Atatürkün Kararlılığı İle İlgili Şiirler

Sponsorlu Bağlantılar
alp ama bile bulgaristan cesur cumhuriyet ey gelecek yeni yok Atatürkün Kararlılığı İle İlgili Şiirler Atatürkün Kararlı Ve Cesaretli Olması İle İlgili Yazı atatürkün cesareti ile ilgili şiirler atatürkün ka..

Atatürk’ün Cesaret İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Cesaret ile ilgili Sözleri
Atatürk’ün cesurluk ile ilgili sözleri – Atatürk’ün cesur olmak hakkındaki sözleri – Atatürk’ten cesaret hakkında sözler – Atatürk sözleri

*Gençler için vatani işlerde ölmek söz konusu olabilir. Ama korkmak asla!

* Büyük kararlar vermek kâfi değildir. Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.

* Size Bombasırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperlerimiz arasında mesafemiz sekiz metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak. Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulamamacasına tamamen düşüyor, ikincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar gıptaya şayan bir itidal ve tevekkülle, biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir fütur bile göstermiyor; sarsılmak yok.

Okumak bilenler ellerinde Kur’an-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler, kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, şaşılacak ve övülecek bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebesi’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.

* Gençler, cesaretimizi pekiştiren ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve kültürlü insanlık faziletinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşaklar, gelecek sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yüceltecek ve sürdürecek olan sizsiniz.

Atatürk’ün Cesaretli Oluşu İle İlgili Anı


Atatürk’ün cesaretli oluşu ile ilgili anı


Makbule Atadan anlatıyor?
Mânen kuvvetliydi?
Cesaret ve ümidini kaybetmezdi?
Biz Beşiktaş?ta Akaretler?de otururken, o Çanakkale Harbine gitmişti bir aralık? Bulgaristan?dan getirdiği güzel bir köpeği vardı? Alp ismindeki bu köpeğini de beraberinde cepheye götürmüştü?
O zaman çok sıkıntıdaydı? Bir insanın mâneviyatını bozacak her şey mevcuttu? Asker az?Top yok? Tüfek yok? Cephane yok? Ordu yok? Sâdece bir fırka?
Bir gün kendisi anlatmıştı bize? Bu kadar yokluk içinde mâneviyatları bozulan askerler arasında dolaşıyormuş? Onların cesaretini kuvvetlendirmek için köpeği ile beraber ateş hattına kadar uzanıvermiş? Yalnız başına ilerlediği en tehlikeli noktada kırbacını sallayarak askerlere işaret vermiş? Karşı tarafın zayıf ve tehlikesiz olduğunu zanneden askerlerimiz onun bu işareti üzerine ileri atılarak derhal hücuma geçmişler? Düşman bir hayli kayıp vermiş?
Dönerken Kireçtepe mevkiinde geriye doğru giden iki askere rastlamış?
– Niçin kaçıyorsunuz düşmandan? Demiş.
– Cephâne yok Paşam! demişler.
– Süngünüz de mi yok?
– Var Paşam!..
– Ben de varım? Haydi dönün bakalım geriye! Marş! Marş!..
?
Ümit ve cesareti yalnız kendisi için değil, fakat başkaları içinde nikbinlik (iyimserlik) yaratan bir serum tesiri yaratıyordu? En ümitsiz zamanlarda bile mânevi kuvvetini kaybetmiyordu.
Kaynak: Şemsi BELLİ (Makbule Atadan anlatıyor; Ağabeyim Mustafa Kemal)

Etiketler:atatürkün cesareti ile ilgili şiirler atatürkün kararlılığı ile ilgili şiirler atatürkün kararlı ve cesaretli olması ile ilgili yazı atatürkün kararlı ve cesaretli olması ile ilgili şiirler atatürkün kararlılığı ile ilgili anısı atatürkün cesaretli olması ile ilgili şiir atatürkün kararlı ve cesaretli olması atatürkün cesaretli olması ile ilgili şiirler atatürkün kararlı ve cesaretli olması ile ilgili şiir atatürkün kararlılık ile ilgili sözleri atatürkün cesaretli şiirleri atatü rk ün cesaretli ve kararlı ataturk ün çesareti ile ilgili yzı ve şiir kararlı olmak ile ilgili sözler atatürkün cesaret ile ilgili sözleri atatukun kararli ve cesaretli olmasi ile ilgili siirler atatürkün kararlı ve cesaretli ATATÜRKÜN CESARETİ İLE ŞLGİLİ ŞİİRİ cesur olmakla ilgili sözler atatürkün kararlılığını öne süren şiirler
Mustafa Kemal Atatürk: Mustafa Kemal Atatürk (Nüfus kâğıdında Kamâl Atatürk) (1881, Selânik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk siyasetçi ve devlet adamı.
Atatürk'ün Devrimleri: Atatürk Devrimleri ya da Atatürk İnkılapları (Kemalist Devrim, Türk Devrimi, Atatürk Reformları, Türkiye Cumhuriyeti Devrimi, Atatürk İhtilali vb.
Mustafa Kemal Atatürk kronolojisi: * 1881 Selanik'te doğdu.
Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabesi: Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabesi (Ey Türk Gençliği) Mustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Ekim 1927 tarihinde Nutuk'un sonunda Türk Gençliği'ne yönelik yaptığı konuşmadır.
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.
Şiir: Şiir, dilin anlam, ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak; bir olayı, ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatı olarak tanımlanabilir.
Şiirler - Türküler: Şiirler - Türküler, Ruhi Su albümü.
Şiirlerin Efendisi: Şiirlerin Efendisi, Mehmet Tokat'ın ilk şir albümü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir