Çözünürlük Nedir Nasıl Oluşur

Sponsorlu BağlantılarÇözünürlük Nedir Nasıl Oluşur ve Katı Bir Madde Sıvı Hale Dönüşmeden Gaz Hale Dönüşmesine Ne Denir ile ilgili bu yazıda Maddenin Hal Değiştirmesi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…


Maddenin Hal Değiştirmesi

Erime

Katı bir maddenin ısı enerjisi alarak sıvı hale geçmesi olayına Erime denir.
Donma

Sıvı bir maddenin ısı enerjisi vererek katı hale dönüşmesi olayına donma denir.
Buharlaşma

Sıvı maddelerin çevreden aldığı ısı sonucunda, sıvıyı oluşturan taneciklerin kinetik enerjilerinin artmasıyla hal değiştirmesine Buharlaşma denir.
Yoğunlaşma

Bir maddenin gaz halden sıvı hale geçmesine yoğunlaşma denir.
Yoğunlaşma Sıcaklığı

Yoğunlaşmanın meydana geldiği sıcaklığa ise yoğunlaşma sıcaklığı denir.

Etiketler:çözünürlük nedir nasıl oluşur katı bir madde sıvı hale dönüşmeden gaz hale dönüşmesine ne denir katı bir madde sıvı hale dönüşmeden gaz haline dönüşmesine ne denir katı bir maddenin sıvı hale geçmesi nasıldır madde hal değiştirmese ne olurdu maddenin gaz halinden sıvı hale dönüşmesi maddenin gaz halinden sıvı hale geçmesi maddenin hal değiştirmesi nedir maddenin hal degiştirme isimleri nelerdir? maddenin sıvı halden gaz hale geçmesi
Çözünürlük (kimya): Çözünürlük, belli bir miktar çözünenin, belirli şartlar altında, spesifik bir çözücü içinde çözünmesini tanımlar.
Çözünürlük (optik ve elektronik): Çözünürlük, ekran, gözlük camı, vb. maddelerdeki küçültme oranı.
Çözünürlük tablosu: Aşağıdaki tabloda değişik kimyasal maddelerin (genellikle inorganik bileşikler), 1 atm basınç altında ve sıcaklığa bağlı olarak sudaki çözünürlük değişimi hakkında g/100g H2O şeklinde çözünürlük birim bilgileri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir