Bağımlı Ve Bağımsız Değişken Nedir?

Sponsorlu BağlantılarBu yazıda Bağımlı Ve Bağımsız Değişken Nedir? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

xyzdelinetcilerresmixyz

Bağımsız değişken bizim değiştirdiğimiz değişkendir. Bağımlı değişken ise bizim değiştirdiğimiz değişkene yani bağımsız değişkene bağlı olarak değişen değişkendir.

Kontorllü değişken ise kontrolümüzde kalan değişkenlerdir.

Örneğin: İletkenin boyunun ampül parlaklığına etkisi bunu deniyoruz. Bu deneyde bağımsız değişken yani bizim değiştirdiğimiz iletkenin boyu, bağımlı değişken yani bağımsız değişkene bağlı olarak değişen ampül parlaklığı, kotrollü değişken ise iletkenin cinsi ve kesiti.

Örneğin; Sütün bozulmasına, sıcaklığın etkisini kontrollü deneyle gözlemlemek istiyoruz.
Aynı marka, aynı miktar, aynı hava ortamı vb. değişkenler aynı tutularak,özdeş iki kaba süt konulur.

1.kaptaki süt, 5 c’de, 2.kaptaki süt ise;30 c’de tutulsun.

Bağımlı değişken: sütün bozulması (veya üretilen bakteri sayısı),
Bağımsız değişken: sıcaklık,
Sabit tutulan değişkenler: süt miktarı,markası(cinsi), konulduğu kap,havası vb.

Etiketler:
Bağımlılık: Bağımlılık, bir nesneye, kişiye, ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek; veya bir başka iradenin tahakkümü altına girme durumu olarak tanımlanır.
Bağımlı ve bağımsız değişkenler: Bağımlı değişken ve bağımsız değişken terimleri bilimin standart terminolojisi içinde matematik ve istatistik bilim alanlarında birbirine benzer fakat farkedilir gibi değişik anlamlarda kullanılır.
Bağımlı ülkeler:
Bağımsız rock: Bağımsız rock ya da Indie rock, kendi deneysel müziklerini yapıp, herhangi bir plak şirketinin himayesine girmeden kendi yöntemleriyle müziğini dağıtan rock müzik gruplarının tarzına verilen isimdir.
Bağımsız Devletler Topluluğu: Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) - 8 Aralık 1991 tarihinde Belovejskaya Puşşa'da Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Beyaz Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu'nun oluşturulması anlaşmasını imzalayarak Sovyetler Birliği'ne son verdiler.
Bağımsızlık: Bağımsızlık, bir milletin veya bir devletin, kendi vatandaşları veya nüfusu tarafından özgürce yönetilebilmesidir.
Ülkeler listesi: Listede 208 ülke bulunmaktadır.
Samoa: Bağımsız Samoa Devleti veya kısaca Samoa, Güney Büyük Okyanus'unda, Polinezya'da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülkedir.
Değişkensıcaklı: Değişkensıcaklı ya da poikloterm (eski Yunanca: DeğişkenSıcaklı), çevre sıcaklığına bağımlı hayvanlar için kullanılan bir terimdir.
Değişen yıldız: Değişen Yıldız, parlaklıkları zaman içinde değişen yıldızlardır. Parlaklıkları genelde ya çok gençken, ya da çok yaşlı iken değişir.
Değişken desenli gece kurbağası: Değişken desenli gece kurbağası (Pseudepidalea variabilis), Bufonidae familyasından, Avrasya ve Türkiye'de yaşayan bir kurbağa türüdür.
Değişken ikil oranı: Değişken ikil oranı (İngilizce: Variable bitrate, VBR), bir iletişim teknolojileri ve bilgisayar terimidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir