Dört Büyük Halife Dönemi Hakkında Kısaca Özet Bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar dört Halife Kimdir Kısa özellikleri Hakkında Bilgi ve  dört Halife Dönemi Kısaca Bilgi ile ilgili bu yazıda Dört Büyük Halife Dönemi Hakkında Kısaca Özet Bilgiler hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Notdenizi.com’dan Hulefa-i Raşidin Nedir kategorisi için güzel bir yazı…

Dört Büyük Halife Kimlerdir, Hulefa-i Raşidin Nedir , Hulefa-i Raşidin Kimdir


Dört Büyük Halife Dönemi Hakkında Kısaca Özet Bilgiler

Dört Büyük Halife Dönemi Hakkında Kısaca Özet Bilgileri Merak edenler için özet bir bilgi notu sunmak istiyoruz. İslamiyetin ilk dönemlerinde peygamber efendimizin vefatı sonrasındaki dönemi ifade eder. 

Dört Büyük Halife ya da diğer değişle Hulefa-i Raşidin, (Raşid Halifeler veya Dört Büyük Halife) (Arapça: الخلفاء الراشدون‎) İslam Peygamberi Muhammed’in vefatının ardından seçimle görev yapmış halifelere denilir.. Urdu dilinde Sünni kaynaklara göre dört arkadaş (Urduca: چار یار‎  çar yar) olarak söylenilmektedir

Hilafet Sırasına Göre:

  • Dört Büyük Halifenin İlki Birinci Hâlife Ebû Bekr’îs-Sıddîk (Ebu Bekir bin Ebu Kuhafe) Hazretleridir
  • Dört Büyük Halifenin İkincisi İkinci Hâlife Ûmar ibn-i Hattâb (Ömer bin Hattab) Hazretleridir
  • Dört Büyük Halifenin Üçüncüsü Üçüncü Hâlife Ûthman ibn-i Affân (Osman bin Affan) Hazretleridir 
  • Dört Büyük Halifenin Sonuncusu Dördüncü Hâlife Ali El-Mûrtezâ (Ali bin Ebâ Tâlib Merkedî) Hazretdeleridir

Ancak bazı islami kaynaklar buna sadece 6 ay gibi kısa bir süre görev yapan Hasan bin Ali’yi de dahil ederler.

  • Beşinci Hâlife Hasan El-Mûctebâ (Hasan bin Ali bin Ebâ Tâlib)

Şiî kaynakların belirtmesine  göre hilafet Ali bin Ebâ Tâlib Merkedî’le başladığı ve ardından imamların geldiği rivayet edilir. Ancak genel kabul gören 4 Büyük imamdır.

….

Halifelerin en büyüğü Ebu Bekir Sıddık Hazretleri , Peygamberimiz HZ. Muhammed’in (s.a.v.)’ en yakın dostudur. Bundan dolayı ilk halife Hz. Ebu Bekir seçilmiştir .  HZ. Ebu Bekir’in tam olarak adı Ebu Bekir bin Ebu Kuhafe’dir.

NotDenizi & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

halifelerin isimleri nelerdir, kimdir

Dortmund: Dortmund, Almanya'nın Ruhr bölgesinde bulunan bir şehir. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlıdır.
Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonaları: Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonaları (4CC) yıllık artistik patinaj yarışmasıdır. 1999 yılında kurulan Uluslararsı Patenciler Birliği (ISU) Avrupalı olmayan patencilere daha eski olan Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonalarına benzer bu yarışmayı temin eder ve bu para ödülünü kazanmak için şanstır.
Dörtdivan: Dörtdivan, Bolu'nun bir ilçesidir. İlçede Yağbaşlar Köyün'de Bizans kale kalıntıları vardır. Yukarısayık ve Sorkun köyleri arasında bir tepede Himmet Dede Türbesi, Kılıçlar köyünde Kırklar Türbesi, Çalköy'de Şehriban Nine Türbesi, Merkez Camii yanında Secamehmet Dede Türbesi bulunmaktadır.
Dört Halife: Dört Büyük Halife ya da Hulefa-i Raşidin, (Raşid Halifeler veya Dört Büyük Halife) () İslam Peygamberi Muhammed'in vefatının ardından seçimle görev yapmış halifelerdir.
Büyük Britanya: Büyük Britanya ya da Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallığa bağlı ada.
Büyük Okyanus: Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu.
Hayvancılık: Hayvansal üretim yaygın adıyla hayvancılık; ürünleri ve güçleri ile insanlara yararlı evcil hayvanların bakımı, beslenmesi, üretimi ve yetiştirilmesini kapsayan tarım kolu.
Büyük Selçuklu Devleti: Büyük Selçuklu Devleti ya da Büyük Selçuklu İmparatorluğu bir Türk devletidir.
III. Aleksandros: III. Aleksandros (, Çevrimyazı: Megas Aleksandros)(20 Temmuz MÖ 356, Pella, Makedonya - 10 Haziran MÖ 323, Babil), MÖ 336 - MÖ 323 yılları arasında Makedonya kralı ve tarihteki en büyük imparatoru.
Hilafet: Hilâfet veya Hâlifelik, İslami siyâsî ve hukukî yönetim makamına ve yönetime verilen isim. Hâlife ise Hilâfet makamındaki kişiye denir.
Halifeler listesi: Halifeler listesi, İslam peygamberi Muhammed'in ölümünden sonra Müslümanların dini liderliğini yapmış kişilerin listesidir.
Halifeliğin kaldırılması: Halifeliğin kaldırılması (3 Mart 1924), son olarak Osmanlı Hanedanı elinde bulunan halifelik sıfatının, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kaldırılması olayıdır.
Osman bin Affan: Osman bin Affân veya Osman ibn Affân, (Arapça: عثمان بن عفان) (d. 580 - ö. 17 Temmuz 656) Dört Büyük Halife'den üçüncüsü olan sahabi ayrıca cennetle müjdelelen on sahabeden biridir.
Ömer bin Hattab: Ömer bin Hattab, (581-644) (Arapça: عمر ابن الخطاب) İslam Devleti'nin Ebu Bekir'den sonraki hükümdarı (634-644).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir