Ani Baş Dönmesi Kusma Terleme

Sponsorlu Bağlantılar
barlas bilim bu burun eden prof dr uzun vertigo Ani Baş Dönmesi Kusma Terleme Kusmak Ve Başdönmesi Nedenleri baş dönmesi kusma terleme ani baş dönmesi kusma te..Baş Dönmesinin Nedeni Kulaklar!

Baş dönmesi şikayetlerini üçte birine, iç kulaktaki �taşçıkların� yer değiştirmesi neden oluyor. Hastalığın adı; iyi huylu paroksismal pozisyonal vertigo.

ÇÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan, yaptığı açıklamada, baş dönmesinin her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olduğunu, bu şikayetle kendilerine başvuran hastaların üçte birinde ise “iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo” (BPPV) hastalığını belirlediklerini söyledi. BPPV hastalığının, iç kulaktaki bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Aydoğan, şöyle devam etti. “Hastalık, dengemizi sağlayan mekanizmadaki kalsiyum karbonat kristallerinden oluşan taşçıkların yer değiştirmesiyle meydana geliyor. Kesin nedeni bilinmiyor, ancak aşırı yorgunluk, uzun seyahatler, başa alınan darbeler ve şiddetli sarsıntılar nedeniyle meydana gelebiliyor. Hastalığın belirtisi, baş hareketleriyle ortaya çıkan baş dönmesi atakları ve sıklıkla bunlara eşlik eden bulantı, kusma, çarpıntı ve terleme. Bu şikayetlerden sonra hekime başvurulursa, basit bir muayeneyle teşhis konulup, hastalık tedavi edilebiliyor.” Hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar alındığını vurgulayan Aydoğan, şunları söyledi: “Tedavi için yapılan birkaç çeşit manevra ve hareket var. Bu hareketler genellikle haftada birkaç kez 4-8 hafta boyunca uygulanıyor. Yüzde 80-90 oranında başarı sağlanıyor. Hastalık tedavi edilmediği takdirde, birkaç ay sonra kendiliğinden geçebilmekte. Ancak, bu süre zarfında rahatsızlık vermesinin yanında, özellikle trafikte araç kullanırken, ani bir baş hareketiyle oluşabilecek baş dönmesi, tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde denge gerektiren işlerde çalışan kişiler için tehlikeli olabilir. Bu nedenle mutlaka hekime başvurulmalı ve tedavi edilmelidir.”

Etiketler:baş dönmesi kusma terleme ani baş dönmesi kusma terleme kusmak ve başdönmesi nedenleri terleme başdönmesi kusma baş dönmesi ve kusmanın nedenleri Şiddetli baş dönmesi ve kusma bas donmesi kusma terleme baş dönmesi kusmanın sebebleri yorgunluk ve baş dönmesinin sebebleri yorgunluk baş dönmesi baş dönmesi ve kusmanın sebepleri başdönmesi kusma terleme araba kullanırken ani baş dönmesi kusma baş dönmesi terleme
Ter: Ter, su ve çözünmüş katılardan (başlıca kloritler) oluşan ve memelilerin derilerindeki ter bezlerinden salgılanan sıvı. Ter salgılama sürecine terleme denir. Ter, 2-metilfenol (o-kresol) ve 4-metilfenol (p-kresol) ve hatta eser miktarda da olsa üre gibi koku verici maddeler veya kimyasallar içerir.
Anhidrozis: Anhidrozis terlemenin olmaması ya da az olması anlamına gelen tıbbi terim. Aynı zamanda Adiaphoresis, Ischidrosis, Hipohidrozis, Oligidria, Oligohidrozis ve Sweating deficiency gibi başka adlarla da bilinir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir