Avrupa Birliği Bakanı

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Avrupa Birliği Bakanı ( Egemen Bağış ) hakkında özet bilgiler içerir. Avrupa Birliği Bakanı ve Avrupa Birliği Bakanı Kimdir hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…


Avrupa Birliği Bakanı ( Egemen Bağış )

Avrupa Birliği Bakanı ( Egemen Bağış )

Name:	Egemen-Bagis.jpg <br />
Views:	190 <br />
Size:	9,7 KB (Kilobyte) <br />
ID:	29871Egemen Bağış (d. 23 Nisan 1970, Bingöl), Türk siyasetçi, T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci.Babası Abdullah Bağış 1974–1979 yılları arasında Adalet Partisi Siirt Belediye Başkanlığı yapmıştır.

‘The Baruch College of The City University of New York’ İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları bölümünde lisans eğitimi görüp, Kamu Yönetimi üzerine de yüksek lisans yapan Egemen Bağış, evli ve iki çocuk babasıdır.

8 Ocak 2009 tarihi itibariyla başmüzakereci ve devlet bakanı olarak hükümette görev almıştır.

2002’de İstanbul Milletvekili seçilen Egemen Bağış, AB ile tam üyelik görüşmelerini yürütmek üzere Ocak 2009’dan bu yana Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevini yürütmektedir.

Daha önce AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Bağış, Genel Başkan Yardımcısı olarak AK Parti’nin en yüksek yürütme organı olan Merkez Yürütme Kurulu üyeliğinde bulunmuştur.

Uluslararası ilişkilerde ve diplomaside AK Parti’nin kilit ismi olarak görev yapmış olan Bağış, partinin ulusal, uluslararası temaslarında ve teşkilatlarında dış politika konularında yönlendirme ve koordine etme görevini yerine getirmiş, önemli küresel gelişmelerin parti yönetimine akışını koordine etmiştir.

Türkiye’nin ABD nezdindeki temaslarında da faal olarak yer alan Egemen Bağış, 22.Dönem Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı’na seçilmiştir. Bu arada, NATO-Parlamenterler Asamblesi (PA)Transatlantik Komitesi Başkanlığı ve NATO-PA Türk Grubu Başkan Yardımcılığı Bağış’ın 22.Dönem’de yaptığı diğer görevler arasındadır.

Sanata büyük ilgisi olan Bağış, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’nin Türkiye’ye kazandırılmasında büyük rol oynamış ve projenin Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ayrıca, İstanbul Modern ve ‘Silahtarağa Santral’ Müzelerinin kuruluşlarına da öncülük etmiştir.

Bağış, New York’ta bulunan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun Başkanlığını yapmış ve bugüne kadar oy birliği ile iki defa üst üste seçilen tek başkan olma unvanını almıştır. Diğer yandan, bir devlet birimi olan Yurt Dışındaki Türkler Danışma Kurulu’nda üye olarak hizmet vermiştir.

Egemen Bağış’ın halen yürütmekte olduğu görevler

  • T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci
  • İstanbul Milletvekili

2002–2009 yılları arasında yürüttüğü görevler

  • AK Parti Dış İlişkiler ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
  • AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyesi
  • AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi
  • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış İlişkiler Danışmanı
  • Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı
  • NATO-Parlamenterler Asamblesi Transatlantik Komitesi Başkanı
  • NATO-PA Türk Grubu Başkan Yardımcısı

linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:Avrupa Birliği Bakanı Avrupa Birliği Bakanı Kimdir Avrupa Birliği Başkanı Egemen Bağış Hakkında Bilgi Egemen Bağış Kimdir
Avrupa Birliği: Avrupa Birliği ya da kısaca AB, yirmi yedi üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir.
Avrupa Yakası: Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası İstanbul şehrinin Avrupa Kıtası üzerinde kalan toprakları.
Avrupa Futbol Şampiyonası: Avrupa Futbol Şampiyonası 1960'tan beri UEFA tarafından 4 yılda bir düzenlenen bir futbol organizasyonudur.
Avrupa Parlamentosu: Avrupa Parlamentosu, 450 milyon kişiden oluşan devasa bir nüfusu temsil eder ve temel işlevi bir siyasi güç olarak topluluk politikalarının hazırlanması için gereken inisiyatifleri üretmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir