Bilek Kesmek

acil arada bilek bu elastik ele emg gelen gibi hemen ilk intihar kas kork saat saate saati tendon uzun veya Bilek Kesmek Bilek Kesme bilek kesilmesi bilek kesmek bilek kesme bilek kes..Filmlerdeki Bilek Kesme Sahneleri:kork:

> Sinir Kesilmeleri

Bu bölümde el bileğindeki yaralanmalar sonucunda meydana gelen EL BİLEĞİ SİNİRLERİNİN kesilmesi anlatılacaktır.Şekilde görüldüğü gibi, el bileğinde damarlar, sinirler ve parmaklara bağlantı sağlayan kas tendonları birlikte uzanırlar. Üstelik hemen cildin altında bulunurlar ve yaralanmalara karşı korunmaları çok azdır. Acil servislerde sık rastlanan el bileği yaralanmaları intihar kastı ile el bileğinin kesilmesi veya kızgınlıkla cam yumruklayan kişilerin yaralanmalarıdır. İntihar girişiminde bulunan hastaların amacı el bileğinde bulunan atardamarı kesmektir. Ancak bu sırada damarın hemen yanında bulunan sinirlerde kesilirler. Cam kesilerinde de hem damar, hem de sinir kesilmeleri birlikte bulunur. Bu tür yaralanmalara damar cerrahisi uzmanı ve beyin cerrahisi uzmanı birlikte müdahale ederler. Şayet tendon kesileri varsa ortopedi uzmanı da müdahaleye katılır.
Acile gelen vaka hemen ameliyata alınarak öncelikle kanayan damar dikilerek kanama durdurulur. Sonra kesilen sinir uç uca getirilerek dikilir. Bu işlem sinir kesilmesinden sonra ilk 6 saat içinde yapılmalıdır. Böyle olduğu takdirde iyileşme oranı çok yüksektir. Ancak 6 saati geçen vakalarda yapılan müdahalelerde iyileşme oranı inanılamayacak kadar düşüş göstermektedir. Bu nedenle yaralanmadan sonra gelen ilk 6 saate ALTIN DÖNEM adı verilmektedir. Sinir dikildikten sonra iyileşmesi EMG denilen bir tetkikle takip edilir. EMG sinirlerin elektriksel akımlarını ölçerek yapılan bir tetkikdir.
***DİKKAT: El bileği kesilen yaralı ile karşılaşırsanız:
1-Elastik bir bandaj ile,bulamazsanız herhangi bir sert materyal ile el bileğini kanamayı durduruncaya kadar sıkınız. Ancak dikkat ediniz, bu sıkma sinirleri tamamen zedeleyecek düzeyde olmasın.Bu arada aralıklarla bandajı gevşeterek kesilmeyen diğer damarlardan ele kan gitmesini sağlayınız.Aksi takdirde uzun süreli beslenememe durumunda el kangren olabilir.
2-Derhal en yakın acil servise müracaat ediniz. Burada damar cerrahisi uzmanı müdahale ederken mutlaka bir beyin cerrahisi uzmanı ve ortopedi uzmanınında görüşlerini alınız. Özellikle ülkemizde resmi hastanelerdeki karmaşa içinde hastalar gözden kaçırılmakta ve sinir kesilmelerinin bazen farkına varılamamaktadır. Sonuçta üzücü durumların oluşmaması için mutlaka ilk 6 saat içinde beyin cerrahisi uzmanının konsültasyonunu sağlayınız.
Tedavi edilmeyen vakalarda, el fonksiyonlarını tam yerine getiremez. Eldeki kaslar erir ve pençe eli denen görüntü açığa çıkar. İlk 6 saatden sonra yapılan müdahalelerde, tam iyileşme oranı oldukça az görülmektedir.

Etiketler:bilek kesilmesi bilek kesmek bilek kesme bilek kesme resimleri bilek kesme avatarı kesilen bilek bilek kesme yöntemleri bilek kesme fotoları bileği kesmek bilek kesilmesi tedavisi bilek üstü kesmek bilekler kesilmesi bılek kesmek gercek bilek kesme vidyosu bilek kesme fotoğrafları BİLEK KESME bilek kesmek resimleri bilegini kesmek bilek kesilmesi fotoraflar bileği kesilen
Bilek güreşi: Bilek güreşi, iki kişinin özel hazırlanmış ve dirseklerin koyulduğu bir masada karşısındakinin bileğini yere yapıştırmaya çalıştığı atletik karşılaşma.
Bilek, Muş: Bilek, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bilekli, Hozat: Bilekli, eski adı Mixsor, Tunceli ilinin Hozat ilçesine bağlı bir köydür.
Bilekkaya, Yayladere: Bilekkaya, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir