El Kabarması

Sponsorlu Bağlantılar
arka ayak belli berrak besin boyun damak dedi deride erken ev hamam hissi ilk isi kedi kronik nefes nezle prof dr El Kabarması Dirseklerde Kabarma alerji kabarma el kabarması dirseklerde kabarma de..Alerjik Hastalıklar Tüm Dünyada Artıyor

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, en çok ev tozu akarları, kedi ve köpekler, hamam böcekleri ile ot ve ağaç polenlerinin neden olduğu alerjik hastalıkların tüm dünyada arttığını bildirdi.

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, “En sık alerjik reaksiyonlara neden olan ev tozu akarlarının, kedi ve köpeklerin, hamam böceklerinin, ot ve ağaç polenlerinin alerjenleri havayolu ile hepimizin gözüne, ağzına, burnuna girer, akciğerlere ulaşır. Fakat yalnızca bunlara karşı alerjisi olan kişilerde astım ve alerjik nezle (rinit) gibi hastalıklara neden olurlar ” dedi.

ALERJİK HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, alerjik hastalıkların belirtilerini şöyle sıraladı: “Astım: Yineleyen öksürük, hışıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilerle kendini belli eder. Alerjik rinit: Bu hastalar peş peşe hapşırma, berrak burun akıntısı, burunda tıkanıklık, burun, damak ve boğazda kaşıntıdan şikayet eder. Alerjik konjunktivit: Gözlerde kaşıntı, yaşarma ve kızarma gözlenir. Atopik dermatit (ekzama): Çoğunlukla erken çocukluk (genellikle 6 ay civarında) döneminde başlar. Alevlenmeler ve sönmelerle seyreden kronik yangısal bir deri hastalığıdır. Başlangıçta yanaklarda, alında görülen çok kaşıntılı kırmızı döküntüler çocuk büyüdükçe boyun, dizler ve dirseklerin ön ve arka yüzleri, el ve ayak bileklerinde görülürler. Ürtikeranjioödem: Deride kabarma, kızarma, kaşıntı ve şişlik ile kendini belli eder. Besin, ilaç ve böcek alerjileri: Sıklıkla ürtiker-anjioödeme neden olurlar.”

EV AKARLARINA KARŞI YÜKSEK ISI

Yaşamın ilk yıllarında çevresel alerjenlerle temasın azaltılmasının yararlı olabileceğini açıklayan Prof. Dr. Öztürk, alerjik hastalıklara karşı şu uyarılarda bulundu: “Ev tozu akarları ile teması azaltmak için yatak ve yastık kılıfları sık sık 60 dereceden yüksek bir sıcaklıkta yıkanmalı, toz tutan oyuncak ve eşyalardan uzak durulmalıdır. Polen mevsiminde pencerelerin kapalı tutulması ve hava filtrelerinin kullanılması ev içi polen maruziyetini azaltır.

Etiketler:alerji kabarma el kabarması dirseklerde kabarma deri kabarmasi deride kabarma dirsekte kabarma deri kabarması el ve ayaklarda kaşıntı ve şişlik ayaklarda kabarma DERİ KABARMASI ALLERJİ derinin kabarması kol ve dirseklerdeki kaşıntı hangi hastalığın belirtisi deri kabartisi kizarma alerji alında kaşıntı dr fadıl öztürk çocuklarda deri kabarması deride kaşıntı ve kabarma alerjik kabarmalar samsun fadıl özürk forum alerji kaşıntı yüzde şişlik kabarma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir