Diyanetin Sağlık Görevlileri Sınav Soruları

Sponsorlu Bağlantılar
ankara boyu bu dini emeklilik fatiha genel hac ilk soru trabzon veya Diyanetin Sağlık Görevlileri Sınav Soruları Hac Sağlık Görevlendirme Sınavları 2009 yılı hac organızasyonu sağlık grubu soru kita..Diyanetin Hac Sınavı Soruları Eleştiriliyor

Diyanetin hac sınavı soruları eleştiriliyor
Trabzon/Ankara – Bu yıl gerçekleştirilecek hac organizasyonunda görev yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı sınava giren sağlık personeli, alanları dışında olan dini konularda sorular sorulmasına tepki gösterdi.

Sınava giren sağlık çalışanları, alanları dışında olan dini konularda ağır sorularla karşılaştıklarını belirterek, tepki gösterdi. Sınava giren sağlık personeline yöneltilen sorulardan bazıları şunlar:

”A kitapçığındaki 4. soru:
Hanefi mezhebine göre farz namazların ilk iki rekatında Fatiha’dan sonra bir sure veya en az kısa üç ayet veya uzun bir ayet okumanın hükmü nedir?

a) Sünnet
b) Farz
c) Vacip
d) Müstehap

8. soru:

Aşağıdaki namazlardan hangisi farz-ı kifayedir?

a) Cuma namazı
b) Cenaze namazı
c) Vitir namazı
d) Bayram namazı”

-DİN GÖREVLİLERİ DE ŞİKAYETÇİ-

Hac organizasyonunda görev alacak din görevlileri de, kendilerine yöneltilen genel kültür sorularının, hacda yapacakları görevlere ilişkin olmadığını savundular.
Din görevlileri, ”2008 Yılı Din Görevlileri Hac Test Sınavı” kitapçığında bazı soruları görünce çok şaşırdıklarını ifade ederek, şu soruları örnek verdiler:

”A kitapçığı 77. soru:
Anayasa Mahkemesi üyeleri kaç yıl görev yapmak üzere seçilirler?
a) 7 yıl
b) 5 yıl
c) Ömür boyu
d) Emeklilik yaşına kadar

84. soru:

En önemli demir üretim merkezi hangi ilimiz veya ilçemizdedir?

a) Karabük ilindedir
b) Hatay ili İskenderun ilçesindedir
c) Sivas ili Divriği ilçesindedir
d) Konya ili Ereğli ilçesindedir”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Karaman, hac vesilesiyle Suudi Arabistan’a gidecek sağlık personelinin iki özelliği olduğunu dile getirerek, ”birincisi, sağlık hizmetini ifa etmek, ikincisi ise dini vecibeleri yerine getirmek. Bu nedenle, görev yapacak personelin hem sağlık hizmetleri yönünden hem de dini vecibeler yönünden hazır olmaları lazım. Belirleyici olan sağlık hizmetidir tabii ki” dedi. Test sorularının yüzde 80-85’inin sağlık konusunda olduğunu ifade eden Karaman, şunları kaydetti:

”Kalan bölümü ise dini vecibelere ilişkin sorulardır. Soruları Sağlık Bakanlığı temsilcileriyle birlikte hazırladık. Türk hacıları, hac dolayısıyla gittikleri Suudi Arabistan’da sağlık hizmetlerinin büyük bir kısmını bizim sağlık personelimizden alıyor. Türk sağlık görevlilerini görünce moralleri düzeliyor. Böyle olunca personel seçimine de dikkat etmek gerekiyor. Konuya bu açıdan bakmak lazım.”

Etiketler:2009 yılı hac organızasyonu sağlık grubu soru kitapcığı diyanetin sağlık görevlileri sınav soruları hac sağlık görevlendirme sınavları 2010 yılı hac organizasyonu sağlık grubu soru kitapçığı sağlık grubu soru kitapçığı DİYANET 2010 HAC ORGANİZASYONU SAĞLIK GRUBU SINAV SORU KİTAPÇIĞI geçmiş yıllar hac sınav soruları2009 2009 yılı sağlık personeli hac sınav soruları diyanet hac soruları sağlık personeli hac sınav soruları 2010
Sağlık ocağı: Sağlık ocağı, sosyal devlet olmanın getirdiği ve gerekliliğini doğurduğu bir hizmettir. Gelişmemiş, gelişmekte, kalkınmakta olan bölgelerde veya nüfus bakımından çok fazla kalabalık olmayan bölgelerde kurulan ve birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlardır.
Sağlık evi: * Anne, çocuk sağlığı hizmetleri
Sağlık Bakanlığı (Türkiye): Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkedeki tüm sağlık işlerinden sorumlu olan bakanlık.
Sağlık Bakanlığı: * Romanya Sağlık Bakanlığı
Sınav (film): Sınav, 2006 yapımı bir Türk dram filmidir.
Sınav Soundtrack: Sınav filminin müzikleri bu albümde toplanmıştır.
Sınavsız geçiş: Sınavsız geçiş, özellikle meslek liselerinde eğitim alınan bölümün üniversite düzeyindeki meslek yüksek okulu karşı denk gelen yere öğrencinin sınava tabi olmaksızın mesleki lisede almış olduğu eğitimin akademik olarak tamamlamasını ve bu sayede akademik kariyer yapmasına olanak sağlayan eğitim geçiş sistemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir