Darwin Ve Lamarck’ In Evrim Teorileri Karşılaştırması

Sponsorlu BağlantılarBu makalenin Darwin Ve Lamarck’ In Evrim Teorileri Karşılaştırması ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Darwin ve Lamarck’ın Evrim Teorileri Karşılaştırması
EVRİM: Canlı türlerinin ilk zamanlardan günümüze kadar değişimleridir.

LAMARK ın görüşü: Bir organ çok kullanılırsa gelişir,kullanılmazsa körelir. ve bu kalıtsaldır demiştir.Lamark ın görüşündeki bir organ çok kullanılırsa gelişir demesi doğru,kalıtsal demesi yanlıştır.Kasları gelişmiş bir kişinin çocuğu kasları gelişmiş olarak dünyaya gelmiyor.İnsanlar kör bağısaklarını kullanmadıkları halde senelerdir hep vardır.

August weisman: 20 döl boyunca fare kuyruklarını kesmiş fareler yine kuyruklu doğmuştur.Çinliler ayaklarını küçültmeleri için demir ayakkabıları giyerler yinede çocukları küçük ayaklı doğmaz.

Darwin: Evrimin nedeni mutasyondur.güçlü olanlar kalır,zayıf olanlara yok olmuştur.Ancak mutasyon sonucu yeni tür oluşmaz.Doğal seçilim: güçlülerin yaşayıp güçsüzlerin yok olmasıdır.Varyasyon: Tür içi çeşitliliktir.

ÖRNEK: Darwin e göre soğuk ülkelerde kürksüz türler yok olur,Lamark agöre kendilerine kürk edinirler.

Kaynak:
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:Darwin ve Lamarck' ın Evrim Teorileri Karşılaştırması
Darwinizm: Darwinizm, İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin`in doğal seçilim yoluyla evrim kuramı. Darwinizm tartışması genellikle doğal seleksiyonun sağladığı evrim konusunda yoğunlaşmıştır.
Darwin (anlam ayrımı): Darwin sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:
Evrim: Evrim, biyolojide canlı türlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğrayarak ilk halinden farklı özellikler kazanma süreci.
Darwin, Kuzey Toprakları: Darwin Avustralya'da Kuzey Toprakları eyaletinin başkentidir. Timor Denizi'nin kıyısına kurulmuştur. Nüfusu 120.652'dir.
Darwin ispinozları: Darwin ispinozları veya Galapagos ispinozları (Geospizinae), 14 veya 15 türden oluşan bir ötücü kuşlar grubu.
Evrimsel biyoloji: Evrimsel biyoloji, biyoloji konularını, canlıların evrimini göz önüne alarak inceleyen bilim dalıdır.
Evrim Akın: Evrim Akın (d. 12 Haziran 1979, Ankara), Türk sinema, televizyon ve tiyatro oyuncusu ve sunucu. Akın ailesinden ünlü şair Gülten Akın'ın akrabasıdır.
Evrim Alataş: Evrim Alataş (d. 15 Nisan 1976, Malatya - ö. 12 Nisan 2010, Diyarbakır), Kürt yazar, gazeteci, eleştirmen ve insan hakları savunucusu.
Evrimsel psikoloji: Evrimsel psikoloji (EP), bellek, algı, dil gibi psikolojik özellikleri modern evrimsel bir bakış açısıyla inceleyen bilim dalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir