Bursanınekonomik Kültürel İklimi Yeryüzü Şekilleri Eğitim

Sponsorlu Bağlantılar
ankara bilecik bursa ili genel istanbul izmir izmit iznik kaplam karacabey koca dere marmara denizi nin yalova Bursanınekonomik Kültürel İklimi Yeryüzü Şekilleri Eğitim bursanın coğrafi yapısı bursanınekonomik kültürel ..

Bursanın Coğrafi Yapı

Bursanın Coğrafi Yapı

Coğrafi Yapı
Bursa 40 derece boylam ve 28 – 30 derece enlem daireleri arasında Marmara Denizinin güneydoğusunda yer alan toplam il nüfusu 1997 Yılı Genel Nüfus Tespit sonuçlarına göre 1.958.529 ile İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Türkiye’nin dördüncü büyük kentidir.
Bursa ili doğuda Bilecik, Adapazarı, kuzeyde İzmit, Yalova,
İstanbul ve Marmara Denizi, güneyde Eskişehir, Kütahya,
batıda Balıkesir illeriyle çevrilidir.

Denizden yüksekliği 100 metre olan Bursa, genelde ılıman bir iklime sahiptir.
Ancak, iklim bölgelere göre de değişiklik göstermektedir.
Kuzeyde Marmara Denizinin yumuşak ve ılık iklimine karşılık
güneyde Uludağ’ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır.
İlin en sıcak ayları Temmuz-Eylül, en soğuk ayları ise Şubat-Mart’tır.
52 yıllık gözlem süresi itibarı ile yıllık ortalama yağış miktarı 706 mm.dir.
ilde ortalama nispi nem yüzde 69 civarındadır.
İlin yüzey şekilleri, birbirlerinden eşiklerle ayrılmış çöküntü alanlarıyla,
dağlar halindedir. Çöküntü alanlarının başlıcalarını İznik ve Uluabat gölleriyle
Yenişehir, Bursa ve İnegöl ovaları oluşturmaktadır.
Toplam yüzölçümü 10.891 km2. olan Bursa ili topraklarının yüzde 17’ini ovalar oluşturmaktadır.

En Önemli Ovalar:

Ova Yüzölçümü ( km2 )
Bursa 365
Mustafakemalpaşa 193
Karacabey 537
İnegöl 150
İznik 76
Orhangazi 97
Yenişehir 152

İl sınırları dahilinde Uluabat ( 1.134 km2 ) ve İznik (298 km2) gölleri bulunmaktadır. İlin önemli akarsuları; Mustafakemalpaşa çayı, Uludağ’ın güney yamaçlarından doğan ve gene Uludağ’dan kaynaklanan birçok küçük dere ile beslenen Nilüfer Çayı, Göksu çayı, Koca dere, Kara dere, Aksu deresidir.

İl’in sahip olduğu 135km. kıyı bandının 22 km.lik kısmı kullanıma uygun olup, diğer kısmı değerlendirilememektedir.
Bursa ili topraklarının yaklaşık yüzde 35 ini dağlar kaplamaktadır. Dağlar genellikle doğu-batı yönünde uzanan sıradağlar şeklindedir. Bunlar; Orhangazi’nin batısından Gemlik körfezinin batı ucunda bulunan
Bozburun’a doğru uzanan Samanlı Dağları, Gemlik Körfezinin güney yüzünü kaplayan ve Bursa
ovasını denizden ayıran Mudanya Dağları, İznik gölünün güneyi, ile Bursa ovasının kuzey kesimleri arasında yer alan Katırlı Dağları, Mudanya Dağlarının uzantısı olan Karadağ ve Marmara Bölgesinin en yüksek dağı (2.543 mt.) olan Uludağ’dır.

Etiketler:bursanın coğrafi yapısı bursanınekonomik kültürel iklimi yeryüzü şekilleri eğitim bursanın yapısı bursanın yağış miktarı bursanın coğrafi özellikleri bursanın yıllık yağış miktarı akarsu dereler bursa bursa enlem ve derece bursada bulunan nehirler bursadaki ovalar bursa coğrafi yapısı bursanın genel özellikleri bursa nin coğrafi yapisi bursanın çağrafi yapısı bursa akarsu haritası bursa enlem derece bursanın dere
Kültür: Kültür farklı anlamları olan bir terimdir.
Kültürel antropoloji: Kültürel antropoloji, etnolojik, etnografik, dilbilimsel, sosyal ve psikolojik analiz yöntemlerine dayanarak kültürlerin gelişimini inceleyen bilim dalı.
Kültürel liberalizm: Kültürel liberalizm, liberalizm'in en çok önem verdiği ilkelerden biri olan kişinin bireysel özgürlüğe ve haklara sahip olması düşüncesinden ortaya çıkmış düşünce biçimi.
Kültürel kimlik: Kültürel Kimlik bir grubun ya da kültürün ya da bireyin ait olduğu grup veya kültüre ait kimliğine verilen isimdir.
Kültürel akım: Kültürel akım, toplumsal düzenin ve onun değişiminin bir gereği olarak, dünya görüşü ve sanat anlayışı bakımından birleşen kişilerin, eserleriyle ortaya koydukları ve sürdürdükleri ilkelerin toplamından doğan tutarlılık.
Dünya: Dünya (Yer, Yeryüzü), Güneş Sistemi'nin Güneş'e uzaklık açısından üçüncü sıradaki gezegenidir. Üzerinde zeki yaşam formları barındırdığından emin olunan tek gök cismidir.
Yeryüzündeki En Büyük Gösteri: Yeryüzündeki En Büyük Gösteri, Britanyalı biyolog Richard Dawkins'in onuncu kitabıdır. 3 Eylül 2009 yılında İngilizce olarak İngiltere'de ve 2010'un Mart ayında Türkiye'de Türkçe olarak basılmıştır.
Yeryüzü Çocukları 1: Mağara Ayısı Klanı: Yeryüzü Çocukları 1: Mağara Ayısı Klanı, Tarih öncesi çağlarda geçen bu romanda Ayla adlı dişi kahramanın gözünden o devirdeki insanların yaşayışları anlatılır.
Yeryüzündeki su kaynakları: Dünya'daki su kaynaklarını okyanuslar, denizler, göller, akarsular, kar ve buzullar ile yer altı suları oluşturur.
Yeryüzü (belgesel): Yeryüzü (İngilizce:Planet Earth); BBC yapımı bir doğa belgeseli dizisidir. İlk kez 2006 yılında BBC'de yayınlanan ve 11 bölümden oluşan diziyi David Attenborough seslendirmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir