Araba Kullanma Korkusu Nasıl Yenilir

Sponsorlu Bağlantılar
ama araba bile bu buna ders durum gaza gelen hak hareket istanbul ya yeni Araba Kullanma Korkusu Nasıl Yenilir Araba Sürmekten Korkuyorum araba kullanmak istiyorum araba kullanma korkusu n..Hobim Araba Kullanmak, Fobim Trafiğe Çıkmak

Trafiğe çıkmak tehlikeli bir spor yapmak gibi

İstanbul’da trafiğe her gün 750’yi aşkın yeni araç giriyor. Buna şehir dışından gelen araçları da eklersek her gün trafikte 2 milyonu aşkın araç hareket halinde oluyor. Bu milyonlarca araç, İstanbul’un yollarını Arap saçına çeviriyor. Trafik kurallarını hiçe sayan, acelesinden ne yapacağını şaşırdığı için (!) yolda oradan oraya giden araçları da düşününce, İstanbul trafiğinde araç kullanmak adrenali bol ve tehlikeli bir spor haline geliyor. Temkinli ve dikkatli bir kişiliğe sahip olanları ise trafikteki bu yoğun adrenalin derinden etkiliyor. Hele de büyük bir trafik kazasına karışmış ya da görmüşse o kişinin bir daha araba kullanması çok zor.

Mehtap Kazmaz ve Recai Gürsoy, özel direksiyon dersleri veriyor. Daha doğrusu trafikte araba kullanma fobisi olanlara minibüs yolunda, yoğun trafikte, E-5’te ve TEM’de araba kullanma pratiği yaptırıyorlar. Recai Gürsoy, trafik korkusu sebebiyle araba kullanamayanlara adeta terapi yaptığını söylüyor. “Arabanın içinde onlarla konuşarak rahatlatıyorum. Ben ders vereceğim genç-yaşlı, kadın-erkek herkesten trafik fobisini-korkusunu yenmek için istekli olmaları şartını istiyorum. Çok gergin oluyorlar. Onları rahatlatmaya çalışıyoruz.” diyor; ama trafik fobisi olanlara da hak vermeden edemiyor: “Onlara ders veriyorum; ama ben bile minibüslerden ve taksilerden korkuyorum. Ne yapacaklarını kestiremiyorsun. Her an tetikte olmalısın. Anında durabilir ya da gaza basabilirler. Nasıl korkmayasın?” Mehtap Kazmaz ise trafik fobisinin sebebinin kurallara uymayan şoförler olduğunu söylüyor.

Trafik fobisi nedir?
Trafik fobisi, İstanbul gibi araç sayısı çok olan şehirlere özgün bir durum. Yollarda araç sayısının çok olması, sollayarak ve sağlayarak ani şerit değiştiren araçların varlığı (halk arasında buna makas yapmak deniyor), minibüs ve taksilerin seyir halindeyken beklenmedik bir anda durması, kırmızı ışık yanar yanmaz herkesin kornaya basması gibi birçok sebep insanların trafikte strese girmesine, birçok kişinin ise panik olmasına, aşırı kaygı duymasına sebep oluyor. Trafik fobisi olan lar da şu durumlardan biri ya da birkaçı gözlemleniyor; kalp atışları hızlanır, vücut ısısı düşer, eyecanlanır, nefes almakta zorluk çeker ya da hızlı nefes almaya başlar, dikkatini yoğunlaştıramaz, direksiyonu kopartacakmış gibi tutar, trafikte iken bir anda kilitlenir ne yapacağını şaşırır. Işıklarda panik olur, çünkü yeşil ışık yanar yanmaz arkasından araçların kornaya basacakları ihtimali korkmasına sebep olur. Eğer siz de böyle oluyorsanız trafik fobiniz var demektir.

Trafik fobinizi nasıl yenersiniz?
Birçok trafik fobisi sahibini tedavi eden Psikolog Yıldız Burkovik, nasıl bir tedavi izlediklerini şöyle özetliyor: “Kendilerini kontrol etmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Vücutlarını yönetmelerini sağlıyoruz. Nefes egzersizleri yapıyoruz. Kalp atışını düzenleme ve beynini rahatlatmaya çalışıyoruz.” Trafik fobisi için ders verenler ise trafik tecrübesini artırarak bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Ama bu fobinin yenilebilmesi için diğer şoförlere de iş düşüyor. Kurallara uymak ve dikkatli araç sürmek gibi. Çünkü hız veya makas yapmanız kazaya sebep olmayabilir; ama, birçok insanın hayatını olumsuz etkileyebiliyor

Etiketler:araba kullanmak istiyorum araba kullanma korkusu nasıl yenilir araba sürmekten korkuyorum trafiğe çıkma korkusu trafik korkusu nasıl yenilir araba sürme korkusu nasıl yenilir araba sürmek istiyorum araba korkusunu yenmek araba fobisini yenmek araba sürme korkusunu yenmek araba kullanamama korkusu araba kullanma korkusunu yenmek araba kullanma fobisini yenmek araba sürme korkusu nasil yenilir araba kullanma korkusu trafik fobisi araba surme korkusu araba sürme korkusu direksiyon fobisi nasıl yenilir tarafiğe çıkmak
Araban, Gaziantep: Araban, Gaziantep ilinin bir ilçesidir.
Arabalar (film): Arabalar (İngilizce: Cars), Pixar yapımı, Walt Disney tarafından dağıtımı gerçekleştirilen, 2006'da yayımlanan Amerikan güldürü ve animasyon filmidir.
Arabaşı: Arabaşı Çorbası, Türk mutfağından bir çorbadır. Çorbanın özelliği ekmek ile birlikte değil, beraberinde hamur yutularak yenmesidir.
Auriga (takımyıldız): Auriga (Arabacı takımyıldızı), modern 88 takımyıldızdan biridir.
Korkusuz (film): Fearless Çin Savaş Sanatları Ustası Huo Yuan jia'nın (1869-1910) hayat hikâyesinden uyarlanan filmde Jet Li başrolde.
Korkusuz Korkak: Korkusuz Korkak, 1979 yapımı komedi türündeki Türk filmi. Başrolünde Kemal Sunal'ın oynadığı filmin yönetmenliğini Natuk Baytan yapmıştır.
Korkusuzlar (film, 1965): Korkusuzlar, başrollerinde Yılmaz Güney ve Fikret Hakan'ın oynadığı yönetmenliğini ise Semih Evin'in yaptığı 1965 yapımı Türk filmidir.
Korkusuz Vampir Avcıları: Korkusuz Vampir Avcıları (The Fearless Vampire Killers), Gerard Brach tarafından yazılmış Roman Polanski tarafından yönetilmiş 1967 tarihli bir filmdir.
Jean de Bourgogne: Jean de Bourgogne, Korkusuz Jean (Fransızca Jean sans peur), (d. 28 Mayıs 1371, Rouvres, Burgonya - ö.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir