Atatürkün Buyuk Nutku Ve Bilge Kaganin Seslenisi

Sponsorlu BağlantılarNutuk İle Göktürk Kitabeleri Arasındaki Fark Ve Benzerlik

Dönem ödevim ‘Nutuk ile Göktürk hitabetlerini anlatım ve içerik yönünden karşılaştırılması ‘araştırma yapıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Etiketler:gençliğe hitabe ve kül tigin yazıtlarının karşılaştırılması atatürkün buyuk nutku ve bilge kaganin seslenisi göktürk kitabeleri metinleri osmanlıca kitabeler atatürkün gençlige hitabesi ve bilge kağanın seslenişinin benzerlgi göktürk kitabeleri atatürkün nutuk ile bilge kaganın benzerligi atatürkün gençlige hitabesi ve bilge kağanın seslenişi benzerlik göktürk kitabeleri tema içerik nutuk içeriği nutuk eski türkçe göktürk zamanı nutuk nutuk en son hangi dille yazılmıştır nutuk ve göktürk yazıtları arasındaki benzerlikler atatürkün gençliğe hitabesi onuncu yıl nutku kültigin anıtlarının karşılaştırılması kültigin yazıtlarıyla nutuk un karşılaştırılması göktürk yazıtlarıyla nutukun karşılaştırılması gençliğe hitabe kültigin nutuk soru ve cevaplar göktürklerin kitabesi
Mustafa Kemal Atatürk: Mustafa Kemal Atatürk (Nüfus kâğıdında Kamâl Atatürk) (d. 1881, Selânik – ö. 10 Kasım 1938, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk siyasetçi ve devlet adamı.
Atatürk Devrimleri: Atatürk Devrimleri ya da Atatürk İnkılapları (Kemalist Devrim, Türk Devrimi, Atatürk Reformları, Türkiye Cumhuriyeti Devrimi, Atatürk İhtilali vb.
Mustafa Kemal Atatürk kronolojisi: * 1881 Selanik'te doğdu.
Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabesi: Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabesi (Ey Türk Gençliği) Mustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Ekim 1927 tarihinde Nutuk'un sonunda Türk Gençliği'ne yönelik yaptığı konuşmadır.
Büyük Britanya: Büyük Britanya ya da Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallığa bağlı ada.
Büyük Okyanus: Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu. Pasifik adını İspanya krallığı adına Dünya'yı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir. Magellan, günler süren zorlu ve fırtınalı koşullar altında adını verdiği Macellan Boğazı'ndan geçip bu okyanusa açıldığında, fırtınaların dinmesinden ve kendisini sakin suların karşılamasından dolayı Portekizcede "sakin" anlamına gelen "Pasifico" sözcüğünden yola çıkarak bu adı vermiştir. 179.7 milyon km² yüzölçümüne sahiptir. Neredeyse Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu'nun toplamı kadar yüzölçümü vardır. En derin yeri 11.034 metre ile Mariana Çukuru olup burası aynı zamanda Dünya'daki en derin noktadır. En kalabalık ada Tahiti'dir. Ayrıca Dünya'daki depremlerin %90'ı ve büyük depremlerin ise %80'i Pasifik bölgesinde oluşmaktadır. Bunun nedeni Büyük Okyanusun çok derin olmasıdır. 708.000.000 km³ hacmi vardır ve kapladığı alan Dünya'daki toplam karaların alanından biraz daha büyüktür. Okyanusun 3.000-3.500 metreden daha derin her yerinde sıcaklık 2 °C derecenin altındadır. Üzerinde irili ufaklı yaklaşık 20.000 ada bulunmaktadır. Buna karşın toplam yüz ölçümünün yalnızca %1 kadarı karadır. Japonya, Endonezya ve Yeni Gine vb. volkanik adalarla çevrilmiştir. Bu adalara "ateş çemberi" adı verilir.
III. Aleksandros: III. Aleksandros (Yunanca: Μέγας Ἀλέξανδρος Megas Aleksandros)(20 Temmuz M.Ö. 356, Pella, Makedonya - 10 Haziran M.Ö.
Büyük Selçuklu Devleti: Büyük Selçuklu Devleti ya da Büyük Selçuklu İmparatorluğu (Arapça: السلاجقة al-Salācike, Farsça: سلجوقيان Salcūkiyān) Selçuklu Türklerinin kurduğu ilk devlettir.
Birleşik Krallık: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, (İngilizce: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), Avrupa'nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke.
Bilge Kağan: Bilge Kağan (Eski Türkçe: , Bilge qaγan, , Pinyin: píjiā kěhàn, Wade-Giles: p'i-chia k'o-han, resmî unvan: , Tengriteg Тengride bolmuş Türk Bilge Kagan:Tanrı gibi gökte olmuş Türk Bilge Kağanı , soyadı ve ad: 阿史那 默棘連, āshǐnà mòjílián, a-shih-na mo-chi-lan; d.
Bilgesu Erenus: Bilgesu Erenus (d. 1943, Bilecik) Türk senarist, yazar, şair.
Bilge Olgaç: Bilge Olgaç   (d. 1940 - Kırklareli, ö. 3 Mart 1994 - İstanbul)   Sinema yönetmeni, senarist.
Bilge Zobu: M. Nuri Bilge Zobu (d. 7 Eylül 1932 - İstanbul); Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir