dersler dil elde genel kendi meslek ortak uygun Anadolu Öğretmen Liselerinin Özellikleri 380 Lik Liseler anadolu öğretmen liseleri avantajları anadolu öğre..Anadolu Öğretmen Liseleri

Anadolu Öğretmen Liseleri

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardır. Türkiye genelinde toplam 115 (2004 sınavı başvurusu sırasında) vardır ve toplam kontenjanı 9936 dır.

Anadolu Öğretmen Liseleri genel ve öğretmen yetiştiren yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Öğretim süresi dört yıldır.

Alanlar: Tüm sınıflarda ağırlıklı yabancı dil ve ortak genel kültür derslerinin yanı sıra meslek dersleri ve kendi bireysel ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun dersler okutulur. Öğretim programlarında yer alan dersler, öğrencilerin istek ve yetenekleri doğrultusunda yönelecekleri yüksek öğretim programlarına uygun olarak;

Fen Bilimleri Alanı

Türkçe Matematik Alanı

Sosyal Bilimler Alanı

Yabancı Dil Alanı

alanlarına göre gruplandırılır. İngilizce’nin yanı sıra ikinci yabancı dil de zorunludur.

Devlet Parasız Yatılılık Sınavına girmelerine gerek kalmaksızın, cinsiyetlerine uygun pansiyonun bulunması halinde parasız yatılı olarak okuyabilirler.

Anadolu Öğretmen Liselerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmaları gerekir. Ayrıca okumakta oldukları ilköğretim okulunun öğretmenler kurulu tarafından “öğretmen olabilir” kararının verilmiş olması gerekir. Bunun dışında 8.sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden Şube Öğretmenler Kurulu kararı ile sınıf geçmemiş olmaları da zorunludur.

Yeterli puan almak kaydıyla öğrencilere tüm yüksek öğretim programları açıktır. Yüksek öğretime geçişte tercihlerine bağlı olarak bazı avantajları vardır. Şayet bu okulları bitiren öğrenciler üniversite tercihlerinde mezun oldukları alanlara bağlı olarak öğretmenlik ile ilgili yüksek öğretim programlarını seçerlerse ek puan elde ederler.

Etiketler:anadolu öğretmen liseleri avantajları anadolu öğretmen liselerinin özellikleri 380 lik liseler yüksel alanyalı anadolu öğretmen lisesi giriş puanı kaçtır anadolu öğretmen lisesinin avantajları öğretmen liseleri hangileri kaç puan öğretmen lisesi avantajları türkiye geneli pansiyonlu anadolu öğretmen liseleri fen liselerinin avantajları anadolu öğretmen lisesi kaç puan öğretmen okullarında ek puan kaçtır anadolu öl genel yapısı anadolu öğretmen lisesi özellikleri 380 anadolu öğretmen liseleri türkiye geneli anadolu öğretmen lise puanları anadolu öğretmen lisesine gitmek için 8.sınıfta kaç puan almak gerekiyor öğretman anadolu liselerine gitmek için kaç puan gerekli öğretmen lisesine girmek kaç puan türkiyede kaç anadolu öğretmen lisesi var anadolu öğretmen liseleri nerelerde var kaç puan
Anadolu Selçuklu Devleti: Anadolu Selçuklu Devleti veya Türkiye Selçuklu Devleti (Arapça: السلاجقة الروم el-Salācika el-Rūm Farsça: سلجوقیان روم Selcūkiyân-i Rūm; Rum Selçukluları), Selçuklu Türklerinin Anadolu coğrafyasında kurmuş olduğu devlettir.
Anadolu Efes SK: Anadolu Efes Spor Kulübü, İstanbul'da Anadolu Grubu'na bağlı Efes Pilsen bira markasının sponsorluğunda 1976 yılında kurulmuş spor kulübü.
Anadolu Yakası: Anadolu Yakası ya da Asya Yakası, İstanbul'un Asya Kıtası üzerinde kalan toprakları için kullanılan tabirdir.
Anadolu Üniversitesi: Anadolu Üniversitesi'nin temeli, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne dayanır. 1982 yılında YÖK Kanunu ile birlikte EİTİA, Anadolu Üniversitesi'ne dönüşmüştür.
Öğretmenlik: Öğretmen ya da hoca bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bilgileri öğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimsedir, bu mesleğe de öğretmenlik denir.
Öğretmenler Günü: Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama gündür.
Öğretmen (film): Öğretmen,Başrollerini Kemal Sunal ve Selma Sonat' ın paylaştığı 1988 yapımı Türk filmidir.
Öğretmenimize Sevgilerimizle: Öğretmenimize Sevgilerimizle, siyahi Guyanalı yazar E. R. Braithwaite'in 1959 yılında yazdığı yarı otobiyografik romanının adıdır.
Türkiye Öğretmenler Bankası: Öğretmenler Bankası, 7118 Sayılı kanunla Milli Eğitim Bakanlığı'na verilen yetkiye dayanılarak kurulmuş, anonim şirket statüsünde özel banka (Kuruluşu: Mayıs 1958).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir