Dünyanın En Büyük Alman Kurdu

Sponsorlu Bağlantılar
almanya ama amerikan beni bile digger en iyi gelirler gottfried greyhound gri loui louis doberman manchester terrier mastiff parlak rottweiler siyah vergi weimaraner Dünyanın En Büyük Alman Kurdu Alman Dobermanı dünyanın en büyük dobermanı dünyanın en büyük alma..Doberman,alman Çoban Köpeği Ve Rottweiler’in Tarihçesi

Dobermanın Tarihçesi

Herr, Louis Doberman, gerçek mesleği olan vergi toplayıcılığının yanı sıra aynı zamanda sık sık tehlikeli bölgelere de gittiğinden, vergi kaçakçıları ve zorluk çıkaranlara karşı kendini koruyabilmek için güçlü bir asistana ihtiyaç duyuyordu. 1860 yılında Digger ve Berlinger çiftleştirerek özel bir tür yaratmış oldu.
Doberman adını alan bu yeni tür, dayanıklılık bakımından alman çoban köpeğine benzerken, zekası bakımında da Alman Pinscher’lara benziyordu, ama biraz iri bir Pinscher.
Daha sonra güç, cesaret ve korumacılık bakımından Rottweiler, koku alma ve avcılık kabiliyeti için ise Weimaraner’in hassas burnuna sahip olacak olan bu köpeğin arktık tek bir özelliğe ihtiyacı vardır, hız. Hızlı olabilmesi için ingiliz Greyhound ve kısa parlak tüyler için ise Manchester Terrier gerekiyordu. Renklerinin siyah, kızıl sarımtırak, gri gibi değişiyor olmasına karşı lık değişmeyen tek şey mastiff saldırgan özelliğidir.
Şeytanın ta kendisi ve beni sahiplenen inanılmaz bir yaratık diyen Gottfried Liechti her zaman sert ve atılmak için sabırsızlanan muhteşem bir köpek diyerek sözlerine devam eder. O yıllarda ünü o kadar yayılmıştı ki, Amerika ’ya bile götürülerek en iyi köpek ödülünü almıştır.
Herr Loui Doberman , öldükten sonra dobermanların yetiştiriciliğini Otto Goeller üstlendi. 1. Dünya savaşı yıllarında Almanya’daki kıtlık ve savaşın olumsuz etkileri yüzünden Dobermanların bakımı ihmal edildi. Bir çoğunu ötenazi hayatlarını sona erdirdiler.
Savaş sonrası popülasyonların üretimi tekrar arttırılarak bu günkü son hallerine getirildi. Amerikan Deniz kuvvetlerindeki ünvanı “Deniz Hücum Köpeği”, bu köpekler her zaman sahibine sadıktır. Eğitildikleri zaman çok yetenekli hale gelirler. Dobermanlar otoriteye uyma ve sosyalize amaçlı disiplin altında eğilmelidirler. Çünkü bu köpeklerin doğal yapısında bulunan bekçilik güdüsü ve korkusuzluğu, yabancıları uzaklaştırmada sorun yaratabilir.
Dobermanlar genelde, arama, kurtarma çalışmaları, polis köpeği ve körlere rehberlik görevlerin de oldukça başarılıdırlar. Günümüzde ise asil görünüşü ve sahibiyle olmayı her şeye tercih eden aristokrat kişiliğiyle tanınmaktadır.

1.resim1930
2.resim1940
3.resim1950

4.resim1960
5.resim1970
6.resim1980

Alman Çoban Köpeğinin Tarihçesi

Alman Çoban Köpeği’nin ırk oluşumu 1899 yılında Max Emil Friedrich Von Stephanitz adlı süvari subayı ile başlar. 19.yy Almanya’nın kırsal bölgelerinde ve çiftliklerde farklı tipte çoban köpekleri kullanılıyordu. Ancak bu ırklardan ikisi bugünkü Alman Çoban Köpeği’nin ortaya çıkışında ve geliştirilmesinde etkin rol oynamıştır.
Bunlardan birisi Thuringia’nın dağlık bölgelerinde sıkça görülen gri renkli, dik kulaklı ve genellikle küçük bir yapıya ve kıvrık kuyruğa sahip bulunuyordu. Wurttemberg tipi köpekler ise geniş ve gelişmiş kas ve kemik yapısı ve çalı gibi tüylü kuyruğu,sürati ve rahat hareketleri ile dikkat çekiyordu. Fakat bu köpek yatık kulaklara sahipti. 1899 yılında Max Von Stephanitz Karlsruhe kentindeki bir şovda orta boyda gri-sarı renkte bir köpek dikkatini çekti. Bu köpek uysal.güçlü,dayanıklı bir görünüme sahipti. Bu köpek Hektor Linksrhein idi. Stephanitz bu köpeği satın alarak adını Horand Von Grafrath olarak değiştirdi. Birkaç hafta sonra 22 Nisan 1899 yılında Stephanitz , Arthur Meyer ve dokuz arkadaşı ile birlikte bugün de dünya’nın en köklü ve en kapsamlı köpek kulubü olan aynı zamanda Alman Çoban Köpekleri’nin seceresini tutan Verein Für Deutsche Schaferhunde (SV) kurdu ve Horand von Grafrath SZ1 secere numarası ile kaydedilerek ilk Alman Çoban Köpeği ünvanını aldı. Stephanitz ırkın gelişimini sağlamak için üretim programını Horand ve erkek kardeşi Luchs ile başlattı.
Bu köpekler Mores Plieningen ile çiftleştiler. Mores Plieningen ırkın gelişiminde oldukça pay sahibidir. Günümüzdeki her Alman Çobanında bu köpeğin kanı olduğu söylenebilir . Büyük erkek kardeşinin ise Stuttgart hayvanat bahçesindeki bir kurt olduğu bilinmektedir. Horand’ın meshur oğullarından Hektor von Schwaben ikinci sieger olarak tarihe geçti ve ırkın gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Bu köpek kardeşi ile çiftleşerek Boewulf, Heinz Von Starkenberg ve Pilot 3 dünyaya geldi.
Ancak akraba arasındaki bu çiftleşmeler bir süre sonra istenmeyen ve orijinalden uzaklaşan yavrular meydana getirmeye başladı. Stephanitz bunu önlemek için akraba olmayan çoban köpekleri Audifax von Grafrath ve Adolo von Graftrath çiftleşme programına alındı. Stephanitz için bir diğer problem ise ırkın mizacındaki değişiklik ile diş bozuklukları idi ve hemen önlenmesi gerekiyordu.
1925 yılında Stephanitz Klodo von Boxberg i Sieger seçti. Klodo diğer köpeklerden derin ve geniş gövdesi,kısa beli,kendine has yürüyüşü ile ayırt edilebiliyordu. Klodo baskın bir erkek olarak yeni Alman Çoban Köpeği’nin habercisi oldu. Klodo daha sonraA.Gilbert (Mareldene Kennels – Hamden Connecticut) tarafından Amerika ya götürüldü ve oğulları ve kızları ile bugünkü kuzey amerika ırkının oluşmasında oldukça pay sahibi oldu. İngilizler’de köpeğin kendi sınırları içerisinden Alsatian adlı yöreden dünyaya yayıldığını belirterek köpeğe sahip çıktılar ve köpeği Alsatian olarak çağırmaya başladılar.
Alman Çoban Köpeği’nin diğer ülkeler tarafından benimsenmesi ve kullanılması 1.Dünya Savaşı ile başlar. Almanya bu savaşta Alman Çoban Köpeklerini geniş bir biçimde savaş köpeği, telefon hattı çekme,cephanelik ve esir kamplarını koruma,kızılhaç köpeği,iz takip köpeği mesaj köpeği olarak kullandı.
Savaş sonrası ise Almanya’da yeni kanlar adını duyurmaya başladı. Bu köpekler ileride büyük rol oynayacak Axel Von der Deininghauserhide – Rolf von Osnabruecker land ve Hein v.Richterback idi. Daha sonraki yıllarda ise Quanto Wienerau Canto Wienerau Mutz vd Pelztierfarm ve Marko v Celler Land adlı köpekleri görmekteyiz. Quanto kendinden sonra gelecek olan ırklara orta boy,düşük yapı,güçlü kemik ve baş ve ön bacaklar,gibi özellikler aşıladı Lasso di val Sole ve Dick Adeloga kendisinin oldukça meşhur oğullarıdır. Quanto serisi ileride Uran v Wildsteiger Land ile devam etmiştir. Canto yalnızca dört yıl yaşamasına rağmen Almanya’da büyük ilgi uyandırdı. Yapısı , enerjisi, show köpeği olarak güzelliği ile diğer ülkelerin ısrarla sahip olmak istediği bir köpek olarak adından çokça bahsettirdi. .Quanto serisi ileride Uran v Wildsteiger Land ile devam etmiştir. Meşhur oğullarından Canto Arminius ise çok önemli bir yere sahiptir.

Rottweiler’ın Tarihçesi

Rottweiler’ın kökeni antik çağlara kadar uzanmaktadır. İstilacı Roma orduları Avrupa’nın, Asya’nın ve Afrika’nın türlü bölgelerine uzanıp oraları egemenlikleri altına alırken, yaptıkları askeri harekat esnasında, şüphesiz ki yiyecek, içecek, askeri malzeme ve teçhizatı da beraberlerinde taşımak zorunda idiler. Büyük itina ve organizasyon gerektiren bu ikmal işleri, onların büyük sığır ve koyun sürülerini de birlikte götürmeleri sonucunu doğuruyordu. Konuşlandıkları bölgelerde de bunları besleyip bakmak önemli bir sorundu. Gerek hareket halinde iken, gerekse bir yerlere yerleştiklerinde koruma altında tutmak zorunda oldukları pek çok canlı, cansız mahluk ve eşya mevcuttu. Tabii ki, ordulara gıda temin etmenin bir başka yolu da, talanı bir tarafa bırakırsak, avcılıktı. Av askerler için hiç bitmeyen bir görevdi.Bu yüzden Roma ordulari bekçilik , koruyuculuk, avcılara yardımcılık ve icabında taşıyıcılık görevlerini yüklenecek köpekleri kullanıyor ve bunları yetiştiriyorlardı. Bunlar çok güçlü köpek cinsleri idi. Sarp dağların aşılmasında, karda, buzda kızak çekebilen, bazen küçük arabalara koşulan, küçük ve büyük hayvanlara çobanlık edebilen, güvenilir güçlü köpeklere sahiptiler. Bunları çok iyi bir eğitimden geçirdikten sonra, kendilerine savaş görevi de verebiliyorlardı. Romalılar, geçtikleri ve yerleştikleri ülkelerde bu görevleri yüklenebilecek çapta köpeklere rastladıkça, onları da sahiplenip ordularına katıyorlardı. Roma istilasından sonra Almanya’nın Rottweil şehri Roma devrinde önemli bir yerleşim merkezi olmuştu.Sezar devrinde bazı köpekleri gladyatör olarak da kullandıkları biliniyor. Roma devrine ait bazı yazılı belgeler, Romalıların köpeklere özel bir ilgi beslediklerini ve köpek soylarını, günümüzdeki modern tasnife sistemine benzer bir şekilde iki grupta toplamış olduklarını göstermektedir. Canes Villatici (ev köpekleri) ve Canes Pastorales (çoban köpekleri). Biz bu ikinci gurubu çalışan gurup veya iş köpekleri arasında kabul ediyoruz. Rottweiler bu grupta yer almaktadır.
Rottweiler’in asırlarca önce doğudan gelen ve Molasiler tarafından çiftliklerde yetiştirilip eğitilen ,sonuçta Molas adı verilen köpeklerin, Romalılar tarafindan bazı Alman kökenli köpekler ile eşleştirimesin den meydana gelmiş bir cins köpek olduğunu söyleyebiliriz.
Roma devri gelip geçtikten sonra, orta çağlarda, Avrupa’da yaşam çok değişti. Rottweil kasabası sığır ticaretinin merkezi oldu. Rottweiler lar bu süre zarfında, çoban köpeği olarak ve çiftliklerde küçük arabaları çekmekte kullanıldılar. Bu durum 19. yüzyılın ortalarına kadar devam etti. Bu tarihlerde sığır sürücülüğünden vazgeçilmeye ve küçük araba çekiminde de merkep kullanılmaya başlanıldı. Böylece Rottweiler’a ihtiyaç kalmıyordu ve bu cinsin nüfusu azalmaya başladı. Aradan yıllar geçti ve insanlar birden bu cinsin yok olmakta olduğunu fark ettiler ve 1900′ lü yıllarda birtakım kulüpler kurarak ırkın devamını sağladılar.

Etiketler:dünyanın en büyük dobermanı dünyanın en büyük alman kurdu alman dobermanı rottweiler özellikleri alman kurdu ve rottweiler dünyanın en saldırgan dört köpek dünyanın en saldırgan köpeği en büyük dobermanlar dünyanın en büyük doberman dünyanın en güölü dobermanı dobermanin oluşumu dün yanın en büyük do ber man resimleri rottweiler olusumu dünyanın en büyük doberman köpeği görselleri köpek cinsleri doberman dobermanın oluşum dünyanın en güçlü dobermanı doberman cifleşmesi doberman cıftlesme zamanı DÜNYANIN EN BÜYÜK DOBERMAN KÖPEĞİ
Dünyanın Yedi Harikası: Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır.
Dünyanın Uzak Ucu: Dünyanın Uzak Ucu (orijinal adı: The Far Side of the World) 2003 yılında çekilmiş Peter Weir'in yönettiği Russell Crowe'un Jack Aubrey rolünde, Paul Bettany'nin de Stephen Maturin rolünde oynadığı bir filmdir.
Dünyanın Yeni Yedi Harikası: Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır.
Dünyanın Durduğu Gün (film, 2008): The Day the Earth Stood Still (Dünyanın Durduğu Gün), Scott Derrickson'ın yönettiği ve başrollerinde Keanu Reeves ve Jennifer Connelly'nin oynadığı 2008 yapımı bilim kurgu filmidir.
Dünyanın en yüksek yapıları: Dünyanın en yüksek yapıları belirlenirken genellikle doğrudan tanım yapmak mümkünse de, dünyanın en yüksek binasını ya da kulesini belirlemek o kadar kolay olmamaktadır.
Büyük Britanya: Büyük Britanya ya da Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallığa bağlı ada.
Büyük Okyanus: Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu.
III. Aleksandros: III. Aleksandros (Yunanca: Μέγας Ἀλέξανδρος Megas Aleksandros)(20 Temmuz M.Ö. 356, Pella, Makedonya - 10 Haziran M.Ö.
Büyük Selçuklu Devleti: Büyük Selçuklu Devleti ya da Büyük Selçuklu İmparatorluğu (Arapça: السلاجقة al-Salācike, Farsça: سلجوقيان Salcūkiyān) Selçuklu Türklerinin kurduğu ilk devlettir.
Birleşik Krallık: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, (İngilizce: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), Avrupa'nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke.
Almanya: Almanya (Almanca: Deutschland, ), ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti (Almanca: '; ), Orta Avrupa'da bir ülkedir.
Almanca: Almanca (Deutsch; eskimiş Nemçece), Hint-Avrupa dillerinin Cermen dilleri koluna bağlıdır ve dünyanın yaygın elsineden biridir.
Almanlar: Almanlar (Deutsche) Cermen halklarından olan Orta Avrupa yerlisi bir etnik gruptur. Alman kelimesinin ingilizcesi olan German kelimesi geç Orta Çağ'dan itibaren Kutsal Roma İmparatorluğu'nda Almanca konuşan nüfus için kullanılmıştır.
Almanya'nın eyaletleri: Almanya , Almanca'da "Länder" (Türkçe'de topraklar ya da bölgeler) olarak bilinen 16 bölgeden oluşan bir federasyondur.
Almanya'daki şehirler listesi: Almanya Şehirler listesi, Almanya'da bulunan 2068 Şehir'in alfabesine göre sıralanmıştır.
Kurdu, Uzunköprü: Kurdu, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.
Kurdufan: Kordofan ( '), Sudan'ın orta kısmında yer alan eski bir bölge.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir