Bebeklerin Karnı Neden Guruldar

Sponsorlu Bağlantılar
bilgi bize bunu bunun deniz depo dolan eden gazlar gelen gibi hakim hareket hava insanlar kas olay uzun yeme yemek Bebeklerin Karnı Neden Guruldar İnsanın Karnında Gürüldama Olması karnımız neden guruldar bebeklerin karnı neden gur..Acıktığımızda Karnımız Neden Guruldar?

Mide, kaslı bir yapıya sahiptir ve sindirimde çok çeşitli görevleri vardır. Sürekli olarak kasılan, gevşeyen, hareket eden, çalkalanan ve sindiren bir organdır. Midemiz dolu olduğunda, tüm bu aktiviteler normal ilerleyişini sürdürür. Ancak midemiz boş olduğunda da kasılmalar devam eder. Bu kasılma hareketleri devam ederken, mide duvarlarının birbirine sürtünmesi sonucunda da, “karın guruldaması” dediğimiz sesi duyarız. Bu bize, yemek yeme vaktinin geldiğini hatırlatan bir sinyaldir. Ancak uzun bir süre aç kaldığımızda, kas hareketleri azalır. Bunun nedeni, vücudun açlık fazına girmesi ve sindirilmiş besinler yerine depo yağların kullanılmaya başlamasıdır.

Karnımızın guruldamasının diğer bir nedeni ise, midemiz boş olduğunda içine dolan havadır. Midenin hareketleri ile, içinde bulunan hava kabarcıklarının da ileri-geri hareket etmesi sonucunda, guruldama sesi ortaya çıkar.

Deniz Candaş

Karın Neden Guruldar

Mide guruldaması sanıldığı gibi değil farklı bir olayın meydana gelmesi ile insanların vücutlarında meydana gelen fizyolojik bir olaydır.

Bu olay kişiler tarafından insanların açlık anlarında ortaya çıktığı sanılmakta ve bu dönemlerde insanların bir şeyler yemesi gerektiği inancına hakim olmaktadır. Bu bilgi ve ınanış tamamen yanlış olmasa da tam olarak doğru bilgiyi bizlere ulaştırmamaktadır.

İnsanlar yemeklerini yedikten sonra sindirim devresi ağız da, midede ve ince bağırsakta devam etmektedir. Bu sindirim esnasında ince bağırsağa gelen yediğimi yiyecekler sindirime uğrarlar.

Sindirim sırasında özellikler daha sıvı olan maddelerin taşıdıkları gazlar ince bağırsaktan dışarıya doğru çıkmak isteyeceklerdir. Dışarı çıkma esnasında eğer midede bir faaliyet varsa bunu duymamız mümkün olmayacaktır.

Daha henüz mide içindeki maddeler yerini korudukları için gazın sesinin duyulması mümkün değildir. Fakat sindirim sırasında mide de başka sindirilecek madde yoksa ince bağırsaklardan mideye gelen bu gazlar boşlukta olacakları için bir ses çıkaracak ve mide guruldaması gerçekleşmiş olacaktır.

Bu guruldama esnasında ise çıkan ses insanlar tarafından fark edilebilecek bir düzeye ulaşmaktadır. Ses insanlar tarafından acıktığımız için midemizden gelen bir uyarı şeklinde yorumlanır.

Midenin boş olması insanların acıkması veya acıkma isteğinin ortaya çıkmasına neden olmamaktadır. Fakat bu durumda psikolojik olarak olaya yaklaşan kişiler acıktığını varsaymakta ve herhangi bir şekilde yeme içme işlemine başlamaktadır.

Etiketler:karnımız neden guruldar bebeklerin karnı neden guruldar insanın karnında gürüldama olması acikinca karin neden guruldar neden karnımız ağrır mide acıktığında neden guruldar acıkınca karından guruldama ses çıkması insan karnı neden guruldar insanin karni neden guruldar Acıktığımızda karnımız neden guruldar acıktığında mide ağrısı midede guruldama acıkınca neden karnımız guruldar acıkınca mide ağrısı neden olur acıkınca karın niye guruldar insan acıkınca ses neden gelir 2 aylık bebeğin karnı neden guruldar acıkınca karın guruldaması karnımız acıktıgında ne yapar Acıkınca karından neden ses gelir
Karnı kıllı solucanlar: Gastrotricha (Yunanca'da gaster "karın" ve thrix "kıl") ya da Karnı kıllı solucanlar; boyuna dizilen siller ile hareket eden , yalancısölomları bulunan omurgasız hayvanlar şubesidir.
Karnabahar: Karnabahar (Brassica oleracea), turpgillerden (Brassicaceae), çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki.
Karnıyarık: Karnıyarık Türk mutfağının belli başlı patlıcan yemeklerinden biridir. Hazırlanırken ana malzeme olan patlıcanın dışında soğan, biber, domates ve kıyma da kullanılır.
Karnıkara, Alaca: Karnıkara, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.
Karnıaçık, Taşköprü: Karnıaçık, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir