Cinsiyete Bağlı Kalıtım Biyoloji Ders Notları

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Cinsiyete Bağlı Kalıtım Biyoloji Ders Notları ve Cinsiyete Bağlı Kalıtım Konu Anlatımı Biyoloji hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Cinsiyete Bağlı Kalıtım – Cinsiyete Bağlı Kalıtım Konu Anlatımı ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Cinsiyete Bağlı Kalıtım – Cinsiyete Bağlı Kalıtım Konu Anlatımı

A. CİNSİYETİN BELİRLENMESİ
1. Eşeyin Modifikasyonla Belirlenmesi

 • Bonellia isimli hortumlu hayvan, denizlerde yaşamakta ve döllenmiş yumurtalarını suya bırakmaktadır. Bu yumurtaların bazıları suda serbest olarak gelişirken, bazıları ana canlının hortumuna yapışarak gelişmesini tamamlar. Serbest gelişenlerin hepsi dişi, hortuma yapışarak gelişenlerin hepsi ise erkek olmaktadır. Buna göre, cinsiyeti hortumdan alınan bazı maddeler belirlemektedir.
 • Bir halkalı solucan türünde, bireyler genç evrede iken (vücut az segmentli olduğu için) erkek olmakta, daha ileri yaşlarda ise (15 – 20 segmente ulaşınca) dişi olarak farklılaşmaktadır. Cinsiyet vücut büyüklüğüne göre belirlenmektedir.

2. Eşeyin Kromozomlarla Belirlenmesi
Bazı kromozomlar cinsiyeti belirleyen genleri taşırlar, bunlara gonozom denir. Diğer kromozomlar ise vücut karekterlerini belirleyen genleri taşır.
Bunlara ise otozom denir. İnsanlarda kromozom formülü şu şekildedir.

İsim: cinsiyet_sekil01.gif<br />
Görüntüleme: 177<br />
Büyüklük: 1,2 KB (Kilobyte)

B. İNSANDA EŞEYE BAĞLI KALITIM
İnsanlarda bazı karakterler sadece X kromozomu üzerinde, bazıları sadece Y kromozomu üzerinde, bazıları ise hem X hem de Y kromozomunda aktarılmaktadır.

İsim: cinsiyet_sekil02.gif<br />
Görüntüleme: 179<br />
Büyüklük: 5,2 KB (Kilobyte)

a. Renk Körlüğü : X kromozomu üzerindeki çekinik bir genle aktarılır. r : Renk körlüğü genini, R : Normal görme genini gösterir.

İsim: cinsiyet_sekil03.gif<br />
Görüntüleme: 177<br />
Büyüklük: 3,0 KB (Kilobyte)

X kromozomu ile aktarılan karakterlerle ilgili olarak,

 • Bir dişinin hasta olabilmesi için hem annesinden, hem de babasından hastalık genini alması gerekir.
 • Hasta dişinin babası mutlaka hastadır.
 • Hasta bir kadının bütün erkek çocukları mutlaka hasta olur.

b. Sadece Y ile Aktarılanlar: Y kromozomunun X ile homolog olmayan bölgesinde aktarılan; kulak kıllılığı, ayak parmaklarının yapışık olması, balık pulluluk, sakal – bıyık gibi bazı karekterlerdir.

Y kromozomu ile aktarılan karakterler;

 • Sadece erkeklerde görülür.
 • Hasta babanın sadece bütün erkek çocukları hastadır.
 • Genlerin baskınlığı veya çekinikliği önemli değildir. Çünkü etkilerini örtecek başka bir alel gen yoktur.

c. Hem X Hem Y ile Aktarılanlar: X ve Y kromozomunun homolog bölgesindeki genlerle aktarılırlar. Otozomlardaki normal karakterler gibi kalıtılırlar. Yani hem erkek hem dişilerde, aynı oranlarda görülebilirler. İnsandaki tam renk körlüğü ve diğer bazı göz rahatsızlıkları böyle aktarılır.

Etiketler:cinsiyete bağlı kalıtım biyoloji ders notları cinsiyete bağlı kalıtım konu anlatımı biyoloji cinsiyetin belirlenmesi biyoloji konu anlatımı kalıtım - renk körlüğü biyoloji x ve y kromozomları konu anlatımı ders notları İnsanda eşeye bağlı kalıtım biyoloji
Bağlıca, İliç: Bağlıca, bir vadi içerisinde bağ ve bahçelerle çevrili,üzümüyle meşhur olan şirin bir köydür. Fundalık bir bitki örtüsü ve üzümüyle meşhur köyün vadi içerisinde yerleştiği bağ ve bahçeleriyle güzel bir görünümü vardır.
Bağlıköy, Kıbrıs: Bağlıköy, (Yunanca: Αμπελικού, İngilizce: Ampelikou, Türkçe eski ismi: Ambeligu) de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Bölgesi'nde, de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs'ın Güzelyurt İlçesi'nde bulunan bir köydür.
Bağlıca, Adıyaman: Bağlıca, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bağlıca, Amasya: Bağlıca, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bağlıca, Eflani: Bağlıca, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.
Genetik: Genetik ya da kalıtım bilimi, biyolojinin organizmalardaki kalıtım ve çeşitliliği inceleyen bir dalı. Türkçeye Almancadan geçen genetik sözcüğü 1831 yılında Yunanca γενετικός - genetikos ("genitif") sözcüğünden türetildi.
Kalıtım (programlama): Kalıtım (İng. inheritance), bir sınıfın üst sınıftan miras almasına denir. Pratikte karışıklıklara sebep olduğundan kimi programlama dilleri, ancak tekli kalıtıma izin verirler (Java gibi).
Doğuştan metabolizma bozuklukları: Doğuştan metabolizma bozuklukları metabolizma bozukluklarını içeren genetik hastalıklardan oluşan geniş bir tanı grubudur.
Kalıtım (anlam ayrımı): Kalıtım kelimesinin değişik bağlamlarda şu anlamları vardır:
Evrim: Evrim, biyolojide canlı türlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğrayarak ilk halinden farklı özellikler kazanma süreci.
Bilimsel sınıflandırma: Bilimsel sınıflandırma veya biyolojik sınıflandırma, biyologların yaşayan veya soyu tükenmiş canlılara ait türleri nasıl gruplandıracaklarına veya kategorize edeceklerine dair bilimsel temelleri ortaya koyar. Modern sınıflandırma, Carolus Linnaeus'un, türlerin fiziksel özelliklerine göre sınıflandırılması sistemini temel alır. Bu sınıflandırma Linnaeus'dan beri Darwinci prensibin genel kuralları ışığında birçok düzenlemeye uğramıştır. Moleküler sınıflandırmanın, kullandığı DNA analizi yöntemi ile bu sınıflandırmanın birçok ilkesi de değişmiştir ve değişmeye devam etmektedir. Bilimsel sınıflandırma bir bilim olarak taksonomi veya sistematik ile ilişkilidir.
Üreme: Üreme, çoğalma olarak da bilinir, bir canlının neslini devam ettirmesi olayı. Büyüme ve gelişmesini tamamlayan her canlı çoğalma yeteğine sahip olur.
Biyolojik antropoloji: Biyolojik antropoloji (ya da Fiziksel antropoloji), biyolojik evrim, kalıtım, uyum ve varyasyon, primat morfolojisi ve insan evrimine ilişkin fosil kayıtları inceleyen bir bilim dalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir