Bursa Surları

Sponsorlu Bağlantılar
adet bir eden gianni perbellini ilk koruma nin osmangazi belediyesi saltanat Bursa Surları Saltanat Kapısı bursa saltanat kapısı bursa surları saltanat kapıs..Bursa-saltanat Kapı

Tarihi mirası koruma ve gelecek kuşaklara aktarma konusundaki projelerini ulusal ve uluslararası çaptaki ödüllerle taçlandıran Osmangazi Belediyesi, Bursa surlarını yeniden canlandırma çalışmalarına, şehrin ana kapısı olan Saltanat Kapı’yı ayağa kaldırarak başladı.
Saltanat Kapı’nın temeline ilk harç, dünyaca ünlü İtalyan Mimar Gianni Perbellini’nin de katıldığı bir törenle konulmuştu. 2006 yılı sonunda restorasyonu tamamlanan Saltanat Kapı, Bursa surlarının yeniden canlandırılması çalışmalarının başlangıç noktası oldu.


Bursa-surlar

Bursa’nın ilk kurucusu Bithinyalılar tarafından M.Ö. 180-234 yıllarında inşa edilen Bursa Surları, kentin ilkyerleşim alanını çevreleyen önemli bir tarihsel değerdir. Osmangazi Belediyesi, Bursa Hisarı’nı oluşturan ve kısmen yapılaşmaya maruz kalmış surların ayağa kaldırılması amacıyla başlattığı projenin ilk bölümünü 2007 yılı içinde tamamladı. Saltanat Kapı’dan başlayan ve Osmangazi Caddesi boyunca Çakırhamam’a kadar devam eden sur duvarları ve 2 adet burç restore edilerek kentin tarihi ve turistik değerleri arasına katıldı.
Restore edilen surların üst kısmında, “Burçüstü etkinlikleri” adıyla, yapının tarihsel değeriyle bütünleşen, birtakım sosyal ve kültürel aktiviteler gerçekleştirilecek. 5 ana kapısı ve 14 burcu olan Bursa surlarının diğer bölümleri de ayağa kaldırılıyor.

Etiketler:bursa saltanat kapısı bursa surları saltanat kapısı saltanat kapı saltanat kapısı bursa bursa saltanat kapı bursanın saltanat kapısı bursa saltanat kapi bursa saltanat kapisi bursa saltanat kapısı tarihi bursa surlar bursa saltanat kapı saltanat kapı tarihçesi bursa-saltanat BURSA SURLARI SALTANAT RESMİ SALTANAT KAPISI BURSA saltanatkapı
Bursaspor: Bursaspor 1963 yılında Bursa'da kurulan futbol kulübüdür. Renklerini Bursa Ovası'nın yeşilinden ve Uludağ'ın kar beyazından aldı.
Bursa (il): Bursa, Türkiye Cumhuriyetinin Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alan bir ildir.
Bursa Atatürk Stadyumu: Bursa Atatürk Stadyumu, 1950 yılında Bursa'da açılan futbol stadyumudur.
Bursa Merinosspor: 1938 yılında Bursa'da kurulmuş olan spor kulübü. Hali hazırda Bursaspor'un pilot takımıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir