Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır Nelere Dikkat Etmelidir?

Sponsorlu BağlantılarBu yazı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır Nelere Dikkat Etmelidir? hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır Nelere Dikkat Etmelidir?

1. Mal ve hizmet satın alırken temel ihtiyacını ön planda tutan;
2. Satın alacağı mal ve hizmetlerin kaliteli, güvenli, ucuz ve sağlıklı olması konusunda araştırmada bulunan;
3. Firmalar arasında güvenirliliği ön planda tutan;
4. Hakkını bilen, haklarına sahip çıkan ve savunan;
5. Çevreye karşı duyarlı olan, yurdumuzun ve dünyanın her köşesini kendi evi gibi düşünen;
6. Her çeşit savurganlık ve israfın karşısında olan;
7. Tüketici haklarının yerleştirilmesi ve korunmasının; tüketicilerin birliği, organize olmaları ve örgütlenmeleriyle sağlanabileceğine inanan

KİŞİ BİLİNÇLİ TÜKETİCİDİR

Bilinçli Tüketici Nelere Dikkat Etmelidir?
Satın almadan önce iyice düşünerek, gezerek,araştırarak ve kalite-fiyat karşılaştırması yaparak satın alınız. Satın aldıktan sonra "eşim beğenmedi, dar geldi, rengini beğenmiyorum" gibi nedenlerle para iadesi ve değişim gibi bir yasal hakkınız bulunmuyor. Ancak müşteri memnuniyeti açısından güvenilir müşterilerin bu taleplerini yerine getirmek etik olarak doğru davranıştır.

Lütfen okuyunuz : ALIŞVERIŞLERİMİZİ NASIL YAPALIM!

1. Bir mal veya hizmete yönelmeden önce tespit yapınız.İhtiyaçlarınızı sıraya koyunuz ve en çok ihtiyacınız olan mal veya hizmeti belirleyiniz.

2. Bir mal veya hizmeti talep etmeden önce piyasa araştirmasi yapiniz.Serbest piyasa ekonomisi düzeninde ayni mali ayri mekanlarda farkli fiyatlarla bulmak mümkün olmaktadir.

3. Markaları karşılaştırınız.Broşür ve reklamların belirttikleriyle yetinmeyiniz.Eş,dost ve tanıdıkların da önerilerine kulak veriniz.

B. Alışveriş sırasında:

1. Asla fişsiz veya faturasiz alişveriş yapmayiniz. Etiketsiz ürünleri asla almayiniz.Etiket üzerindeki bilgileri dikkatle okuyunuz.Örnegin:Etikette bulaşik makinasinda yikanmaz diye belirtilen ürünün yikanmasi halinde, ugrayacagi zarardan siz sorumlusunuz .

2. Alacağınız ürünün etiketindeki katkı maddelerini dikkate alınız.

3. Özellikle dayanıklı tüketim mallarında garanti belgesi ve kolay ulaşabileceğiniz servis hizmetlerini arayınız.Garanti belgesini yetkili firmaya imzalatınız.Bu tip ürünlerde CE, TSE veya TSEK damgalarını arayınız.

4. Malın üstünde yazan fiyatın dışında nakliye ve servis ücreti adı altında,ek ödemeler yapıp yapmayacağınızı araştırınız,

5. Satış sözleşmelerini,özellikle ince ve küçük yazıları,imzalamadan önce dikkatlice okuyunuz.

6. Özellikle gıda,ilaç ve kozmetik ürünlerinde son kullanım – üretim tarihlerini arayınız.

7. Dışarıdan ithal yoluyla gelen ve üzerinde Türkçe açıklaması bulunmayan ürünler risk taşırlar.İtibar etmeyiniz. Garanti belgesini mutlaka mühürletiniz.

8. Performansı sonradan ortaya çıkacak durumlarda,paranın tamamını ödemeyiniz.(Plastik pencere, Mobilya, Tamir vb.)

9. Satıcının her önerdiğini kabul etmeyiniz ve kararı satıcıya bırakmayınız. Size verilen vaadleri yazılı isteyiniz.

10. Satıcılara gereksiz yaşam bilgileri (Meslek,eğitim, ekonomik durum)vermeyiniz.

11. Bayram öncesi,bayram günleri ve turistik bölgelerde alışveriş en aza indirilmelidir.

12. Eşdeger mallar arasindan yerli mallari tercih ediniz,her tür indirimden yararlanmaya çalişiniz.

14. Büyük mağazalara girdiğinizde,promosyon yapılan malların listesini görmeden alışverişe başlamayınız.

1. Alınan malı,kullanım kılavuzunu iyice okuduktan sonra kullanınız.Hele dayanıklı tüketim mallarında mümkünse ambalajı serviste açıp kullanım şeklini öğreniniz. Kırık, ezik ambalajlı ürünleri kabul etmeyiniz. Eve getirilen ürünleri mutlaka ambalajında isteyiniz. Ambalajlarıyetkili servise
açtırarak kurdurunuz. Bir sorun var ise karşılıklı lmzalayarak bir "Tutanak"tutunuz.

2. Alınan mal veya hizmet bozuk,eksik veya kusurlu ise hakkınızı önce nezaketle arayınız.Sonuç değişmiyorsa aşağıdaki adreslere başvurunuz

A. Alışverişten önce:
1. Bir mal veya hizmete yönelmeden önce tespit yapınız.İhtiyaçlarınızı sıraya koyunuz ve en çok ihtiyacınız
olan mal veya hizmeti belirleyiniz

.2. Bir mal veya hizmeti talep etmeden önce piyasaaraştirmasi yapiniz.Serbest piyasa ekonomisi düzeninde aynimali ayri mekanlarda farkli fiyatlarla bulmak mümkün

C. Alışverişten sonra:
1. Alınan malı,kullanım kılavuzunu iyice okuduktan sonra kullanınız.Hele dayanıklı tüketim mallarında mümkünse ambalajı serviste açıp kullanım şeklini öğreniniz. Kırık, ezikambalajlı ürünleri kabul etmeyiniz. Eve getirilen ürünlerimutlaka ambalajında isteyiniz. Ambalajlarıyetkili servise
açtırarak kurdurunuz. Bir sorun var ise karşılıklı lmzalayarakbir "Tutanak"tutunuz.

2. Alınan mal veya hizmet bozuk,eksik veya kusurlu isehakkınızı önce nezaketle arayınız.Sonuç değişmiyorsa aşağıdaki adreslere başvurunuz

Etiketler:Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır Nelere Dikkat Etmelidir?
Bilinçli ve Gelişimci Eğitim Çalışanları Sendikası: BİLGEÇ, 27 Mayıs 2010'de kurulmuş olan ve Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri iş kolunda faaliyet gösteren bir sendika olup tam adı Bilinçli ve Gelişimci Eğitim Çalışanları Sendikasıdır.
Akıllı tasarım: Akıllı tasarım, evrenin ve içerisindeki canlıların doğal seçilim gibi modern bilimin kabul ettiği süreçlerle oluşamayacağını, bu nedenle zeki ve bilinçli bir varlık tarafından tasarlandığını iddia eden bir görüş.
Lüsid rüya: Lüsid rüya veya berrak rüya, kişinin rüya gördüğü sırada, rüya gördüğünün farkında olması haline ve rüya gördüğünün bilincinde olduğu bu tür rüyalara verilen addır.
Tüketici hakları: * Satıcı, sözleşmede bildirilen mal ve hizmetin toplam şatış fiyatını hiçbir şekilde arttıramaz. Satıcı aldığı peşinatı ve imzalattığı senetleri iade etmek zorundadır.
Tüketici fiyatları endeksi: TÜFE (Açılımı: tüketici fiyatları endeksi) tipik bir tüketicinin satın aldığı belirli bir ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri gösteren bir ölçüttür.
Tüketiciyi Koruma Derneği: Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), 25 Ekim 1990 yılında gönüllü kişiler tarafından kurulmuş, merkezi İstanbul'da bulunan, 46 şubesi ve 20.000'in üzerinde üyeye sahip bir dernektir.
Tüketiciler Birliği: Tüketiciler Birliği Derneği, merkezi İstanbul'da bulunan bir sivil toplum kuruluşu'dur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir