Anne Karnındaki Bebek Nelerden Etkilenir

Sponsorlu Bağlantılar
andan babalar bebek beyin bir daha duygusal gibi hamilelik hangi hormonlar iyi kocatepe kulak nci olma olu olur rahim tiz Anne Karnındaki Bebek Nelerden Etkilenir Anne Karnında Bebek Annenin Duygularını Ne Zaman Hisseder anne karnında bebek nelerden etkilenir anne karnın..Bebeklerin Anne Karnındaki Ruhsal Gelişimi

Bebeklerin anne karnındaki ruhsal gelişimi

Hamilelikte ruh halinizin, yediklerinizin, dinlediğiniz müziğin bebeğin gelişimini etkilediğini biliyor musunuz?

Annenin hamileyken beslenmesi ile bebeğin karakteri arasında ilişki var mı? Anne karnındaki bebekle anne arasında duygusal bir bağ olu mu? Anne karnında bebek hangi sesleri duyar? Hamilelik sürecinde yaş******r bebeğin karakterini etkiler mi? Pudra.com olarak bebeklerin hamilelik boyunca nelerden nasıl etkilendiğini araştırdık.

Hamileyken yaş******rın bebeğin karakterini nasıl etkilediğini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe yanıtlıyor. …

Anne karnında bebek hangi sesleri duyar?
Bebek özellikle tiz sesleri duyar. Kalın sesleri de duyar ama çok iyi algılamayabilir. Bu, bebeğin kulak yapısının az gelişmiş olmasıyla alakalıdır. Bir taraftan rahim duvarının sesleri az geçirir olmasıyla ilgilidir. Bu koruyucu bir şeydir. Bebek doğduktan sonra da daha iyi duyabildiği ses, anne sesidir. Babalar da daha ince sesle konuşurlar bebekle. Bu demektir ki bilinçaltı olarak kadın sesinin daha iyi duyulduğunu biliyoruz.

Hamileliğin 16’ncı haftasında çocuğun kulakları duymaya başlar. 32’nci haftaya gelindiğinde duyduğu sesleri hatırlayabilme ve ona göre tepki gösterebilme kabiliyetine sahip olur. Zaten 32’nci haftadaki bebeğin beyin gelişimi, aynen yeni doğan gibi tamamlanmış olur.

Anne karnındaki bebekle anne arasında duygusal bir bağ var mı?
Evet, bu kanıtlandı. Bebek, anne karnına düştüğü andan itibaren anne karnına bazı hormonlar salgılanmaya başlıyor. Böylece anne, anne olma hazırlığına başlamış oluyor. İkinci önemli hazırlanma, bebek hareketleri başladığı andan itibaren oluyor. Hamileliğin 32’nci haftasında bebek anneye bilinçli olarak yanıt vermeye, söylediklerine tepki göstermeye başlıyor. En nihai ve en güçlü bağ, anne bebeği kucağına aldığı andan itibaren başlıyor.

Bebek, hamileliğin 16’ncı haftasında işitme yeteneği edindiği zaman ilk duyduğu ses annesinin kalbi, ilk gördüğü şey rahim içi, yani güvenli bir ortam, dokunma hissi başladığında dokunduğu ortam annesinin karnıdır. Yani bebek için en büyük gerçek annedir. O yüzden de doğduktan sonra ağlayınca babaya gittiğinde de sakinleşir ama annesine gittiğinde daha kolay sakinleşir. Çünkü rahim içindeyken hissettiği gibi güvenli ortamı bulmuş olur.

Annenin hamileyken beslenmesi ile bebeğin karakteri arasında ilişki var mı?
Bununla ilgili yapılan çalışmalarda bir sonuç çıkmadı. Annenin etten daha zengin beslenmesi, çocuğun kişiliğinin daha güçlü olmasına veya vejateryen beslenmesi, bebeğin de vejateryen olmasına neden olur diye bir şey yok örneğin.

Sadece annenin severek yediği şeylerin tadı bebeğin amniyo sıvısına geçtiği için, bebek doğduktan sonra o yiyecekleri daha çok sevebiliyor. Mesela anne çikolata çok yediyse, kanında çikolataya ait maddeler dolaştığı için bebeğe de geçiyor. Bebek rahim içinde buna alıştığı için, doğduktan sonra da çok yiyor.

Bebeğinizin peynir, süt gibi belli maddeleri sevmesini istiyorsanız, bunları hamilelikte yiyin ki bebek rahim içindeyken buna alışsın.

Bebeğe anne karnındayken müzik dinletmek ruh sağlığını nasıl etkiler?
Bebek doğduktan sonra ağlamaya başladığı ve bir türlü durduramadığınız, çaresiz kaldığınız durumlarda rahim içinde alışkın olduğu müziği dinletirseniz sakinleştirebilirsiniz. Müzikle çocuğun daha zeki hale gediğine inanmıyorum, ama müziğin bebeği sakinleştirip ruhsal gelişimine katkıda bulunduğunu söyleyebilirim.

Müziği, günün her saati olabilir ama özellikle gündüz saatlerinde dinletmekte fayda var. Çünkü doğum sonrası uyku düzenine de alıştırmak lazım çocuğu. Rahim içi karanlık olduğundan, bebek gece ve gündüzü bilemez, ama onu daha anne karnındayken buna alıştırırsanız düzeni öyle devam eder.

Bebeğe rahim içindeki seslere uygun müzik dinletilmeli. Rahim içinde, dakikada 70-100 atan bir kalp var, arada sırada bağırsak sesleri, dışarıdan gelen bazı uğultular var. Bunlar daha çok klasik müziğe uyuyor. Zaten o yüzden bebeklerin en favori müzikleri Mozart müzikleridir. Çünkü bu müziklerde gerçekten de sanki rahim içinde bir kalp atışıymış gibi ritimler vardır.

Bebeklerin ruhsal gelişimi anne karnındayken mi başlar?
Bebek, rahim içinde gelişmeye başladığı andan itibaren sinir hücreleri oluşmaya, özellikle hamileliğin 8. haftasından itibaren beyin içindeki hücreleri birbirleriyle iletişim kurmaya başlar. Bu da bebek daha 8 haftalıkken hafıza oluşmaya başlıyor demektir. Daha da büyüdükçe, hafızadan sonra anne babadan aldığı özelliklere bağlı olarak bebeğin kişiliğine ait ilk özellikleri oluşmaya başlar.

Beyin gelişimi hamileliğin 32’nci haftasına kadar çok hızlı devam eder, 32’nci haftadan sonra, çocuk 5 yaşına gelene kadar hızla gelişmeye devam eder. Beyinle ruhsal gelişim arasında paralellik vardır. Beyin hücreleri arasındaki iletişimi ne kadar iyi sağlarsanız, çocuk daha zeki olsun, hafızası güçlensin diye yaptırılan alıştırmalara benzerlerini rahim içinde yaparsanız büyük yarar sağlarsınız.

Bebeğe müzik dinleterek, onun doğduktan sonra bu müziği tanıyarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde yaş******r bebeğin karakterini etkiler mi?
Anne hamileliğini rahat geçirdiği zaman, bebek, doğduktan sonraki ilk ayları daha iyi geçiriyor. Eğer stresli bir hamilelik geçirmişse, bebek daha hareketli oluyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmadı, ama ilk veriler bu yönde gelmeye başladı.

Anne adayı stresli olduğu zaman kanına adrenalin ve kortizon maddeleri salgılanıyor. Bunlar plansetadan bebeğin kanına geçiyor. Dolayısıyla annedeki duygu durumuna benzerlik bebekte de oluşuyor. Anne eğer mutluluk hormonu salgılıyorsa, bebeğe gidiyor, bebek daha mutlu oluyor.

Etiketler:anne karnında bebek nelerden etkilenir anne karnındaki bebek nelerden etkilenir anne karnında bebek annenin duygularını ne zaman hisseder anne karnındaki bebek stresten etkilenirmi anne karnında anne ağladığında bebek hisseder mi anne karnında bebek ne zaman duymaya başlar uzman tv anne karnında bebek stresten etkilenirmi anne karnındakı bebek neyapar hamilelikte bebek nelerden etkilenir bebek nezaman anne duygularını hisseder anne karnindaki bebek stresten etkilenirmi anne karnındaki bebek ne zaman duymaya başlar uzman tv bebek stresten etkilenirmi anne karnındaki bebek hazırlığı annen karnındaki bebek anneler ağladığında etkilenir mi hamilelikte dayak bebeği etkiler mi anne bebek ne zaman hisseder bebek hareketleri hamilelikte ne zaman baslar ne gibi duygular hissedilir anne karnındaki 8 aylık bebek dış dünyasını hisseder mi anne karnındaki 8 aylık bebek herşeyi anlarmı
Bebek, Beşiktaş: Bebek, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde, Boğaziçi'nin Avrupa yakasında semt. Rumeli Hisarı ile Arnavutköy arasında yer alan ve genelde yüksek gelirlilerin oturduğu semt, aynı adı taşıyan bir deniz koyuna da sahiptir.
Bebek (albüm): Bebek, İzel'in 23 Mayıs 2001 Çarşamba çıkan albümüdür. Albümdeki eserlerin hepsi Altan Çetin imzalıdır.
Bebek Camii: Bebek Camii ya da resmî adıyla Hümayûn-u Âbad Camii, Beşiktaş'ın Bebek semtinde yer alan tarihî bir camidir.
Bebek (anlam ayrımı): Bebek, insan veya hayvan yavrusudur. Şu anlamlara da gelebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir