Dünyadaki Çevre Kirliliği

Sponsorlu Bağlantılar
abd blacksmith dominik dzerzhinsk haina hardal hindistan kabul kat kirli la oroya peru linfen merkez norilsk ranipet richard fuller rusya suu ukrayna Dünyadaki Çevre Kirliliği Çevre Kirliliği Olan Ülkeler dünyada çevre kirliliği dünyadaki çevre kirliliği ..İşte Dünyada Çevre Kirliliğinin En Fazla Olduğu 10 Yer

ABD'de merkezi New York'ta bulunan çevreci bir örgüt, dünya üzerinde çevre kirliliğinin en fazla olduğu 10 yeri açıkladı.
Blacksmith Enstitüsü'nün hazırladığı listede, bir dönem kimyasal silahların üretildiği Rusya'daki Dzerzhinsk ve Zambiya'da bakır madeni bölgesi olan Kabve kasabası gibi yerler bulunuyor.
Enstitü dünyada çevre kirliliğinin 1 milyar kadar kişiyi hasta ettiğini bildirdi.
Enstitünün başkanı Richard Fuller, çevre sorunlarının, gelişmekte olan ülkelerde ölümlerin yüzde 20'sine yol açtığına dikkati çekerek, söz konusu yerlerdeki zehirlerin, buralarda yaşayanları kanser, akciğer rahatsızlıkları ve zihinsel engelli çocukların dünyaya gelmesi gibi problemlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.
Rusya'da, Soğuk Savaş döneminde Sarin ve hardal gazı gibi kimyasal silahların üretildiği merkez olan Dzerzhinsk kentinde ortalama yaşam süresinin erkeklerde 42, kadınlarda 47 yıl olduğu, Kabve'de de bir çocuğun kanındaki kurşun oranının ABD'de normal kabul edilenden 5 ila 10 kat fazla olduğu belirtildi.
Enstitü, listenin hazırlık aşamasında 300 bölgenin incelendiğini, gelişmekte olan ülkelerde sağlıkla ilgili kayıtlara ulaşılamadığı için en kirli 10 yerin sıralamaya sokulmadığını açıkladı.

Listede yer alan diğer yerler şöyle:

Çerbonil-Ukrayna .
Haina-Dominik Cumhuriyeti .
La oroya-Peru .
Linfen-Çin .
Mailuu Suu-Kırgızistan .
Norilsk-Rusya .
Ranipet-Hindistan .
Rudnaya Pristan-Rusya .

Etiketler:dünyada çevre kirliliği dünyadaki çevre kirliliği çevre kirliliği olan ülkeler çevre kirliliği olan yerler dünyada çevre sorunları yaşayan ülkeler çevre kirliliği fazla olan ülkeler çevre kirletme ülkeler çevre kirliliğinin en çok olduğu bölgeler dünya çevre kirliliği hangi ülkelerde çevre kirliliği çevre kirliliği dünyada en çok nerede dünyada çevre kirliliği hangi ülkedir dünyadan çevre kirliliği haberleri dünyadaçevre kirliliği dünyanın en çok çevre kirliliği olan ülke dünyada çevre kirliliği en çok olan ülke en çok çevre kirliliği hangi ülke dünya ve çevre kirliliği en çok çevre kirliliği hangi ülkededir
Nükleer reaktörler listesi: Bu listede dünya çapında, ticari elektrik üretme maksatlı bütün nükleer santraller vardır. Askeri, deney, araştırma, gemi vb özel santraller kapsam dışıdır.
Dünyadaki suikastlerin listesi: Görevleri başında öldürülen devlet ve hükümet başkanları:
Dünyadaki güvercin ırkları listesi: Dünyanın çeşitli ülkelerinde beslenen güvercin ırkları.
Dünyanın en yüksek yapıları: Dünyanın en yüksek yapıları belirlenirken genellikle doğrudan tanım yapmak mümkünse de, dünyanın en yüksek binasını ya da kulesini belirlemek o kadar kolay olmamaktadır.
Nüfuslarına göre büyük şehirler listesi: Bilindiği üzere dünya nüfusu her geçen yıl hızla artmakta ve bu artış da çoğunlukla büyük şehirlerde gerçekleşmektedir.
Ekoloji: Ekoloji (veya çevre bilimi ya da çevrebilim), canlıların birbirleri ve çevreleriyle ilişkilerini inceleyen bilimdir.
Çevre mühendisliği: Çevre mühendisliği, doğal kaynakların kullanımı ve insan sağlığına uygun çevre koşullarının yaratılması ile ilgili mühendislik dalıdır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Türkiye): Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan ve çevre ve şehircilik işlerinden sorumlu olan bakanlık.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı (Türkiye): Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan orman ve su işlerinden sorumlu bakanlıktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir