Derisi Dikenlilerin Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar
besin bile daim gelen gibi kaplan pek protein renk sudaki tamir yani yeni bir Derisi Dikenlilerin Özellikleri Derisi Dikenliler Özellikleri derisi dikenliler derisi dikenlilerin özellikleri ..Derisi Dikenliler (ekinodermata)

Derisi dikenliler (Ekinodermata)
Derisi dikenli deniz yaratıklarının başında ” Deniz yıldızları “, ” Deniz hıyarları ” ve değişik şekillerdeki dikenli canlılar gelmektedir.
Bu hayvanların yaşayış tarzları pek aktif olmasada görünüş itibariyle deniz diplerinde bir renk cümbüşü meydana getirmektedirler.Görünümleri göze çok hoş gelen bu yaratıklar alımlı renkleriyle deniz diplerindeki vahşi yaşamın vazgeçilmez birer parçasıdırlar.

Deniz yıldızları bilindiği gibi ikiye, üçe, dörde veya daha fazla sayıda parçalara ayrılmasına rağmen her ayırdığınız parça kendini tamir ederek yeni bir deniz yıldızı verebilir.Canlıların bu yeteneklerine “Rejenerasyon” yani tamir edebilme özelliği denir.
Deniz yıldızlarının bazı türlerinde dikenler oldukça uzun olup, yıldızı vahşi deniz canlıları tarafından parçalanma tehlikesine karşı korur.

Yukarıdaki resimlerden soldakinde bir ” Deniz hıyarı “, sağdakinde ise bir ” Deniz kestanesi ” görülmektedir.
Deniz hıyarları, protein bakımından zengin olup uzakdoğu ülkelerinde besin kaynağı olarak tüketilmektedir.Bu canlılar genellikle fazla derin olmayan okyanus sularında yaşarlar.
Deniz kestaneleri ise dışarıdan basit bir yapıya sahip olduğu izlenimini verir fakat iç organları oldukça kompleks bir yapıya sahiptir.Öyleki kestanenin içerisinde, hayvanın sudaki oksijeni rahatça soluyabilmesi için suyu vücudunun içerisinden geçiren karmaşık devri-daim organları bile vardır.
Bu mükemmel deniz yaratıkları, gözalıcı renkleriyle deniz diplerini adeta birer cennete çevirirler.

Kaplan Derisi Yüzme
Etiketler:derisi dikenliler derisi dikenlilerin özellikleri derisi dikenliler özellikleri biyoloji derisi dikenliler DERİSİ DİKENLİLER derisi dikenlilerin genel ozellikleri deniz yıldızı derisi derisi dikenli hayvanları Derisidikenliler derisi dikenliler canlıları derisi dikenliler biyoloji derisi dikenli deri derisi dikenlilerin ilginç özellikleri derisi dikenli hayvanlar derisidikenlilerin özellikleri derisi dikenliler ne derisi dikenliler derisi dikenliler genel özellikleri derisi dikenliler ve özellikleri
Derişim: Çözeltideki çözünen madde miktarı (konsantrasyon).
Derisi dikenliler: Derisi dikenliler ya da Echinodermata, su hayvanlarının bir kolu olan ve okyanusun tüm derinliklerinde bulunan omurgasız hayvanlar şubesidir.
Derisi dikenli solucanlar: Kinorhyncha (Yunanca'da. kīneō 'hareket' + rhynchos 'hortum') ya da Derisi dikenli solucanlar; okyanus kıyılarındaki çamurlu zeminlerde galeriler açarak yaşayan omurgasız hayvanlar şubesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir