Batı Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Batı Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler ve Karadeniz Bolgesinde Yetisen Urunler hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Tarım Ürünleri

Mısır : Kıyı kesiminde buğdayın yerini almıştır. Halkın temel besin maddesidir. Bölge mısır üretiminde 1. sırada yer alır. Ancak üretilen mısırın tümü bölge içinde tüketildiğinden ticari değeri yoktur.

Tütün : Karadeniz Bölgesi, üretimde Ege Bölgesi’nden sonra 2. sırada yer alır. Bafra Ovası (Samsun) en yoğun ekim yapılan alandır. Ayrıca Tokat, Amasya, Düzce Ovası (Bolu) ve Rize Yöresi’nde yetiştirilir.

Fındık : Kış ılıklığına gereksinim duyan fındık Karadeniz iklimine en uyumlu üründür. Türkiye üretiminin %84’ü Karadeniz Bölgesi tarafından karşılanır. Bütün Karadeniz kıyılarında, yer yer iç kesimlerde yetişmesine karşın, en yoğun olarak Ordu ve Giresun’da üretilir.

Çay : Muson iklimine uyumlu bir tarım ürünüdür. Bol nem ve kış ılıklığına gereksinim duyar. Trabzon – Rize arasında Doğu Karadeniz kıyılarında, denize dönük yamaçlarda yetiştirilir. Ülke üretiminin tamamını Karadeniz Bölgesi karşılar.

Pirinç : Bol suya gereksinim duyar. Akarsu vadi tabanlarında ekimi yapılır. Tosya, Boyabat, Çarşamba ovaları başlıca ekim alanlarıdır.

Şekerpancarı : Bol yağışlı olan Doğu Karadeniz kıyıları dışında tüm bölgede yetişme koşulları vardır. Ekim alanları Kastamonu, Çorum, Tokat, Amasya illerinde geniştir.

Keten-kenevir : Nemli iklim bitkisi olan keten Batı Karadeniz Bölümü’nde Kastamonu ve Sinop’ta yetiştirilir. Kenevir ise uyuşturucu özelliği nedeniyle devlet kontrolünde üretilir.

Meyve : Amasya’da elma, Kastamonu’da erik, Rize’de turunçgiller, Orta Karadeniz’de üzüm, Batı Karadeniz’de kestane tarımı yaygındır.

Etiketler:batı karadeniz bölgesinde yetişen ürünler karadeniz bolgesinde yetisen urunler karadeniz bölgesinde ne yetişir karadeniz bölgesinde yetişen bitkiler karadeniz bölgesinde yetişen ürünler karadeniz bölgesinde yetiştirilen bitkiler karadeniz bölgesine neler yetişir karadeniz de yetişen ürünler karadenizde en çok yetişen ürünler karadenizde ne yetişir karadenizde yetisen urunler karadenizde yetişen bitkiler karadenizde yetişen tarım ürünleri karadenizde yetişen ürünler karadenizde yetiştirilen tarım ürünleri karadenizde yetiştirilen ürünler karadenızde yetısen urunler
Batı Almanya: Batı Almanya, (Almanca: Westdeutschland), 15. yüzyıldan beridir Almanya diye adlandırılan ülkenin, II.
Batı Avrupa: Batı Avrupa, Avrupa kıtasının batısında yer alan bölgeye verilen isim.
Batı Avrupa Zaman Dilimi: Batı Avrupa Zaman Dilimi (BAZD, UTC+0), Eşgüdümlü Evrensel Zaman ile aynı zamanı belirten zaman dilimidir.
Batı Azerbaycan Eyaleti: Batı Azerbaycan Eyaleti (Farsça: استان آذربایجان غربی, okunuşu: Ostan-e Āzarbāijān-e Gharbī), İran'ın 31 eyaletinden birisidir.
Türkiye'de Karadeniz iklimi: Karadeniz iklimi (Okyanusal İklim veya Ilıman Deniz İklimi) asıl olarak Karadeniz Bölgesi'nde ve Marmara Bölgesi'nde Karadeniz kıyılarında ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür.
Karadeniz Bölgesi: Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir.
Karadeniz Ereğli: Karadeniz Ereğli, Zonguldak il sınırları içinde bulunan bir ilçedir. Türkiye’nin kuzeyinde, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.
Karadeniz Teknik Üniversitesi: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye'nin Trabzon ilinde bulunan bir üniversitedir. 20 Mayıs 1955 tarihinde dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından açılışı yapılan Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan, kuruluş tarihi itibarıyle İzmir Ege Üniversitesi ile birlikte Türkiye'nin 4. üniversitesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir