Elektrik Devresi

Sponsorlu Bağlantılar
ama lastik priz ya yok yol Elektrik Devresi Elektrik Çarpmaları elektrik çarpması Elektrik devresi elektrik çarpma..Elektrık Çarpması


Bu resim kucultulmustur. Buraya tiklayarak orjinal boyutuna cevirebilirsiniz.
Bu resim kucultulmustur. Buraya tiklayarak orjinal boyutuna cevirebilirsiniz.

Elektrik Çarpması


Elektrik Çarpmasının Sonuçları

Elektrik çarpmaları her zaman olumlu ya da olumsuz sonuçlara yol açmaz. Maruz göreceğiniz zarar çarpma şiddetine ve çarpılma anında bulunduğunuz giydiğiniz şeylere göre değişir. Örneğin eğer yerler ıslak ve sizin ayağınız çıplaksa şiddetli çarpılma şiddeti artar ve daha çok zarar görürsünüz. Ama yüksek voltajlarda hiç şansınız yok. Elektrik teknisyenlerine sorduğum sorularda çok çarpıcı sonuçlar aldım. Yüksek voltlarda 1000-1500 3000 gibi yüksek voltajda elektrik çarpması yaşarsanız kesinlikle ölürsünüz. Çarpılmada bütün elektrik vücüdunuzun içinden akım hızında geçer, gözleriniz yuvalarından fırlar iç organlarınız yanıp kül olur kemikleriniz erir, sizde deri diye bir şey kalmaz ayrıca vücudumuzdaki suylada birleşen elektrik sizi daha çok zarara sokar. Bugüne kadar kurtulan olmamış denemesini de hiç biri tavsiye etmiyor.

Fotoğrafta gördüğünüz elektrik çarpmasından ölen bir insan. Bu fotoğrafa bakarsanız adamın neden öldüğünü daha iyi anlarsınız. Eğer bu yalıtkan bir kıyafet giyseydi. Ellerinde eldiven olsaydı ve tabi asker botu ya da ona benzer bir ayakkabı giyseydi şimdi aramızda olurdu.

Size bir çarpılma vakası daha yine aynı basit hatadan ölen bir kişi onunda hataları aynı gördüğünüz gibi iç organları yanmış ve yine eğer dikkatli bakarsanız tırnakları etten ayrılmış bu da elektrik çarpmalasının bir sonucudur. Eğer bir elektrik kaçağı ya da açıkta kopmuş bir kablo bir priz gördüyseniz yaklaşmayın. İşten anlayan birilerini çağırın eğer ki sizin müdahale etmeniz gerekiyorsa önce kaçağın nereden geldiğine bakın. Eldiven takmayı kesinlikle unutmayın ve mümkünse ayağınıza asker botu lastik türü bir şey giyin. Üstünüzdeki kıyafetler ise yalıtkan olsun örneğin kumaş ya da yünlü kazak giymeyin çünkü elektrik yükü buralarda birikir ve bunlar iletkendir çarpılmanın yükünü artırır. Ellerinizin ya da üstünüzün ıslak veya nemli olmamsınada dikkat edin. Eğer sorun evinizdeyse önce elektriği şalterden kesin. Evinizin tesisatlarını topraklama yapın. Kestikten sonra aletlerin fişlerini çekin. Ama en önemlisi bilmiyorsanız uzak durun
yoksa…


Hayat güzel tehlikeden uzak durun

Etiketler:elektrik çarpması Elektrik devresi elektrik çarpmaları elektrik devre elemanları elektrik çarpma ELEKTRİK ÇARPMASI elektrık devresı elektrik devresi elemanları elektrik çarpılması ütünün icadı elektrik çarpmalarında ilk yardım cin carpması elektrik çarpmasında ilk yardım ütünün icadi elektrik çarpmış insan elektrik çarpması sonucu elektriğe çarpılan resimleri elektirik carpmasının sonuçlari elektriğe çarpılan adam
Elektrik-elektronik mühendisliği: Dünyada elektrik mühendisliği; elektrik, elektronikle ilgili tüm mühendislik dallarının genel adıdır. Yurtdışında elektrik mühendisliği olarak geçen bölüm, Türkiye'de isim karışıklığı yüzünden elektrik elektronik mühendisliği olarak geçer.
Elektrik enerjisi: Elektrik enerjisi, elektrik sistemlerine veya elektronik sistemlere elektrik akımı şeklinde verilen enerjidir.
Elektrik akımı: Elektrik akımı veya elektriksel akım, en kısa tanımıyla elektriksel yük taşıyan parçacıkların hareketidir.
Elektriksel alan: Elektriksel alan, kıvıl alan, elektrik alan veya elektrik alanı, elektriksel yükü veya manyetik alanı çevreleyen uzayın bir özelliği olup, içerisinde bulunan yüklü nesnelere elektriksel güç aracılığı ile etki eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir