Dalga Boyu

Sponsorlu BağlantılarBu makalede Dalga Boyu ve Dalga Boyu Frekans İlişkisi hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Dalga Boyu Nedir? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.


Dalga Boyu Nedir?

Dalga Boyu Nedir?
Name:	Dalga Boyu Nedir.jpg <br />
Views:	67 <br />
Size:	12,2 KB (Kilobyte) <br />
ID:	31045Dalga boyu, bir dalga örüntüsünün tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Yaygın olarak Yunanca lamda (λ) harfi ile gösterilmektedir. Dalgaboyu frekans ile ters orantılıdır, dolayısıyla dalgaboyu uzadıkça frekans azalır.

Dalga boyu – Frekans ilişkisi
Bu ilişki bu formülle ifade edilebilir; İsim:  Dalga Boyu.png<br />
Görüntüleme: 94<br />
Büyüklük:  398 Byte Burada frekans, dalga hızı, ise dalgaboyu`nu sembolize eder.

linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:Dalga Boyu Dalga Boyu Frekans İlişkisi Dalga Boyu Nedir
Dalga boyu: Dalga boyu, bir dalga örüntüsünün tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir. Yaygın olarak Yunanca lamda (λ) harfi ile gösterilmektedir.
Dalga fonksiyonu: Dalga fonksiyonu Schrödinger Denklemi' ni sağlayan ve parçacığın enerjisi, momentumu gibi bilgileri içinde bulunduran bir fonksiyondur.
Dalga parçacık ikiliği: Dalga parçacık ikiliği, fizikte elektromanyetik dalgaların aynı zamanda parçacık özelliğine sahip oldukları ve parçacıkların da (mesela elektronların) aynı zamanda dalga özelliklerine sahip oldukları anlamına gelir.
Dalga denklemi: Dalga denklemi fizikte çok önemli yere sahip bir kısmi diferansiyel denklemdir. Bu denklemin çözümlerinden, ses, ışık ve su dalgalarının hareketlerini betimleyen fiziksel nicelikler çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir