Çoçuklarda Kişisel Bakım

Sponsorlu Bağlantılar
ayak bir bu edin eve hafta haline havlu iyi kendi keratin kesme oyun parmak verin ya yeni Çoçuklarda Kişisel Bakım Kişisel Bakım Araçları Nelerdir çocuklarda kişisel temizlik çoçuklarda kişisel bak..Çocuklarda Kişisel Bakım

Çocuklarda Kişisel Bakım
çocuklarda bakım – bebeklerde kişisel bakım nedir – el ayak temizliği – kişisel bakım hakkında

El ve Tırnak

Tırnaklar keratin denilen sert bir maddeden yapılır. Yeni tırnak deri altından dipten çıkar. Tırnaklar, el ve ayak tırnaklarımız olmak üzere ikiye ayrılır.

Ellerimiz çok önemlidir. Her işimizi onlarla yaparız. O yüzden bir işe başlamadan önce ellerimizi yıkamalıyız! Ellerimizi ne kadar sık yıkarsak o kadar çok sağlıklı kalırız.

El yıkamayı alışkanlık haline getirin!

Tırnak Kesme Aşağıdaki listeyi printerdan çıkarın. Bir hafta boyunca çocuğunuza bu listeyi verin ve ellerini yıkadığında aşağıda yer alan maddelerin yanına el işareti çizmesini söyleyin. Diğer gün farklı bir işaret yapmasını isteyin. Bir haftanın sonunda, onu bir hediye ile ödüllendirin! Mesela sıvı bir sabun, kış ise bir eldiven ya da boyu yetmediği için lavaboya daha iyi uzanması için bir basamak.

Bunu bir oyun olarak sunmanız çocuğunuz ve sizin açınızdan yararlı olacaktır. El yıkama alışkanlığını kazanması için bu uygulama, hem onu eğlendirecek hem de sorumlu bir birey olma yolunda geliştirecektir.

* Tuvaletten çıktım ellerimi yıkadım.
* Okuluma geldim. Hemen ellerimi yıkadım.
* Yemekten önce ellerimi yıkadım.
* Oyun oynadıktan sonra ellerimi yıkadım.
* Eve geldim, ellerimi yıkadım.

Eller nasıl yıkanır?

Çocuğunuza el yıkaması amacıyla yardım edin ve sonra kendi ellerinizi yıkayın. Ellerinizi yıkarken, uygulamayı da anlatan şekilde konuşun: Musluğu biraz açalım, ellerimizi ıslatalım. Avuç içimize biraz sıvı sabun dökelim. Köpürene kadar ovalayalım. Parmak aralarımızı, el sırtımızı ve bileklerimizi iyice yıkayalım. Durulayana kadar yıkamaya devam edelim. Gıcır gıcır sesini duyduktan sonra musluğu ellerimizi kurulayacağımız havlu kağıt ile kapatalım.

Sonra o havlu kağıdı çöpe atalım. Yeni bir havlu kağıt kopartalım, ellerimizi kurulayalım ve bu havlu kağıdı da çöpe atalım. Çöpü atarken, çöp kutusunu pedalına basarak açalım. Kesinlikle el değdirmeyelim.

Diş

Dişlerimiz üç bölüme ayrılır. Her birinin farklı görevleri vardır. Ön dişler, yiyecekleri çiğneyip kırmaya yarar. Köpek dişleri, sert yiyecekleri koparmaya yarar. Arkadaki azı dişler de besinleri tükürükle karıştırıp ezer, öğütür ve boğazımızdan daha yumuşak geçmesini sağlar. Bu da daha kolay yutmamıza ve hazmetmemize yardımcı olur.

Eğer diş üzerinde şeker ve bakteriler uzun süre kalırlarsa asit üretirler. Bu da diş minesine zarar verir ve diş çürümesine neden olur. Düzenli diş fırçalamak şeker ve bakterileri yok eder.

Küçük bir çocukken 20 tane süt dişimiz vardır ve bu dişler 5- 6 yaşlarına geldiğimizde dökülmeye başlar. 6 yaşından sonra 32 tane kalıcı dişimiz olur. 20’lik dişler yaklaşık 17 yaşına geldiğimizde çıkmaya başlarlar ama bazı kişilerde hiç çıkmaya da bilirler.

Çocukken dişlerinize bakmak çok önemlidir çünkü çocukken ne kadar özen gösterirseniz yaşlanınca da o kadar sağlam ve sağlıklı dişlere sahip olursunuz.

Dişlerimizi kontrol ettirmek ve temizletmek için dişçimizi düzenli olarak ziyaret etmeliyiz. Eğer varsa diş çürükleri temizlenmeli ve yerine dolgu yapılmalıdır. Yaşlanınca dişlerimizden bazılarını kaybedebiliriz ve dişçimiz bunun yerine yapay diş takabilir.

Unutmamamız gerekir ki, dişlerimizi temiz tutmak son derece önemlidir. Fırçalamak dişlerimizin yüzeyinde ince bir tabaka halinde bulunan ve diş çürüklerine yol açan plak oluşumunu yok etmeye yardım eder. Çok fazla şeker yememek de yapmamız gerekenler arasında tabi ki!
Diş Fırçası

Bir diş fırçasını, 3-4 ay kullanabilirsiniz. Tabii bu yetişkinler için geçerli bir süre! Çocuklar, henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler.

Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar, dişlerimize zarar verir.
Diş nasıl fırçalanmalı?

3 aşamada dişleri doğru fırçalayabiliriz… Fırçanızın üzerine bezelye parçası kadar macun sıkın ve aşağıdaki şekilde dişlerinizi fırçalamaya çalışın.

* 1.Aşama: Fırçanızı tutarken eliniz hafif geride olsun. Diş ve diş eti birleşiminde küçük daireler çizecek şekilde hareket ettirin ve bu işlemi her dişin iç ve dış yüzeyinde uygulayın. Bunu yaparken 10’a kadar sayın.
* 2.Aşama: Alt ve üst dişlerinizin çiğneme yüzeylerini ise fırçanızı ileri geri hareket ettirerek temizleyin.
* 3.Aşama: Diş fırçanızı, diş-diş eti birleşiminde ve diş aralarında hissettiğinizden emin olun ve en arkadaki dişlere de ulaşıp temizlemeyi ihmal etmeyin.

Dişinizi fırçalarken fazla bastırmamalısınız. Sağlıklı diş etlerinde sert fırça, sürekli kanayan diş etleri için yumuşak fırça kullanmalıyız.

Banyo

Çocuğunuz banyoyu sevmeli. Hemen yıkayım ve çıkartayım düşüncesi, çocuğunuzun banyodan soğumasına neden olabilir. Banyonun eğlenceli bir yer olduğunu ona göstermelisiniz. Küvete oyuncaklar koyarak ve çocuğunuzla oynayarak onu yıkamanız işinizi kolaylaştıracağı gibi çocuğunuza da banyoyu sevdirecektir.
ALINTI

Etiketler:çocuklarda kişisel temizlik çoçuklarda kişisel bakım kişisel bakım araçları nelerdir kişisel bakımlar nelerdir ÇOCUKLARDA KİŞİSEL BAKIM NASIL OLMALI kişisel bakım resimleri çocuk çocuk kişisel bakım nasıldır kişisel bakım nelerdir kişisel temizlik araçları kişisel bakımlar nelerdir 2.sınıf kişiselbakmnedir kişisel bakım nasıldır kişisel bakımla ilgili çocuk resimleri kişisel bakım çocuk resimleri çocuk kişisel bakım nedir çocuklarda kişisel bakim ÇOCUKLAR İÇİN KİŞİSEL BAKIMDA NE YAPILMALI çocuk kişisel bakım oyunu kişisel bakımımızı yaparken neden yardım almak zorunda kalırız dişlerimizi temiz tutmak için neler yapmalıyız
Kişisel bilgisayar: Kişisel bilgisayar veya PC (İng: Personal Computer), şahsi kullanımına yönelik özel olarak tasarlanmış, herhangi bir uzman veya operatörün yardımı olmadan kişilerin kendi başlarına kullanabileceği bilgisayar türü.
Cep bilgisayarı: Cep bilgisayarı - PDA (Personal Digital Assistant - Kişisel Sayısal Yardımcı), taşınabilir küçük cep bilgisayarları.
Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi: Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi (İngilizce: International Covenant on Civil and Political Rights, kısaca ICCPR), 16 Aralık 1966'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen ve 23 Mart 1976 itibariyle yürürlüğe giren çok taraflı bir antlaşmadır.
Kişisel kimlik: Kişisel kimlik, herhangi bir bireyin hangi koşullar ve durumlar dahilinde bir ‘kişi’ sayılabileceğini, 'kişi kimliğine' sahip olabileceğini konu alan felsefî meseledir.
Kişiselcilik: Bir edebi akım olarak kişiselcilik (personalizm), soyut düşüncülükle özdekçiliğin karşısına tinsel gerçekliği, sözü geçen iki bakış açısının da parçalara böldüğü birliği yeniden yaratacak sürekli çabayı koyar.
Bakımlı, Maçka: Bakımlı, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir köydür.
Bakımlı, Hafik: Bakımlı, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.
Bakımlı, Çanakçı: Bakımlı, Giresun ilinin Çanakçı ilçesine bağlı bir köydür.
Huzurevi: Huzurevi; belli bir yaşın üzerinde hayatını tek başına idame ettirmekte zorlanan yaşlıların 24 saat ve yaşam boyu bakımlarının yapıldığı, sosyal bir yaşam sunan ve çoğu zaman ücretli bakım merkezidir.
Bakımlı, Almus: Bakımlı, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir