Dünyanın En Büyük Binası

Sponsorlu Bağlantılar
atelier avustralya c y lee dubai genel bilgiler gold coast halka kat lee partners meydan olimpiyat olma sdg shanghai sidney 2000 spiral taipei 101 taiwan Dünyanın En Büyük Binası Dünyanın En Yüksek Binası dünyanın en uzun binası dünyanın en büyük binası d..Dünyanın En Uzun Binası

Dünyanın çatısı” olarak adlandırılan dünyanın en yüksek gökdeleni Taiwan’ın başkenti Taipei’de yapıldı.
Tasarımını C.Y. Lee & Partners’ın yaptığı “Taipei 101″ 508 metre yüksekliğinde ve 101 kattan oluşuyor.
89. katında bir gözlem katı bulunan yapı aynı zamanda dünyanın en hızlı asansörüne sahip.
39 saniyede gözlem katına ulaşılabilen asansör saatte 60 km hız yapabiliyor.
Temelinde granit kullanılan yapı, çelik ve güçlendirilmiş betondan yapılmış. Dış duvarlarında ise çift cam kullanılmış.
Yaklaşık 30300 metrekarelik bir alanda konumlanan gökdelenin büyük bir kısmı finans endüstrisi için kullanılacak
. Çevresinde oluşturulan 35 metre genişliğinde 15000 metrekarelik bir alan ise halka açık bir meydan olacak.
İç mekanda yer alan 2800 metrekarelik alan ise dünyanın en büyük halka açık mekanı olacak.


Dünyanın En Uzun Konut Binası Q1

Q1 Avustralya’da Gold Coast kentinde bulunan bir apartmandır. 275 metre uzunlukta olan yapı anteni hesaba katıldığında 323 metredir.

Yapı hakkında

Atelier SDG tarafından tasarlanan yapı Sidney 2000 olimpiyat meşalesinden esinlenilerek inşa edilmiştir. Yapı 2008’de Dubai’deki 395 metre uzunluğundaki “23 Marina”nın tamamlanmasıyla “dünyanın en uzun konut binası” olma rekorunu kaybetmiştir.

Genel Bilgiler

Yer : Gold Coast Avustralya
Kullanım Alanı : Konut
İnşa Tarihi : 2002-2005
Mimar : Atelier SDG
İnşa Maliyeti :

Teknik Bilgiler

Yükseklik : 323 m
İnşa Alanı :
Kat Sayısı : 78


Dünyanın En Uzun Ferrarisi

Dünyanın En Uzun FerrarisiDünyanın En Uzun Arabası Rekorlar Kitabında
Dünyanın En Büyük Gökdeleni Yapılıyor

Shanghai’deki spiral kule, bittiğinde Dubai’de inşaat halindeki 609.6 metrelik Burj Dubai’yi sollayacak.

Dünyanın en yüksek binasının temeli atıldı. Yarım kilometreyi aşan müthiş binanın son katından bakıldığında en geniş ufuk görülecek.

Dünyanın en yüksek binasının temelini bugün atan Çinliler, üç ay kadar önce de dünyanın ikinci yüksek binasına sahip olmuşlardı.

Çin’in finans ve sanayi merkezi Şanghai kentinin finans bölgesi Lujiazui’de temeli atılan Şanghai Spiral Kulesi, 632 metre yüksekliğinde olacak, 2.2 milyar dolara malolacak ve 2014 yılında yine 29 Kasım’da tamamlanacak.

Bir mimari harikası sayılan Shanghai Spiral Kulesi’ni planlayanlar “fizik kurallarını zorladıklarını” itiraf ediyorlar.

Binanın en son katından bakıldığında, yeryüzünden görülebilecek en geniş ufkun görüleceğini söyleyen mimarlar “İnsan kendisini biraz da uzayda hissedecek” diyorlar.

Kaynak : İnternethaber

Etiketler:dünyanın en uzun binası dünyanın en büyük binası dünyanın en yüksek binası en uzun bina en büyük bina dubaideki en yüksek bina en uzun bınalar dünyanın en yüksek binaları dünyanın enuzun binası türkiyenin en uzun binası dünyanın en uzun binası RESİMLERİ en uzun binalar dünyanın en uzun yılanı En Hızlı Asansör Tayvan dünyanın en uzun gökdeleni enuzunbina dünyanın en büyük bınası dunyanin en uzun binasi dünyanın en yüksek gökdeleni dünyanin en büyük binasi
Dünyanın Yedi Harikası: Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır.
Dünyanın Uzak Ucu: Dünyanın Uzak Ucu (orijinal adı: The Far Side of the World) 2003 yılında çekilmiş Peter Weir'in yönettiği Russell Crowe'un Jack Aubrey rolünde, Paul Bettany'nin de Stephen Maturin rolünde oynadığı bir filmdir.
Dünyanın Yeni Yedi Harikası: Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır.
Dünyanın Durduğu Gün (film, 2008): The Day the Earth Stood Still (Dünyanın Durduğu Gün), Scott Derrickson'ın yönettiği ve başrollerinde Keanu Reeves ve Jennifer Connelly'nin oynadığı 2008 yapımı bilim kurgu filmidir.
Dünyanın en yüksek yapıları: Dünyanın en yüksek yapıları belirlenirken genellikle doğrudan tanım yapmak mümkünse de, dünyanın en yüksek binasını ya da kulesini belirlemek o kadar kolay olmamaktadır.
Büyük Britanya: Büyük Britanya ya da Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallığa bağlı ada.
Büyük Okyanus: Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu.
III. Aleksandros: III. Aleksandros (Yunanca: Μέγας Ἀλέξανδρος Megas Aleksandros)(20 Temmuz M.Ö. 356, Pella, Makedonya - 10 Haziran M.Ö.
Büyük Selçuklu Devleti: Büyük Selçuklu Devleti ya da Büyük Selçuklu İmparatorluğu (Arapça: السلاجقة al-Salācike, Farsça: سلجوقيان Salcūkiyān) Selçuklu Türklerinin kurduğu ilk devlettir.
Birleşik Krallık: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, (İngilizce: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), Avrupa'nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir