Atatürkün Ölürken Söylediği Son Söz

Sponsorlu Bağlantılar
ahiret akla ali allah bey beye diye kur melekler nin peki salomon topl tuna turgut ya Atatürkün Ölürken Söylediği Son Söz Atatürk Ölürken Ne Dedi atatürk ölürken atatürkün ölürken söylediği son sö..Atatürk’ün Ölürken Söylediği Son Söz..

Her insanın karşılaşacağı ölüm gerçeğinin son saniyeleri geldiğinde, o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer beye bakarak “VE ALEYKÜMÜSSELAM” diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

Peki, o sırada Atatürk’ün yanında bulunanlar telaş ve çaresizlik içerisinde kıvranırlarken ve hiç gereği yokken Atatürk’ün “VE ALEYKÜMÜSSELAM” demesinin anlamı ne olabilir diye bir soru akla gelebilir. Böyle bir sorunun yanıtını Kur’an ayetlerinden öğrenelim. İşte Kur’an’ın söyledikleri:

“Rabbimiz Allah’tır” dedikten sonra dosdoğru yolu izleyenlerin ölümleri anında melekler yanlarına gelirler: ‘Korkmayın, üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin. Dünya yaşamında da, ahiret yaşamında da biz sizin dostunuzuz. Cennet’te canınızın çektiği ve istediğiniz her şey, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın bir ikramı olarak size sunulur’ diye kulaklarına fısıldarlar.” (Fussilet Suresi 30,31,32)
“ İyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere, melekler: ‘SELAMÜN ALEYKE’ derler.” (Vakıa Suresi 90,91)

Biz Vatan İçin Ölürken…..

Atatürk, Mersin’e yaptığı seyahatlerden birinde, şehirde gördüğü büyük binaları işaret ederek sormuş :

– Bu köşk kimin?
– Kirkor’un…
– Ya şu koca bina ?
– Yorgo’nun
– Ya şu?
– Salomon’un…

Atatürk biraz sinirlenerek sormuş :
– Onlar bu binaları yaparken ya siz nerede idiniz?

Topl******rın arkalarından bir köylünün sesi duyulur :
– Biz mi nerede idik ?
Biz Yemen’de, Tuna boylarında, Balkanlarda Arnavutluk dağlarında, Kafkaslarda, Çanakkale’de, Sakarya’da savaşıyorduk paşam…

Atatürk bu hatırasını naklederken :
– hayatımda cevap veremediğim yegane insan bu ak sakallı ihtiyar olmuştur, der dururdu…

Köymen, Hulusi; Atatürk’ü anmak kitabından, s. 260

Etiketler:atatürk ölürken atatürkün ölürken söylediği son söz atatürk ölürken ne dedi atatürkün ölürken son sözü atatürkün ölürken son sözleri atatürk ü ölürken atatürk ölürken ne demiş atatürkün öğretmenlere söylediği sözler atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözler atatürk ölürken son sözleri atatürkün ölürken söylediği sözler atatürkün ölüm anında söylediği son atatürk ün ölürken söylediği sözler selamün aleyke atatörkön ölörken çekilen töm resimleri ataturk olurken atatürk ölürken yar atatürkün son söylediği söz ataturkun oldugu zaman son sozu atatürk ölürken bağırdımı
Mustafa Kemal Atatürk: Mustafa Kemal Atatürk (Nüfus kâğıdında Kamâl Atatürk) (d. 1881, Selânik – ö. 10 Kasım 1938, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk siyasetçi ve devlet adamı.
Atatürk Devrimleri: Atatürk Devrimleri ya da Atatürk İnkılapları (Kemalist Devrim, Türk Devrimi, Atatürk Reformları, Türkiye Cumhuriyeti Devrimi, Atatürk İhtilali vb.
Mustafa Kemal Atatürk kronolojisi: * 1881 Selanik'te doğdu.
Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabesi: Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabesi (Ey Türk Gençliği) Mustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Ekim 1927 tarihinde Nutuk'un sonunda Türk Gençliği'ne yönelik yaptığı konuşmadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir