Cmv Nedir

Sponsorlu Bağlantılar
cinsel cmv cytomegalovirus daha gebelik gibi insan klinik meni nin okul risk sperma vajinal ya yeni yol yunus emre zeka Cmv Nedir Cmv Enfeksiyonu sitomegalovirüs cmv nedir cmv enfeksiyonu cmv virü..Sitomegalovirus (cmv) Enfeksiyonu

Sitomegalovirus (CMV) Enfeksiyonu
Sitomegalovirüs enfeksiyonu adı az duyulmuş olan ancak oldukça sık görülen bir virüs enfeksiyonudur. Çoğu insan enfeksiyonu çocukluk döneminde hiç farkına varmadan geçirir. Ancak gebelik döneminde geçirilen enfeksiyon bebeğe bulaştığında gelişme geriliği, sağırlık, zeka geriliği, geç yürüme, geç öğrenme gibi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Bu risk özellikle önceden enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarında daha yüksektir.

Sitomegalovirüs enfeksiyonu nedir?

Sitomegalovirüs enfeksiyonu ,CMV (Cytomegalovirus) adı verilen virüsün yol açtığı bir enfeksiyondur. Toplumda oldukça yaygındır ve en sık görülen yeni doğan enfeksiyonlarından biridir. Yeterli tanı yöntemleri kullanıldığında yeni doğanların yaklaşık %1’inde bu virüs saptanabilmektedir.

Nasıl bulaşır?

CMV insanlara damlacık enfeksiyonu yoluyla (ortak havanın solunmasıyla diğer insanlardan) bulaşabileceği gibi tükürük, idrar, dışkı, anne sütü, vajinal salgı, sperma (meni) gibi vücut salgılarına temasla da bulaşabilmektedir. Diğer bulaşma yolları kan nakli ve cinsel ilişkidir.

Klinik açıdan önemli olan bir diğer bulaşma yolu ve sayfanın konusu da gebelik esnasında anneden doğmamış bebeğine bulaşmadır.

Enfeksiyon sıklıkla çocukluk çağında geçirilir ve enfeksiyonu henüz geçirmemiş olan erişkinlere de virüs kreş ya da okul gibi toplu yerlerde virüsü alan çocuklarından geçer. Bulaşma yollarının yaygınlığı nedeniyle toplumda en az %50’lik bir kesim daha önceden bu enfeksiyonu geçirmiş bulunur. Bu oran sosyoekonomik seviyesi düşük kesimde daha da yüksek olabilir (%80). Enfeksiyonla karşılaşmış olma olasılığı yaşla artar.

Yunus Emre Ve Hayatı – Slayt

Yunus Emre’nin hayatını ve eserlerini kısaca anlattım :

Buyrun!!

Link yenilenmiştir.
Edit:kartal_2234…

Etiketler:sitomegalovirüs cmv nedir cmv enfeksiyonu cmv virüsü cmv enfeksiyonu nedir sitomegalovirüs enfeksiyonu cmv virüsü nedir sitomegalovirus cytomegalovirus nedir cmv dna nedir cmv sitomegalovirüs nedir cmv virusu cmv virüsü nasıl bulaşır sitomegalovirus nedir cmv virüsü bulaşma yolları cmv (sitomegalovirüs) nedir herpes ve sitomegalovirüs enfeksiyonlarında CMV cmv virus nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir