Boşaltım Sistemi Animasyon

Sponsorlu BağlantılarBoşaltım Sistemi Animasyon ve Boşaltım Sistemi Bilgi ile ilgili bu yazıda İnsanlarda Boşaltım Sistemi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


İnsanlarda Boşaltım Sistemi

İnsanlarda Boşaltım Sistemi
İnsanlarda Boşaltım Sistemi-İnsanlarda Boşaltım Sistemi-İnsanlarda Boşaltım Sistemi

İNSANDA BOŞALTIM SİSTEMİ
Hayatta kalmanın normal sonucu olarak vücuttaki her hücre birtakım artık madde üretir. Bu artıklar fazla su, tuzlar, karbondioksit ve üredir. Bu zararlı ve işe yaramayan maddelerin vücuttan atılmasına boşaltım denir. Organizmada boşaltımla görevli bütün organların veya yapıların meydana getirdiği sisteme boşaltım sistemi denir. Boşaltım sistemi edilgin değildir; aksine inceden inceye düzenlenmiştir.

Boşaltım sisteminin en önemli görevi, birtakım artık maddeleri atarak organizmadaki hücrelerin yaşamasına uygun ve dengeli bir iç ortamın (HOMEOSTASİ) devamını sağlamaktır.

Yandaki şekilde, boşaltım sistemini oluşturan organlar ve vücuttaki yerleri gösterilmiştir.

BOŞALTIM SİSTEMİNİN İŞLEVLERİ Boşaltım sisteminin ana görevi vücutta meydana gelen artık maddelerin kandan süzülerek vücuttan atılmasını sağlamak ve organizmadaki hücrelerin yaşamasına uygun ve dengeli bir iç ortamın devamını sağlamaktır. Bu artık maddeler fazla su, tuzlar, ürik asit, ve üredir.

Boşaltım sisteminin diğer bir işlevi ise kandaki yararlı madde kaybını önlemektir. Bu işlem böbrekteki geri emme yoluyla gerçekleşir. Süzme işlevi sırasında kandan ayrılan yararlı maddeler (glikoz, aminoasitler, inorganik tuzlar) ve su geri emilerek tekrar kana verilir.

Boşaltım sisteminin son işlevi ise kanın bileşimi ile doku sıvısındaki su ve tuz miktarını düzenlemektir. (DEVAMI EKTEDİR)

İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler:boşaltım sistemi animasyon boşaltım sistemi bilgi boşaltım sistemi hakkında bilgi boşaltım sistemi pps insanda bosaltim sistemi insanda boşaltım sistemi insanda boşaltım sistemi animasyon insanda boşaltım sisteminin sağlığı insanda boşaltım soruları insanda karbondioksit boşaltımı insanlarda bosaltim sistemi insanlarda boşaltim insanlarda boşaltım insanlarda boşaltım sistemi insanlarda karbondioksit boşaltımı karbondioksit boşaltımı
Boşaltım sistemi: Boşaltım sisteminin vücut dengesinin (homeostaz) sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır.
Sistemik lupus eritematozus: Sistemik Lupus Eritematozus (SLE)(Systemical Lupus Erythematosus) ya da Yaygın Lupus Kızarıklığı,
Sistemik dolaşım: Sistemik dolaşım, oksijenlenmiş kanı kalpten vücüda götüren ve dönüşte kirli kanı kalbe taşıyan kardiyovasküler sistemin bir parçasıdır.
Sistemik yanlılık: Sistemik yanlılık, bir sürecin doğasındaki, belli bir neticenin oluşması lehine olan eğilimdir. Genellikle insanları ilgilendiren sistemlerde görülür ve bilimsel gözlemler gibi insanî olmayan sistemlerde ise sistemik hata ile parallelik arzeder.
Animasyon durum komedisi: Animasyon durum komedisi, sit-comun bir alt türüdür ve canlı çekim yerine animasyondan oluşmaktadır. Amerikan animasyon dizilerinden Simpsonlar, Family Guy ile South Park, bu türe örnek olarak verilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir