Bebeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme

Sponsorlu Bağlantılar
bilim bir eden ilk kendi pediatri prof dr solunum sosyal yeni zaman Bebeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme Bebeklerde Nefes yenidoğanda zatürre bebeklerde hızlı nefes alıp ve..Bebeklerde Hızlı Solunum Zatürre Habercisi

Bebeklerde yeni doğan ölümleri hariç 1 yaşından önce görülen en sık ölüm sebebinin zatürre olduğu belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Özmert, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasında, havaların soğumasının, kış aylarıyla birlikte hava kirliliğinin artmasının, kapalı ortamlarda zaman geçirilmesinin etkili olduğunu söyledi.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının genellikle sadece burun akıntısı, öksürük ve ateş şeklinde görüldüğünü, hırıltı, hızlı nefes alıp verme ve göğüste çekilmenin olması durumunda ise alt solunum yolu enfeksiyonlarının söz konusu olabileceğini belirten Özmert, alt solunum yolu enfeksiyonlarının hayatı tehdit eden bulgular oluşturduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Özmert, zatürrenin bir alt solunum yolu enfeksiyonu olduğunu ifade ederek, “Temel olarak akciğerlerde hava değişiminin yapıldığı avleol denilen anatomik bölgenin mikrobik iltihabından kaynaklanan hastalıktır. Hava değişimi yapılan bölgede, buranın iltihabi hastalığı sırasında hava değişimi yapılamadığı için yeterli oksijen alımı mümkün olmaz. Yeterli oksijen alınmadığında da daha hızlı nefes alıp verilir. Biz, zatürrenin ilk belirtisi olarak hızlı solunumu esas alırız” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 1 yaş altı bebek ölüm hızının binde 21 olduğunu belirten Özmert, “Türkiye’de doğan her yüz bebekten 2.1’i 1 yaşına gelmeden yaşamını yitiriyor. Bu ölümlerin yarısı, yeni doğan döneminde olurken, diğer yarısında zatürre kaynaklı ölümler önemli bir yer tutuyor” dedi.

Özmert, bebeklerin hızlı solunum yaptığından emin olabilmek için annenin kendi solunum sayısıyla karşılaştırma yapması gerektiğini belirtti.

Bebeklerde Zatürre Tehdidi

Bebeklerde Zatürre Tehdidi
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, nefes alırken göğüs ürre tehdidi
kafesinde çekilmeler oluyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurun” dedi.

Bebek ve çocukların hastalanma ve ölümlerine neden olan Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları (ASYE), virüs ve bakterilerin bulaşmasıyla bebeği tehdit ediyor. Düşük doğum ağırlıklı olarak doğmalarının önlenmesi, yenidoğan bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması, aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılama programının eksiksiz uygulanması, ev ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi hastalığın görülme riskini azalttığını belirten Dr. Mustafa Kasapoğlu, çocuklarda en sık görülen ASYE hastalık hakkında bilgi verdi. Kasapoğlu, sıklıkla virüs ve bakterilerin neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonları, çok çeşitli klinik tablolar şeklinde ortaya çıktığını, bu enfeksiyonlardan zatürre, özellikle bebeklik ve çocukluk dönemindeki hastalıkların, ölümlerin en sık nedenini oluşturduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de bebek ve çocuk ölümleri içerisinde önemli yer alan ASYE’ye bağlı ölümlerin ve hastalıkların azaltılması amacıyla Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından ‘Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Kontrolü Programı’nın 1988 yılından bu yana uygulandığını hatırlatan Kasapoğlu, bu program kapsamında kasım ayının son haftasının ‘Zatürre Ölümlerinin Önlenmesi Haftası’ olarak belirlendiğini kaydetti.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarında bulaşmanın genellikle hava yolu ve tükürük damlacıkları ile olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, “Hastalık yerleştiğinde, özellikle zatürrede öksürük, ateş, hızlı solunum, göğüs kafesinde çekilme, burun kanadının solunuma iştirak etmesi, inlemeli-hırıltılı solunum, küçük çocuklarda beslenememe, büyük çocuklarda iştah azlığı görülmektedir” diye konuştu.

“Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, nefes alırken göğüs kafesinde çekilmeler oluyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna götürülmeli ve tedaviye başlanmalıdır” uyarısını yapan Kasapoğlu, “Akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında beslenme sürdürülmeli, çocuğun iştahı az olduğu için sık sık ve az az yedirilmelidir. Çocuğun burun tıkanıklığı varsa ve bu durum beslenmesini engelliyorsa burun temizlenmeli, bol su ve sıvı gıdalar verilmelidir. Bebeklerin zatürreden korunması için, düşük doğum ağırlıklı olarak doğmalarının önlenmesi, yenidoğan bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması, aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılama programının eksiksiz uygulanması, ev ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“Odaların iyi havalandırılması korunma açısından çok önemlidir” diyen Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Solunum yolu enfeksiyonlarında sigara dumanı riski artıracağı ve hasta çocuklarda iyileşmeyi geciktireceği için çocukların olduğu ortamlarda sigara içilmemelidir. Ayrıca sigaranın gebelikte kullanımı bebeğin küçük veya düşük kilolu doğma olasılığını artıracağından çocukların akut solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırır. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6. Aydan sonra anne sütüne devam edilerek zamanında ve uygun ek gıdalara başlanılmalı, yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.”

Etiketler:yenidoğanda zatürre bebeklerde hızlı nefes alıp verme bebeklerde nefes yeni doğan zatürresi yenidoğan bebeklerde nefes alma bebeklerde hızlı solunum zatürre habercisi yeni doğan bebekte zatürre yeni doğan bebekte sık nefes alma bebeklerde hızlı nefes alma cocuklardaki hizli nefes almasi nedendir yeni hızlı nefes alma yenidoğan zatürresi yeni doğan bebeklerde zatürre yenidoganda zatürre yeni doğan bebeklerde nefes çocuklarda zatürre ve oksijen çocukta sık nefes alma yeni doğan bebeklerde hızlı solunum nasıl yenidogan bebeklerde nefes
Hızlı sıralama: Hızlı Sıralama (İngilizcesi: Quicksort) günümüzde yaygın olarak kullanılan bir sıralama algoritmasıdır.
Hızlı ve Öfkeli: The Fast and the Furious , yönetmenliğini Rob Cohen’in yaptığı filmin başrollerinde Saving Private Ryan ve Pitch Black’ten hatırlayacağımız Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster ve Michelle Rodriguez var.
Hızlı tren: Hızlı tren, normal trenlere göre daha hızlı yolculuk etme olanağı sağlayan bir demiryolu aracıdır. Eski sistemle döşenmiş raylarda 200 km/sa, yeni sistemle döşenmiş raylarda 250 km/sa hızla seyahat edebilen trenler olarak adlandırılır.
Hızlı göz hareketi: Hızlı göz hareketi (Rapid eye movement; REM) (HGH), uykunun rüya görülen kısmıdır. Adını, bu esnada gözlerin hızlı hızlı hareket etmesinden alır.
Hızlı ve Öfkeli 4: Hızlı ve Öfkeli 4 heyecanı serinin 4. filmi ile devam ediyor. 2009’da vizyona giren ‘Fast and Furious 4’te Vin Diesel, Paul Walker ve Michelle Rodriguez başrolleri paylaşıyorlar.Bir suç sebebi ile L.A.
Nefes: Vatan Sağolsun: Nefes: Vatan Sağolsun, 2008-2009 yıllarında Antalya'da çekilen, yönetmenliğini Levent Semerci'nin yaptığı Türk filmidir.
Nefes (anlam ayrımı): Nefes, akciğerlere çekilen veya akciğerlerden atılan hava.
Dispne: Dispne ya da nefes darlığı kişinin güçlükle nefes alıp vermesi halidir, yani nefes almada zorlanma demektir.
Nefesli çalgılar: Nefesli çalgılar (üflemeli çalgılar), içindeki havanın titreşmesiyle sesin oluştuğu çalgıların ortak adı.
Nefes Nefese (roman): Nefes Nefese Ayşe Kulin'in Kitaplarından biridir. Son Osmanlı paşalarından Fazıl Reşat'ın kızı Selva ile, aşık olduğu Musevi genci Rafael, evlenmelerine karşı çıkan aileleri tarafından dışlanınca Fransa'ya giderler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir