Eğik Düzlemde Hareket

Sponsorlu BağlantılarEğik Düzlemde Hareket ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Eğik Düzlemde Hareket
DENEY HAKKINDA TEORİK BİLGİ:
Bir A cismi, B cismine bir kuvvet uygularsa(etki), B cismide A ya eşit büyüklükte, zıt yönde ve aynı doğru boyunca bir kuvvet uygular(tepki).Bu ifade, Newton’un III. Kanunudur.
Yatayla  açısı yapan, sürtünmesiz bir eğik düzlem üzerine bırakılan m kütleli cismin hareketine göre;
Cisme etki eden düşey doğrultuda ve aşağı yönlü olan G kuvveti(cismin ağırlığı), biri düzleme dik(N1), diğeri düzleme paralel(F)iki bileşeneayrılır.N1 bileşeni, düzlemin cisme uyguladığı N tepki kuvveti ile dengelenir.
Cismi aşağıya kaydıran net kuvvet, F kuvvetidir.Bu kuvvet cisme, Newton’un II. Kanununa göresabit ivmeli bir hareket yaptırır.F kuvvetinin büyüklüğü;
F=m.g.sin ‘dır.
Bu kuvvetin cisme vereceği ivme;
a=m/g =m.gsin /g  a=g.sin
ifadesi ile hesaplanabilir.

İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler:egik duzlemde hareket
Eğik çizgi: 1. Yan yana yazılması gereken durumlarda mısraların arasına, Şiirlerden yapılan alıntılarda, mısraların yan yana yazılması gereken durumlarda mısraları belirlemek için kullanılır.
Eğik düzlem: Eğik düzlem, iki ucu arasında yükseklik farkı bulunan yüzey.
Eğik yörünge: Eğik yörünge, Ekvatoryal düzleme göre eğiklik açısı 0 olmayan yörüngelerdir. Ekvatoryal düzleme göre oluşan bu açıya yörünge eğikliği denir.
Film: Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Film terimi ile birlikte "Sinema", "Gümüş ekran" gibi terimler de kullanılmaktadır. Herhangi bir oyuncu veya yönetmenin; oynadığı, yönettiği, yazdığı vb. tüm filmlerin listesine ise filmografi denir.
Hareket Ordusu: Hareket Ordusu ittihatçıların, 1909 yılında, 31 Mart Ayaklanması'nı bastırmak için, Selanik'ten Mahmut Şevket Paşa komutasında ve Mustafa Kemal'in kurmay başkanlığında İstanbul'a gönderdikleri ordudur.
Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği: Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği (Moving Picture Experts Group; MPEG), ISO/IEC'nin sayısal olarak kodlanmış ses ve görüntü temsili için standart geliştirmekten sorumlu çalışma birliğidir.
Hareket (fizik): Hareket, bir cismin sabit bir noktaya göre yerinin zamana karşı değişimidir. Hareketle ilgilenen bilim sahaları, mekanik ve kinematik olarak sınıflandırılabilir. İlkinde kuvvet ve kütle üzerindeki etkisi incelenirken, ikincisinde, kütlenin konumu, hızı gibi nitelikler incelenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir