Dünyanın En Güzel Atları

Sponsorlu Bağlantılar
allah ama atlar bile bu guinness harbiden hayvanlar hizmet insana kesici kilo minik ot peki protez rekorlar sokaklarda terk uzun Dünyanın En Güzel Atları En Güzel Atlar dünyanın en güzel atı dünyanın en güzel atları en ..Dünyanın En Küçük Atı

ABD’de bir çiftlikte doğan Thumbelina, 43 santimetre boyuyla dünyanın en küçük atı olarak Guinness rekorlar kitabına girdi. 5 yaşındaki kısrak bundan daha fazla büyümeyecek.
Minyatür gösteri atı yetiştiren çiftlikte dünyaya gelen Thumbelina bir kovanın üzerinden bile zorla atlayabiliyor.
50 kg ağırlığındaki Thumbelina, normalde 113 kilo ve 90 santimetre boyutlara ulaşan minyatür atların minyatürü olarak tanımlanıyor. Doğduğunda sadece 3.6 kilogram ağırlığında olan minik at, kafası ve vücuduna oranla ayakları çok kısa olduğu için uzunca bir süre ortopedik protez yardımıyla ayakta durabildi. Thumbelina gelişimi doğumundan sonra sadece bir yıl sürmüş.

harbiden çok küçük ama çok tatLı:D

Atlar Hakkında Bilgiler, At Türleri Ve En Güzel At Resimleri,atların Çiftleşmesi

Atlar Hakkında Bilgiler
At Türleri ve En Güzel At Resimleri
Atların Çiftleşmesi

CAN YOLDAŞIMIZ ARKADAŞLARIMIZ…ATLAR

Köpeklerden sonra en sadık dostlarımızın atlar olduğunu biliyor muydunuz? Evcil atlar sahiplerini hiçbir zaman terk etmezler.

25 ‘ten fazla türü olan bu sadık dostlarımız atlar hiç yorulmadan bizi kilometrelerce uzağa taşıyabilirler. Atlar tarih boyunca insana en çok yardımcı olmuş hayvanlardır.
Bugün sokaklarda binlerce araba ve bu arabalar için yapılmış yollar var. Oysa bu arabalar ancak son yüzyılda insanlara hizmet etmeye başlamışlardır. Sizin dedenizin dedesinin doğduğu yıllarda hiç kimse araba diye bir şeyin varlığını bilmiyordu. O tarihte ulaşım ve taşıma işleri hayvanlar özellikle de atlar sayesinde yapılıyordu.

Peki atların yaşının kesici dişlerinin aşınıp yıpranmasına göre anlaşıldığını biliyor muydunuz? Atların yediği ot kumlu ve tozlu olduğu için dişleri zamanla aşınır. Ancak Allah atların dişlerini çok uzun yaratmıştır. Bu dişler çene kemiğinin çok derinlerine kadar gömülen uzun şeritler halindedir. Yani dişlerin kök kısmı bizimkilere göre çok daha derinlerdedir. Diş aşındıkça kemiğin içindeki bölüm dışarı çıkar. Hatta yaşlı atlarda dişlerin kökü diş etinin yüzeyine gelir. Her bir diş yemek yeme kabiliyetini yitirmeden 2.5-5 cm aşınabilir. İşte biz de bu aşınmanın miktarına göre atların yaşını tahmin edebiliriz. Düşünsenize; eğer Rabbimiz atlara böyle bir özellik vermeseydi bu hayvanlar kısa sürede dişlerini kaybedip açlıktan ölürlerdi..

Rabbimiz atın tüylerine de çok önemli bir özellik vermiştir. Atların tüyleri vücut ısılarının ayarlanması için termostat yani ısı ayarlayıcısı görevi görür. Vücutları her zaman 38 derece sıcaklıkta olmalıdır. Bu ısının korunması için soğuk kış günlerinde atın tüyleri uzar sıcak mevsimlerde ise dökülür ve vücut ısısının sabit kalmasını sağlar.

İşte size ilginç bir özellik daha: Atlar ayakta uyurlar! Peki nasıl olur da uyurken yere hiç düşmezler biliyor musunuz? Çünkü bacak kemiklerinin kilitlenebilme özelliği vardır. Rabbimizin verdiği bu özellik sayesinde atlar hem ayakta uyuyabilir hem de çok ağır yükleri taşıyabilirler. Oysa insanlar oturdukları yerde uyuya kaldıkları zaman bile başlarının yana düşmesini engelleyemezler. Atların bacakları yalnız ağır yükleri taşıyabilmeleri için değil aynı zamanda da hızlı koşabilmeleri için özel yaratılmıştır. Atlarda diğer hayvanlarda olduğu gibi köprücük kemiği yoktur. Bu da onların daha büyük adım atabilmelerini sağlar. Ayrıca atların bacaklarında hızlandıkça harcadıkları kuvveti düşüren buna karşın hareket edebilme yeteneklerini artıran bir kemik-kas mekanizması vardır. Bu mekanizmanın çalışmasını otomobillerdeki vites sistemine benzetebiliriz. Hızlanan bir arabanın vitesini büyütmesi gibi atlar da hızlandıkça adeta vites büyütürler. Bu sayede itme için harcanan güç azaltılırken hareket yeteneği artar.

Atlar genetik özellikleri bakımından farklı cinslerden oluşurlar.
Taylar dış görünüş olarak anne ve babalarına benzerler. İnsanlar o cinsin sürekliliğini sağlamak ve en iyi özelliklerini belirginleştirmek için; Cinsin seçilmiş damızlıklarını kendi Tayları ile çiftleştirmişlerdir. Buna seçici üretim denir. Bu sayede türün özellikleri standardize edilir türün sürekliliği devam ettirilir.
Atlar kullanım amaçlarına uygun fiziksel özelliklere sahip olmalıdırlar. Ağır işler için gücünden faydalanılan atlara Soğuk Kan’lı hız ve çevikliğinden faydalanılan sportif amaçlı atlara da Ilık Kan’lı adı verilir.

Binek atlarının tamamı ılık kanlıdır. Dünyada 150’nin üzerinde Temel At cinsi mevcuttur.

Dünyanın En…… Leri

Dünyanın en yüksek şelalesi: Angel-Venezuela

Dünyanın en büyük yolcu uçağı – A380

Dünyanın en büyük gemisi resmi

Dünyanın en büyük stadyumu resmi

En uzun at kuyruğu resmi

Dünyanın en uzun atı resmi

Dünyanın en büyük asma köprüsü resmi

Dünyanın en uzun köprüsü resmi

Dünya’nın En ßüyük ALTn Yüsük Resmi->>>>>!!

Etiketler:dünyanın en güzel atı dünyanın en güzel atları en güzel atlar dünyanın engüzel atları dünyanın en şişman atı türkiyenin en güzel atı atların resmi yeni doğmuş tay dünyanın en kısa atı dünyadaki atlar ENGÜZELATLARI DÜNYANIN EN GÜZEL ATI dünyanın şişman atı atın kafası dünyanın en küçük atı ayak ortopedik Dunyanin en gozel atlari dünyanı en güzel atları türkiyenin EN GÜZEL ATI yeni doğan tay
Dünyanın Yedi Harikası: Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır.
Dünyanın Uzak Ucu: Dünyanın Uzak Ucu (orijinal adı: The Far Side of the World) 2003 yılında çekilmiş Peter Weir'in yönettiği Russell Crowe'un Jack Aubrey rolünde, Paul Bettany'nin de Stephen Maturin rolünde oynadığı bir filmdir.
Dünyanın Durduğu Gün (film, 2008): The Day the Earth Stood Still (Dünyanın Durduğu Gün), Scott Derrickson'ın yönettiği ve başrollerinde Keanu Reeves ve Jennifer Connelly'nin oynadığı 2008 yapımı bilim kurgu filmidir.
Dünyanın Yeni Yedi Harikası: Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır.
Dünyanın en yüksek yapıları: Dünyanın en yüksek yapıları belirlenirken genellikle doğrudan tanım yapmak mümkünse de, dünyanın en yüksek binasını ya da kulesini belirlemek o kadar kolay olmamaktadır.
Güzel Sanatlar Akademisi: * İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi
Güzel sanatlar: Güzel sanatlar, güzellik ve zevkle ilgilenen sanatlar için kullanılır. Bu terim ilk defa Fransızcada beaux arts olarak, resim, heykel, baskı gibi görsel sanatları tanımlamak için bulunmuştur.
Güzelyurt İlçesi: Güzelyurt İlçesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 5 ilçesinden biri. Yönetim merkezi Güzelyurt'tur. Yüzölçümü 381 kilometrekaredir (284.969 dönüm).
Güzelyurt, Kıbrıs: Güzelyurt (Yunanca: Μόρφου, İngilizce: Morphou, eski ad: Omorfo), Kıbrıs Adası'nda bir kent. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dördüncü büyük ilçesi.
Güzelyurt, Aksaray: Güzelyurt, Aksaray'ın ilçesi. Aksaray merkeze 45 km, Ihlara vadisine ise 15 km. uzaklıktadır.
Atları da Vururlar: * Atları da Vururlar (roman)
Son Gerçek: Son Gerçek 1969 ABD yapımı dramatik dönem filmdir. Özgün adı They Shoot Horses, Don't They? olan film 1972 yılında Türkiye'de sinemalarda sinemalarda "Son Gerçek" adıyla gösterime girdikten sonra 1979 yılında TRT Televizyonunda özgün adının çevirisine daha yakın bir Türkçe adla, Atları da Vururlar adı ile de gösterilmişti.
Atları da Vururlar (oyun): Atları da Vururlar, Horace McCoy romanından uyarlama müzikal oyun. 1935 yılında kaleme alınan Atları da Vururlar, 2004 yılı Ekim ayında Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi.
Atları da Vururlar (roman): Atları da Vururlar Horace McCoy tarafından yazılıp , 1935'de ilk baskısı yapılan roman. Büyük Buhran dönemimden çok popüler olan dans maratonlarını konu alır.
Atların tromboembolik sancısı: Atların tromboembolik sancısı. Atlarda ciddi düzeyde sancı ile seyreden bir sendromdur. Etken Strongylus vulgaris adında bir nematoddur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir