Eğim Hesaplama Coğrafya

Sponsorlu BağlantılarEğim Hesaplama Coğrafya ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Eğim Hesaplama Coğrafya ve Eğim Hesaplama Formülü hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.


Eğim Hesaplama Coğrafya

Eğim Hesaplama Coğrafya

Eğim : Topoğrafya yüzeyinin yatay düzlemle yaptığı açıya eğim denir.

Eğim,

Eğim = Yükseklik (m) * 100 / Yatay Uzaklık

formülü ile hesaplanır.

Örnek : A – B arasındaki uzaklık 1 / 600.000 ölçekli haritada 4 cm gösterilmiştir. Aralarındaki yükselti farkı 1200 m. olduğuna göre, A ile B arasındaki eğim binde (%o) kaçtır?

Çözüm A B arasındaki gerçek uzaklık;
4 * 6 = 24 km olduğuna göre,

Eğim = Yükseklik Farkı (m) / Yatay Uzaklık (m) * 1000

Eğim = 1200 / 24.000 * 1000

Eğim = %o 50’dir.

UYARI : Eğim yüzde (%) olarak hesaplanırken 100 ile, binde (%o) olarak hesaplanırken 1000 ile çarpılır.
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01′];

Etiketler:Eğim Hesaplama Coğrafya eğim hesaplama formülü Eğim Nasıl Hesaplanır?
Eğimli, Ovacık: Eğimli, Tunceli ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.
Eğimli viraj: Eğimli viraj, eğimi sıfırdan büyük olan yollardaki virajlardır. Bu virajlar, yolların "enkesit" çizimlerinde gösterilmektedir.
Eğimölçer: Eğimölçer, dikey duran, bölümlenmiş bir daireden ve yatay bir eksene serbestçe asılmış manyetik bir ibreden oluşan mekanik aygıttır.
Hesaplamalı fizik: Hesaplamalı fizik, fizik sorunlarını çözebilmek için sayısal algoritmaların üretilmesi ve gerçeklenmesini içerir.
Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik, bilimsel araştırma metotları içerisinde oldukça yeni olan bir daldır.
Hesaplamalı akışkanlar dinamiği: Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD), akışkanlar mekaniği problemlerinin analizi ve çözümlenmesi için sayısal yöntem ve algoritmaların kullanıldığı bir akışkanlar mekaniği bilimi dalıdır.
Coğrafya felsefesi: Coğrafya felsefesi, coğrafyanın insan hissiyatına olan etkisini inceleyen bir felsefe dalıdır.
Coğrafyacılar derneği: Coğrafyacılar Derneği Türkiyenin 22 farklı üniversitesinden 82 coğrafyacının katılımı ile 10 Haziran 2012 tarihinde Ankara, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Coğrafya Bölümü, Piri Reis Salonunda yapılan bir toplantıda alınan karar gereği, 15 Haziran 2012 tarihinde geçici yönetim kurulu başkanı Yılmaz Arı tarafından Balıkesir Dernekler İl Müdürlüğü'ne bir kuruluş dilekçesi verilmesi ile kurulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir