Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Sponsorlu Bağlantılar
anadolu anemi asm boya cerrahi diyabet diyet endokrin hangi interferon istanbul kilo menopoz perma prof dr protein renk troit vitamini yorgunluk Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi Saç Dökülmesi Hastalığı Nedir saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi aşırı saç..Saç Dökülmesi Hastalık Habercisi Olabilir!

Saç kaybı hem erkekler hem de kadınlar için sık rastlanan bir problem.
Ancak saç dökülmesi çeşitli hastalıkların da belirtisi olabiliyor.

İlaçlar beslenme bozuklukları hızlı diyetler stres saç dökülmesine yol açtığı gibi, anemi troit hastalıkları gibi endokrin hastalıkların varlığını da gösterebiliyor. Psikolojik stres, cerrahi işlemler, bazı karaciğer hastalıkları, enfeksiyonlar da saç dökülmesine yol açabiliyor.

Gebelik, menapoz ve menopoz sonrasında yada diyabet hastalığında saç dökülmesi olabiliyor. Beslenme bozukluğunda ise demir eksikliği, kalori kıstlayıcı diyet, biotin veya protein yada çinko eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında yer alıyor.

Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, yüksek doz A vitamini, interferon, lityum, retinoidler gibi ilaçlar da saç dökülmesinde rol oynayan etkenler arasında sayılıyor. Saçın sık fırçalanması ve sık sık fön yapılması, boya, perma, renk açma işlemleri de saç dökülmesine yol açıyor.

Yorgunluk Hangi Hastalıkların Habercisi?

Çoğu zaman önemsemediğimiz yorgunluk, ciddi hastalıkların işareti olabilir. Bu nedenle yorgunluğa üşüme, saç dökülmesi, tırnak kırılması, kabızlık ve kilo kaybının eklenmesi halinde bir hekime başvurulması gerekiyor.
İSTANBUL – Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı, çoğu zaman ciddiye alınmayan yorgunluğun anemi, depresyon, kanser ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.
Kavaklı, yaptığı açıklamada, yorgunluğun, “normalde bir insanın günlük işlerini yaparken kendini yetersiz hissetmesi olarak” tanımlanabileceğini belirtti.

Kavaklı, yorgunluğa üşüme, saç dökülmesi, tırnak kırılması, kabızlık ve kilo kaybının eklenmesi halinde bir hekime başvurmak gerektiğini ifade ederek, çoğu zaman psikiyatrik sendromlar ve depresyonun, özellikle kadınlarda yorgunluk sebebi olarak ortaya çıktığını vurguladı. Birsel Kavaklı, şu bilgileri verdi:

“Çoğu zaman ciddiye almadığımız yorgunluk, ciddi bir hastalığa işaret olabilir. Anemiden depresyona, kanserden kalp yetmezliğine kadar birçok hastalığın belirtisi olabilecek yorgunluğunuz geçmiyorsa, altında yatan neden mutlaka araştırılmalı. Bir kişi çok çabuk yoruluyorsa ve buna eşlik eden başka bir semptomu yoksa, spor yaparak, dengeli ve sağlıklı beslenerek, toksik maddelerden uzak durarak ve düzenli yaşayarak yorulmasını geciktirebilir.”

Etiketler:saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi saç dökülmesi hastalığı nedir sac dokulmesi hangi hastaliktir hangi hastalıklarda saç dökülür hangi hastalıkta saç dökülür sac dökülmesi hangi hastalıkların belirtisidir saç dökülmesi hastalığı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisidir saç dökülmesi hastalıkları saç dökülmesi hangi hastalık saç dökülmesi hangi hastalığın habercisi kadin hastaliginda sac dökülmesi saç dökülmesi neyin belirtisi sac dokulmesi hangi hastaligin belirtisi hangi hastalıklarda sac dökülmesi olur saç dökülmesi bir hastalık belirtisimi saç dökülmesi hangi hastalıkların belirtisi aşırı saç dökülmesi hangi hastalıkların belirtisidir saç dökülmesi hangi hastalığın habercisidir
Aşırı sol: Aşırı sol (Radikal sol ya da İngilizcesiyle Far left), komünist ve sosyalist partilerin solunda yer alan ve parlementer demokrasiyi reddeden, tam devrim yanlısı hareketlerin tümü.
Aşırı sağ: Aşırı sağ, siyasal spektrumda en sağda yer alan ve genel çizgisinde aşırı milliyetçilik, köktendincilik, şovenizm, faşizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi olguların birini ya da bir kaçını taşıyan düşünce ve haraketlere verilen ortak isimdir.
Aşırı duyarlılık: Aşırı Duyarlılık, (Hipersensitivite), vücutta yabancı bir antijene maruz kalma durumunda gelişen, uygunsuz veya aşırı bağışıklık yanıtı ve buna bağlı vücudun zedelenmesi durumudur.
Aşırı aktivite: Aktivite artışı veya aşırı aktivite, birkaç durumda psikiyatrik anlam taşıyabilir. Oldukça ani başlayan bir aktivite artışının yanı sıra iyimserlik, coşkunluk, fevri davranışlar ve uyku ihtiyacında azalma, manik hastalıklarda tipiktir.
Aşırı yüksek frekans: Aşırı yüksek frekans (İngilizce: Extremely high frequency), EHF en yüksek radyo frekans bandıdır. EHF 30 ila 300 gigahertz aralığında bir frekanstır.
Hangi Avrupa?: Hangi Avrupa?, Banu Avar'ın anadilinde 2007 yılında basılan araştırma ve inceleme kitabı.
Hangi Parti Kazanacak?: Hangi Parti Kazanacak?, Aziz Nesin'in gülmece romanıdır. Kitabın adı kitabın başındaki aynı adlı gülmeceden gelmektedir.
Hangi Seks: Hangi Seks, Attilâ İlhan'ın deneme kitabı. Erkek/kadın ve Kadın/erkek olmak üzere iki bölümden oluşan kitap,başta eşcinsellik olmak üzere dünyadaki ve Türkiye'deki cinsel eğilimleri irdelemektedir.
Kedigiller: Kedigiller (Felidae), etçiller (Carnivora) takımına ait bir familya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir